içinde ,

Play-to-Earn Trendini Kaçırdınız mı? Yeni Trend Move-to-Earn Olabilir mi?

Play-to-Earn, Move-to-Earn

Play-to-Earn projelerinin trend olmasının ardından herkesin merak ettiği, “Yeni trend ne olabilir?” sorusu için Move-to-Earn’i ele alacağız.

2021 yılında kriptoda trendlerden biri blok zinciri oyunlarıydı. NFT’ler ve metaverse’in öne çıkması ile birlikte Play-to-Earn projeleri tüm kripto topluluğunun ilgisini çekmeyi başarmıştı. Play-to-Earn TVL’si büyük bir artış yaşadı. Örnek olarak; P2E projesi olan, Axie Infinity (AXS) bir ralli başlattı ve %25.000’e yakın bir getiri sağlamıştı. Ancak, Axie Infinity’nin uzun vadeli sürdürülebilirliği yatırımcılar için bir soru işareti uyandırmaktadır. Buna rağmen, oyunları ve NFT’leri entegre etme konusunda büyük bir potansiyel sergiledi.

Play-to-Earn (P2E)

GameFi endüstrisi artık Play-to-Earn projeleri ile sınırlı değil. NFT hype’ından yararlanan ve kitlesel pazar fırsatlarını yakalamayı amaçlayan birçok projenin çıkmaya başladığını görüyoruz. Şu anda GameFi’yi devralan kavramlardan biri Move-to-Earn’dür. Aktif bir yaşam tarzına sahip olmanız karşılığında para kazandığınız bir sistem. Move-to-Earn, insanların daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeleri ve token’lar şeklinde ödüllendirilmeleri için yeni bir oyunlaştırma tekniğidir.

Web2 dünyasında benzer bir yaklaşımı kullanan birçok uygulama var. Ancak, verilen ödül ne olursa olsun fiat para birimi için kullanılamaz ve fazla faydası olmadığı için yeterli ilgi görmediler.

Web3, NFT’ler ve birçok DeFi işleviyle bu dinamiği tamamen değiştiriyor. Şu anda GameFi’nin Web3 segmentinde öncü olan proje STEPN projesidir. 30 günden daha kısa bir sürede STEPN projesinin yönetişim token’ı olan GMT 30 kat getiri sağladı ve piyasa değeri 1 milyar değerine ulaştı.

Move-to-Earn (M2E)

STEPN, para kazanmayı bir yaşam tarzı aracına dönüştüren ilk GameFi projesi ve uygulamasıdır. Proje, 2021’de bir Solana hackhathon’unda 500’den fazla katılımcı arasında 4. olmuştur.

STEPN’in uygulama içeriği play-to-earn içeriklerine benzemektedir. Fakat STEPN, NFT’leri avatar olarak kullanmak yerine “spor ayakkabı” olarak kullanmaktadır. Kullanıcılar spor salonun yoğun bir aktivite gerçekleştirirken veya sadece caddede yürürken NFT’leri etkinleştirerek para kazanabilmektedir. Bulunulan bölgenin bir önemi bulunmamaktadır. Uygulama adımlarınızı sayarak oyun içi token kazanmanızı sağlamaktadır.

STEPN örneğinden yola çıkarak, henüz yeni odak noktası olmuş move-to-earn alanında projeler zamanla artmaya devam etmektedir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

Çin’den Dijital Yuan Hamlesi

Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu Kurucusu Ryoshi Tüm Tweetleri ve Blogları Sildi