içinde , ,

Piyasalarda Son Durum: Bitcoin’in ‘Flaş Çöküşü’, Omicron’un Borsalardaki Etkisi

Lider kriptopara birimi Bitcoin ve altcoinler bu haftanın sonlarına doğru ağır bir yara aldı. Bununla birlikte geçen hafta; FED, yüksek enflasyon ve COVID-19’un son varyantı Omicron’un istikrarsız bir büyüme yaşaması, piyasalarda politika sıkılaştırma endişelerine yol açtı. Bunun sonucunda da ABD borsaları ciddi düşüş yaşadı.

Aynı endişeler, art arda dördüncü haftayı da düşüşle kapatan ASX200 üzerinde baskıya neden oldu. Yatırımcılar, tüm bunların sonucunda her yılın bu dönemlerinde sıklıkla görüldüğü gibi aralık 2021’in güçlü bir ralli sağlayıp sağlamayacağını merak etmeye başladılar.

İşte bu hafta piyasalarda gözlenen ilk beş gelişme:

1. Omicron Varyantı

Piyasalar; elde edilen ilk raporların Omicron’un sadece hafif hastalığa neden olduğunu iddia etmesinden sonra Omicron’un bulaşma oranları, mevcut aşıların bireyler üzerindeki etki oranı ve virüsün ciddiyeti hakkında ipuçları aramaya devam edecek.

Omicron’un bulaşıcılık oranının daha yüksek olduğu; ancak daha hafif atlatıldığı ortaya çıksa da bu olumlu bir gelişme olacaktır.

2. Şubattan Önceki Son RBA Toplantısı

Yılın son toplantısında alınan kararlara göre: Rezerv Bankası, faiz oranlarını yüzde 0,1’de sabit tutacak ve faiz oranları konusundaki güvercin devam edecek.

3. Ham Petrol Dibi Gördü mü?

Petrol piyasası; Omicron’un belirsizliği, FED’in daha hızlı daralma oranı ve artan OPEC+ arzı ile boğuşurken; ham petrol üst üste altıncı haftayı da düşüşle kapattı.

Petrol piyasasında; son zamanlardaki düşük seviyelerden sonra İran ile nükleer müzakerelerin herhangi bir ilerleme kaydedilmeden sona ermesiyle bir toparlanma muhtemel olabilir.

4. “Flaş Çöküş”ün Ardından Bitcoin’i Ne Bekliyor?

Omicron varyantı, daha hızlı bir FED daralma oranı olasılığı ve zayıf likidite ile birlikte; Bitcoin’in kısmi bir toparlanma sahnelemeden hafta sonu yüzde 20 düşerek 42.000 dolar seviyelerine gerilemesi kripto piyasalarını yıprattı.

Hafta sonu yaşanan “flaş çöküş” sebebiyle dijital varlık alanında tekrar güven ortamının sağlanması zaman alabilir. 

5.Kasım Ayı ABD Enflasyon Verileri

ABD’nin Kasım ayı enflasyon verileri bu Cuma açıklanacak ve büyük ihtimalle kırmızı düğmeye basılacak.

Temel enflasyonun yüzde 6,2’den yüzde 6,7’ye yükselmesi beklenirken; çekirdek enflasyonun yüzde 4,6’dan yüzde 4,9’a çıkması bekleniyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

kriptopara, Bitcoin

Geçtiğimiz Hafta Kriptopara Piyasasında Neler Oldu? | 6.12.21

StarSharks Projesi CMO’su Vanessa ile AMA Etkinliği