in

Plastik Endüstrisinde Şu Anda Gerçekleşen 10 İnovasyon

Plastik endüstrisi sürekli gelişiyor ve geri dönüştürülmüş plastikler için yeni ve inovatif fikirler ortaya çıkıyor.

Plastik endüstrisi sürekli gelişiyor ve geri dönüştürülmüş plastikler için yeni ve inovatif fikirler ortaya çıkıyor. Plastik endüstrisi içerisinde şu anda meydana gelen en son yeniliklerden bazılarını keşfetmek için okumaya devam edin.

1. Plastikleri Parçalayabilen Bakteriler

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, 2005 yılında keşfedilen Ideonella sakaiensis olarak bilinen bir bakterinin, bir ayda yaklaşık 0,2 milimetre kalınlığında PET veya bir diğer adıyla polietilen tereftalat filmi tükettiği açığa çıkmıştır.

sürdürülebilir, çevre, kriptopara

PET’in petrol kaynaklı olması nedeniyle daha önce biyolojik olarak parçalanamaz olduğuna inanıldığından, bu keşfin plastik geri dönüşümü ve imha edilmesinin geleceği üzerinde büyük etkileri olabilir.

Şu anda bakteriler, enzimlerinin malzemeleri düzgün bir şekilde parçalaması için gereken koşulları belirlemek için inceleniyor.

2. Biyoplastik Gıda Ambalajları

Bir başka büyüleyici gelişme de biyoplastiklerin heyecan verici dünyasından geliyor. Phys.org’un yakın tarihli bir makalesinde belirttiği üzere, Litvanya’daki Kaunas Teknoloji Üniversitesi’ndeki bilim adamları, bir kompost kutusunda iki yıl içinde ayrışıp biyolojik olarak parçalanabilen bir plastik yarattılar. Bu malzeme tek kullanımlık ambalajlar, plastik alışveriş poşetleri ve saklama poşetleri yerine kullanılabilir.

Bilim adamlarının karşılaştığı zorluklardan biri, üzerinde çalıştıkları malzeme olan selülozun, mevcut plastik ambalaj ürünlerine uyacak şekilde şeffaf veya yarı şeffaf hale getirilmesinin gerekli olmasıydı. Normal plastikle, bu uçlar için sıvı plastik denilen şeyi oluşturmak için ısıtma gereklidir, ancak selüloz ısıtıldığında yanma eğilimindedir.

Bilim adamları, selülozu sıvı plastiğe dönüştürmek için gereken doğru kompozitleri bulabildiler, ancak bu, gıda maddeleri için şeffaflığın yanı sıra toksik olmayan güvenli bir ambalaja da izin verdi.

3. Tamamen Geri Dönüştürülebilir Diş Macunu Tüpleri

Dünyaca ünlü bir marka olan Colgate, Association of Plastic Recyclers tarafından kabul edilen ilk geri dönüştürülebilir diş macunu tüpünü tanıtarak yeşil harekete katkıda bulunmak için üzerine düşeni yapıyor. Plastics Today tarafından bildirildiği gibi, geleneksel diş macunu tüpleri genellikle geri dönüştürülemez çünkü tüpün çoğu plastikten yapılırken ince bir alüminyum tabakası da kullanılır.

Ancak bu yeni tüp, plastik şişelerin yapımında sıklıkla kullanılan bir madde olan yüksek yoğunluklu polietilenden (HDPE) yararlanıyor. Sıkılabilir diş macunu tüpleri için gereken uygun şekil verilebilirliği elde etmek için Colgate ekibi, istenen sonuca ulaşana kadar çeşitli katmanlama ve kompozit seçenekleri test etmek zorunda kaldı.

4. Plastik Yollar

Heyecan verici bir diğer geri dönüşüm haberi ise, inşaat şirketi VolkerWesser’in standart yollara kıyasla inşaat süresinin bir kısmını gerektiren ve neredeyse hiç bakım gerektirmeyen hafif bir yol tasarımı olan PlasticRoad’ı tasarlaması oldu.

PlasticRoad, standart yolların beklenen ömrünün üç katı kadar dayanır, %100 geri dönüştürülmüş malzemeden yapılır ve “geleneksel yol yapılarına ideal sürdürülebilir alternatif” olduğu söylenebilir.

Mashable kısa süre önce bu büyüleyici yeniliği vurgulayan bir makale yazdı. Asfalt sürdürülemez, kırılgan ve her yıl dünya çapında 1,6 milyon tondan fazla karbondioksite katkıda bulunduğundan, plastikten yapılmış yolların harika bir sürdürülebilir çözüm olacağını belirtti.

5. Okyanus Plastiğinden Yapılan Tenis Ayakkabıları

Yol yapmak için plastik kullanmak ilgi çekici bir yenilik olsa da, plastik tenis ayakkabısı giymeye ne dersiniz? Adidas kısa süre önce geri dönüştürülmüş okyanus plastiğinden yapılmış bir ayakkabı çıkardıklarını duyurdu.

plastik

 

Ayakkabı, Ultra Boost Parley adlı Parley serisinin bir parçası olacak ve Parley for the Oceans ile işbirliği içinde yapıldı. 2016 yılında Parley, Maldivler yakınlarındaki Hint Okyanusu’ndan 740 ton plastik kirliliği çekmeyi başardı. Adidas şimdi bu atığı bu hattaki ayakkabılarını ve hatta bazı gömleklerini yapmak için kullanıyor.

Adidas, 2017 yılı sonuna kadar okyanus plastiği kullanılarak en az bir milyon tenis ayakkabısı üretileceğini söyledi. Bu, yaklaşık 11 milyon plastik şişenin kullanıma açılmasına eşit olması demek!

6. Kişisel Bakım Ürünleri için Geri Dönüştürülmüş Plastik

El yapımı malzemeleriyle tanınan popüler güzellik şirketi Lush Cosmetics, Black Pot ambalajları için PCR PP ambalaj kullanmaya başladı.

Lush Black Pot, enjeksiyonla kalıplanmış bir kap ve kapak içeren %100 tüketici sonrası polipropilen bir pakettir. Krem ve losyonu tutacak şekilde tasarlanmış ambalaj, %100 içerik için FDA itirazsız mektupları almış KWR621FDA ve KWR621FDA-20 reçineleri ile yapılmıştır.

Projenin arkasındaki şirket olan KW Plastics’in Satış ve Pazarlama Direktörü Pedro Morales de Lush’un yeni ambalajı hakkında şunları söyledi:

“Lush Black Pot, tedarik zincirindeki her bir bağlantı, PCR kullanma taahhüdünü ve ilgili zorlukları anladığında hem reçine tedarikçisinin hem de marka sahibinin elde edebileceği başarının harika bir örneğidir.”

7. 3 Boyutlu Yazıcıda Basılmış Plastik Diş Teli

Diş telleri için Invisalign gibi plastik çözümler bir süredir mevcut olsa da, evde kendi plastik diş tellerinizi yazdırarak ciddi para tasarrufu yapabilirsiniz!

plastik diş teli

Son zamanlarda, New Jersey Teknoloji Enstitüsü’nden bir lisans öğrencisi, sadece 60$ karşılığında 3 boyutlu yazdırarak kendi diş tellerini oluşturmaya karar verdi!

8. Plastik Atıkları Petrole Dönüştürmek

Plastikleri yollar, ayakkabılar ve diş telleri olarak ele aldık, ancak plastiğin petrol yakıtına dönüştürüldüğünü duydunuz mu? Bloomberg kısa süre önce, Birleşik Krallık’taki Recycling Technologies’in geri dönüştürülmüş plastiği yağa dönüştürebilen bir makine yaratma çabaları hakkında bir makale yayınladı.

Geri Dönüşüm Teknolojileri CEO’su Adrian Griffiths ve küçük ekibi, RT7000 adlı bir makineyi başarıyla yarattı. Makinenin bir ucuna plastik koyduğunuzda diğer ucuna üç çeşit yakıt çıkıyor.

Griffith, Bloomberg’e “Dünyadaki plastiğin tarihini değiştirmek istiyoruz” dedi ve bunu yapmaya kesinlikle bir adım daha yakın olduğunu düşünüyoruz.

9. Plastikten Otobüs Durağı

Alışılmadık bir inşaat projesine geri dönüştürülmüş plastiği dahil edilmesi, plastiklerin en ilgi çekici son kullanımlarından biri. Son zamanlarda, Bamboo House India adlı bir sosyal girişim, Haydarabad’daki Swaroopnagar kolonisinde bir otobüs durağı merkezi inşa etmek için 1.000 plastik su şişesi kullandı.

plastik

Çekirdek metal çerçevesi ve 1.000’den fazla hurda plastik şişe ile şimdi 8 fit yüksekliğinde duran otobüs durağının inşası sadece 15 gün sürdü. Bölgedeki kötü hava koşulları nedeniyle şirket, sert fırtınalara dayanamayabileceğini biliyor, ancak gelecekte “kalıcı bir geri dönüştürülmüş otobüs durağı” yaratma istekleri var.

10. Solucanlar ile Plastik Kirliliğini Azaltma

Bir “yenilik” olarak sınıflandırılmasa da, bu yeni keşif ve taktikten kesinlikle bahsetmeye değer ve kirlilik oranlarını gün geçtikçe azaltabilecek bir şey. Balmumu solucanları sayesinde artık kirliliği azaltmak için yeni bir kaynağımız var!

Galleria mellonella olarak bilinen bu çevre dostu solucanlar, plastik poşetleri biyolojik olarak parçalama yetenekleri nedeniyle plastik poşetlerin neden olduğu atıkları azaltmaya yardımcı olabilir. Plastik gibi, balmumu da uzun bir karbon atomu dizisinden oluşan bir polimerdir.

National Geographic kısa süre önce bu yeni gelişme hakkında yazdı ve Stanford Üniversitesi’nde bir çevre mühendisi olan Wei-Min Wu’dan tavsiye aldı ve “Bu çalışma, plastiklerin biyolojik olarak bozunması üzerine araştırmalar için bir başka kilometre taşı keşfidir” dedi.

Plastik alanında bir başka büyüleyici gelişme!

Kaynak: Shiniusa

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

5 Ağustos 2021 Kriptopara Piyasası Genel Görünümü

Vitalik, Ethereum

Ethereum 2.0: Yükseltme Başarısı Yaklaşan Birleşme İçin Yeni Umutları Beraberinde Getiriyor