içinde ,

Plethori Güncelleştirmesi: Avalanche ETF Protokolü

Plethori

Plethori bu hafta ETH <> AVAX köprüsünün açılışını yapacak! Bu köprü hem proje hem de PLE token sahiplerinin varlıklarını giderek genişleyen Avalanche ağında kullanmalarını sağlayacak.

Plethori ile Avalance blockchainlerini bağlayacak olan bu köprü sadece hız, verimlilik ve ücret konusunda değil, aynı zamanda protokolünde de sağlayacağı genişleme olanağı ile birlikte gas-fee’lerde de iyileştirmeler sunacak.

Avantajları

Avalanche, blockchain teknolojisinin en hızlı akıllı platform sistemi sunan şirketidir. dApp’ler ile birlikte saniyede 4500 adet işlem gerçekleştirebilmektedir (karşılaştırmak için BTC: 4 işlem/saniye; ETH: 14 işlem/saniye ve DOT: 1500 işlem/saniye). Bu işlemleri ise 2 saniyenin altında bir hızla tamamlamaktadır (BTC: 60 dakika; ETH: 6 dakika ve DOT: 1 dakika)

Bu hızlı Plethori platformu için en iyi UX tasarımına izin verirken aynı zamanda karbon ayak izini de düşereceğini söyleyebiliriz. Plethori’nin ekosistemindeki bu temel iyileştirmeler aynı zamanda ETFX’e geçiş için sağlam bir zemin hazırlayabilir.

Plethori CEO’su Callum Mitchell-Clark: “Avalanche DeFi’nin yeni evi. Takım olarak yeni kuracağımız ekosistemin sunacağı büyük yenilikleri görmek için sabırsızlanıyoruz. Bu yenilikler Plethori protokolüne gerçek bir gelişme imkanı verecek”

Teknoloji

Avalanche’ın bu muhteşem hızı arkasında yatan eşsiz consensus protokolünden gelmektedir. Bu protokol temel olarak nodların onaylanması ve daha sonra transferin başlatılması için sağladığı farklı paketleme seçeneklerini içermektedir. Şu an iki farklı protokol ailesi bulunmakta: Klasik Consensus ve Nakamoto Consensus: Bu iki familyanın da önemli eksileri bulunmakta.

 

Klasik konsensüs protokolleri küçük ölçeklerde düşük gecikme süresi ve yüksek verim üretir, fakat işlemlerin onaylanması için bütün nodların dahil olması gerekir. Bu da global ölçekte önemli miktarda yavaşlamasına neden olur. Buna karşı Nakamoto Consensus ise global ölçekte çok daha hızlı veri akışı sağlasa da emirlerin onaylanması için geçen gecikme süresi bir hayli yüksek. Bunun yanında düşük verime sahip ve yüksek enerji gereksinimi bulunmakta.

Avalanche’ın Kar protokolü ise Klasik consensus’un değiştirilmiş halidir. Gecikme süresi ve enerji ihtiyacını düşük seviyede tutarken, kullandığı farklı tipteki algoritma ile işlemlerin onaylanması için bütün nodlardan dönüt beklemez. Bu da yüksek verim ile global ölçekte daha hızlı bir çözüm sunar.

Dedikodular

“Dedikodu” ismindeki yeni onaylama mekanizması ile her nodun az ama yeterli miktardaki rastgele komşusundan pozitif dönüt alması bir işlemin de onaylanması için yeterlidir. Eğer komşuların çok büyük çoğunluğu aynı fikirde olursa, kalanı da oylarını çoğunluğa uyacak şekilde değiştiriyorlar (bir nevi toplum baskısı). Bu sistem de her işlemin onayı için gereken süreyi bir hayli düşürüyor.

Plethori hakkında yeni gelişmeler bu ayın sonunda açıklanacak. Büyük gelişmeleri kaçırmamak için Plethori’nin Telegram kanalını takip edebilirsiniz.

Plethori Hakkında

Plethori kriptovarlık ETF yatırım platformu olup blockchain layer 2 teknolojisi ile güvenli bir açık takas hizmeti sunmaktandır. Bu platform merkeziyetsiz bir şekilde Ethereum ve Polkadot blockchain’leri üzerine kurulmuştur. Plethori servisi yatırımcıların varlıklarını çok geniş spektrumdaki değerlere (sigorta, NFT, Polkadot ekosistem projeleri vb.) yatırmasına olanak sağlar.

Kaynak: Plethori Medium

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ömer Burak Göktaş tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesinde 4. sınıf Mekatronik Mühendisliği öğrencisi. 2020'de kripto para piyasalarıyla tanışmasından beri araştırıp inceleyen, özellikle blockchain teknolojisini ve geleceğimize yaratacağı etkiyi anlamaya yoğunlaşmış biri.

KuCoin

IOTA ($IOTA) KuCoin’de Listeleniyor: IOTA ($IOTA) Nedir?

Plethori Avalanche Köprüsü: Öğretici İçerik