içinde ,

Plethori Avalanche Köprüsü: Öğretici İçerik

Plethori sabırsızlıkla beklenen ETH <> AVAX köprüsünü başlatmak üzere, PLE’ye sahip olanlara iki güçlü merkez DeFi blok zincirine de kolaylıkla ulaşmalarını sağlayacak.

Sahip Olduğunuz PLE Tokenlerini Köprüleme

1. Adım: Cüzdanınıza ağı ekleyin

İlk önce yapmanız gereken cüzdanınızın hem Ethereum hem de Avalanche C-Chain ağlarını destekliyor olduğundan emin olmalısınız. Sonrasında ise PLE tokeninin Ethereum ve Avalanche adreslerini içeri aktarmalısınız. Cüzdanınıza Avalanche C-Chain’i eklemek için gerekli bilgileri şuradan öğrenebilirsiniz.

PLE (ETH): 0x3873965e73d9a21f88e645ce40b7db187fde4931
PLE (AVAX): 0x47aa3650cff9930f277d4670db138da818e1a3ca

2. Adım: Köprüye Ulaşmak

Sıradaki adım, Plethori’nin website’sinden (https://plethori.com)  köprü (bridge) sayfasına geçin. Basitçe sitenin yukarısında bulunan “Bridge” menüsüne tıklayabilirsiniz.

Önemli Not: Bu işlemleri telefondan yapacak olanlar 2. Adımı mobil cüzdan tarayıcısı üzerinden tamamlamalıdır (örn. Metamask veya Trust Wallet).

3. Adım: Cüzdanınızı Bağlayın

Bilgisayar: Cüzdanınızı sağ üst köşede bulunan yerden uygulamaya bağlayın.

Telefon: Cüzdanınızı bağlamak için “Transfer” butonuna tıklayın ve her ne cüzdanı kullanıyorsanız kullanın Metamask seçeneği yerine Wallet Connect seçeneği ile bağlamayı gerçekleştirin.

Cüzdanınızın doğru ağa bağlı olduğundan emin olun. (Tokenlerinizi, Avalanche ağına köprülemek istiyorsanız Ethereum ağında, Ethereum ağına köprülemek istiyorsanız Avalanche ağında olmalısınız).

4. Adım: Onay

Sadece “Approve” (Onay) butonuna basın. Bunu sadece tokenlerinizi ilk kez köprülüyorsanız yaparsınız (ETH>AVAX yaparken ve maceranızdan geri dönmek istediğinizde birer kez). Bu işlem ETH ile cüzdanınızdan işlem ücreti ödenerek yapılır. Bu da köprüleme sözleşmesinin sahip olduğunuz PLE tokenlerini kullanmasına izin vermek için gerçekleştirilir.

Önemli Not: İşlem ücreti PLE üzerinden kesilir. Eğer işlem ücretini ödeyecek kadar PLE tokenine sahip değilseniz maalesef bir sonraki adıma geçemeyeceksiniz.

5. Adım: Transfer

Onay işlemi gerçekleştirildikten sonra, tokenlerinizi köprüleme zamanı geldi. Sadece “Transfer” butonuna tıklayın. Bu cüzdanınızı açacak, burada sizden işleminizi imzalamanızı isteyecek. Sonrasında köprüleme işleminin tamamlanmasını bekleyin.

Sahip olduğunuz PLE tokenleri köprülendi. Köprülediğiniz ağın doğru token adresini içeri aktardığınızdan emin olun.

ETH: 0x3873965e73d9a21f88e645ce40b7db187fde4931
AVAX: 0x47aa3650cff9930f277d4670db138da818e1a3ca

Nasıl Çalışıyor?

Köprüleme işlemi ana zincirin dışında gerçekleşiyor.

Kullanıcı PLE tokenleri için ETH ve AVAX ağında birer kez olmak üzere köprüleme işlemine onay vermek zorundadır. Onaylandıktan sonra, kullanıcı işleme izin vermek için köprüleme işlemini imzalar.

PLE Köprü Akış Diyagramı

Köprüleme işlemi ana zincirin dışında gerçekleştiğinden, bu süreç Plethori’nin kontrolcü cüzdanı tarafından kontrol edilir. Bu cüzdan işlem ücretlerini öder. Bu ücret PLE üzerinden hesaplanır ve kullanıcının köprüleme işleminde kullandığı PLE’ler üzerinden kesilerek ödenir.

ETH>AVAX:
Bir kullanıcı PLE (ETH) tokenlerini Ethereum ağından Avalanche ağına köprülediğinde, PLE (ETH) tokenleri ETH-Köprü sözleşmesine aktarılır. Daha sonrasında bu AVAX-Köprü’süne X sayısında PLE üretmesini iletecek bir mesaj gönderir (X = Köprülenen PLE sayısından işlem ücretinin çıkarılmış halidir).

AVAX>ETH:
PLE (ETH) üretilemez ve yakılamaz olduğundan buradaki süreç biraz farklı işler. Kullanıcı Avalanche ağından Ethereum ağına köprülediğinde AVAX-Köprü’sü sözleşmesi bulunan PLE’leri (AVAX) yakar ve ETH-Köprü’sü sözleşmesine orada tutulan PLE’lerden (ETH) adrese X sayıda gönderilmesi gerektiğini ileten bir mesaj gönderir (X = Köprülenen PLE sayısından işlem ücretinin çıkarılmış halidir).

Plethori

Bir örneğe bakalım:

X kullanıcısı Ethereum ağı üzerinde 100 PLE tutuyor ancak hızlı ve düşük ücret kesen işlem yapabilmek için Avalanche ağına geçmek istiyor. Tokenlerini Avalanche ağına geçirmek için Plethori’nin köprüsü ile transfer gerçekleştirecek.

X kullanıcısı ilk onay işlem ücretini gerçekleştirmek için direkt ETH kullanıyor. Sonrasında transfer butonuna tıklayarak tokenlerini köprülüyor.

X kullanıcısının sahip olduğu 100 PLE ETH köprü sözleşmesine gönderiliyor. AVAX köprü sözleşmesi mesajı alıyor ve AVAX ağında 99 adet PLE üretiyor (100’den PLE üzerinden işlem ücreti çıkarıldığı için 99 adet üretiliyor).

Daha sonra X kullancısı sahip olduğu PLE’leri Ethereum ağına geri köprülemek istiyor. Avalanche tarafındayken bu işlemi onaylaması gerekiyor (iki tarafta da birer kez gerçekleştirilmek üzere yapılan bir onay). Transfere tıklıyor ve tokenlerini Ethereum ağına geri köprülüyor. 99 PLE’nin (AVAX) hepsi yakılıyor ve 98 adet PLE (ETH) tokenini Ethereum ağı üzerinden alıyor (98’den işlem ücreti de çıkarılmalı).

Bu köprüleme işlemleri hakkında daha fazla şey öğrenmek veya yardım almak istiyorsanız Plethori’nin resmi telegram grubuna katılarak yetkililere ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Plethori Medium

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ömer Burak Göktaş tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesinde 4. sınıf Mekatronik Mühendisliği öğrencisi. 2020'de kripto para piyasalarıyla tanışmasından beri araştırıp inceleyen, özellikle blockchain teknolojisini ve geleceğimize yaratacağı etkiyi anlamaya yoğunlaşmış biri.

Plethori

Plethori Güncelleştirmesi: Avalanche ETF Protokolü

kriptopara

Kriptopara Yatırımcılarına Cazip Fırsatlar Sunan 5 Ülke