in , , ,

Plethori (PLE) Platformu Nedir?

Polkadot üzerinde inşa edilmiş merkeziyetsiz bir Cross-chain (farklı blockchainler ile üretilmiş varlıkların birbiriyle takaslanmasına imkan veren bir özellik) ETF platformu ve ETF (Borsa Yatırım Fonu) oluşturma protokolüdür. Küçük yatırımcılar ve girişimciler için yepyeni fırsatlar doğuracak bir platform olmayı amaçlayan bu oluşumu yakından inceleyelim.

Plethori, blockchain teknolojisi ve Layer 2 çözümlerini kullanarak açık ticarete ve güvenilir ETF’lerin oluşturulmasına izin veren bir kripto para birimi ETF yatırım platformudur. Platform, Ethereum ve Polkadot blok zincirleri üzerine inşa edilen borsa yatırım fonları için merkezi olmayan Cross-Chain yatırım imkanı sunuyor.

Plethori

 

Sistem, yatırımcıların PLE tokenini kullanarak sermaye yatırmasına ve Insurances, Oracles, NFT’ler, türevler, Polkadot ekosistem projeleri ve daha fazla sektöre yatırım yapmalarını sağlayan çok çeşitli ETF’lere yatırım yapmalarına izin verecektir. Peki projenin özellikleri nelerdir?

Cross Chain İşlevselliği

Birlikte çalışabilirlik, Ethereum ve Polkadot blockchainleri arasında sorunsuz ticaret sağlar ve her iki ekosistemi de yönlendiren kilit endüstrilere yatırım fırsatları sunar.

Layer 2 Çözümleri

Layer 2’dan kısaca bahsetmek gerekirse Ethereum 2.0’la hayatlarımızda daha yaygınlaşacak. Bir yazımızda detaylı anlatacağız fakat gas fee ücretleri konusunda ciddi bir azalma meydana getirecek bir veri katmanı teknolojisi olacak. Plethori ise ETH Layer 2 çözümü üzerine inşa edilmiştir. Bu, Ethereum ağının tüm güvenliğini ve ölçeklenebilirliğini, çok daha hızlı işlem süreleri ve düşük ücretler ile sağlar.

NFT Entegrasyonu

Oyunlaştırma, Plethori ekosisteminin anahtar bir özelliğidir. ERC-721 entegrasyonu, NFT’lerin fon yöneticilerine “seviye atladıkça” ödüllendirmek için prim şeklinde iletilmesini sağlar.

İtibari Para Ağ Geçidi

İtibari Para Ağ Geçidi entegrasyonu, kullanıcıların itibari parayı kullanarak doğrudan platformda kripto para birimi satın almalarını sağlar. Kripto para yatırımları ana akım haline geldikçe, bu giderek daha yüksek talep gören bir hizmet olacaktır.

ETF Ticaret Borsası

V1 Platformu, kullanıcıların onlara sunulan çeşitli ETF’lerin ticaretini yapabilecekleri marjin ve kaldıraçlı tam teşekküllü bir ticaret platformdur. Yatırım platformu, kullanıcıların Borsa yatırım fonlarını satın alabileceği çeşitli kategorilere (Oracles, Polkadot, Sigorta, Küçük ve Büyük Sermayeli girişimler) sahip olacak.

ETF Oluşturma Portalı

V2 platformu, kullanıcılara Creation Portal üzerinden kendi tamamen özelleştirilmiş ETF’lerini oluşturma olanağı sağlar. ETF oluşturmak için, PLE tokeni şeklinde teminat platforma yatırılır. Varlıkların seçimi ve gruplandırılmasına yardımcı olacak parametreler vardır.

Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon

Plethori Governance DAO platformu, oy verme gücünün ekosistem içindeki katılım düzeyine bağlı olmasını ve sadece büyük miktarda Token tutmaya dayanmamasını sağlayan yapılandırılmış bir sistem içerir. PLE tokeni platformun idari tokenidir.

V1 Platformu

V1 Platformu, her biri farklı kripto para birimi sektörlerinden seçkin bir token portföyünden oluşan çeşitli ETF’ler sağlayacaktır. Bunlara örnek verecek olursak; NFT’ler, Polkadot projeleri, Layer 2’ler, Insurances, Oracles, High Market Caps, Low Market Caps vb. olarak sıralayabiliriz.

Plethori

Kullanıcılar, Exchange platformunda Plethori’nin ETF değerlerini satın alabilecek ve satabilecekler. Ethereum ve Polkadot ekosistemlerinde gelişmekte olan endüstrilere yapılan yatırımlar 2021 yılında daha da kolaylaştırılacaktır. PLE tokenini tutmak, platforma erişmek için gerekli olan tek ön koşul olacaktır.

V2 Platform

V2 platformumuz, kullanıcıların kendi benzersiz token portföyü ile kişiselleştirilmiş ETF’ler oluşturma yetkisi karşılığında teminat olarak token stake etmelerine izin verilecektir. Örneğin sizler token stake edip portföy oluşturacaksınız ve eğer insanlar sizin oluşturduğunuz portföyü beğenip fonunuza para yatırırsa buradan komisyon alacaksınız. Oluşturulduktan sonra, bu benzersiz ETF’ler potansiyel yatırımcılar tarafından yayınlanabilir ve satın alınabilir. Fon yaratıcılarına, benzersiz ETF’lerinin satın alınması ve satışı ile ilgili tüm işlem ücretlerinin bir yüzdesini sağlayan yerleşik bir mekanizma olacaktır. ETF’nin performansı ne kadar iyi olursa, fon yöneticisi o kadar yüksek bir konuma sahip olur ve diğer kullanıcıların ETF’lerini satın alma olasılığı o kadar yüksek olur.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Vefa İlgün tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü 2020 yılında bitiren Vefa, şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ABD'nda yüksek lisans yapmaktadır. İleri derecede İngilizce ve temel seviyede Almanca bilmektedir. Aktif olarak inşaat ve ticaret sektörlerinde yer almaktadır. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Staking, cüzdan, bitcoin

Kripto Paralarda Portföy Nasıl Oluşturulur?

Bitcoin

Bitcoin Tarafından Büyük Bir Hareket Görebilecek miyiz?