içinde ,

Piyasalar Bu Hafta Nelere Odaklandı?

Piyasalar, çarşamba gününü bekliyor. ABD doları, geçen haftaki güçlü istihdam raporunun ardından pazartesi günü istikrar kazandı. Euro, Rusya’ya yönelik ek yaptırımların dillendirilmesiyle birlikte zayıfladı.

Cuma günü merakla beklenen mart ayı ABD istihdam verisi, güçlü ekonomiyi ve sıkı bir işgücü piyasasını doğruladı. Tarım dışı istihdam geçen ay 431 bin kişi artarken, şubat ayı verisi ise 678 binden 750 bin kişiye revize edildi. Ek olarak, işsizlik oranı %3,6 ile iki yılın yeni en düşük seviyesine geriledi ve ücretler arttı.

Tüm bu gelişmeler, Fed’in mayıs ayında faiz oranlarını keskin bir şekilde yükseltmesi için alan açıyor. Fed fon vadeli işlemleri, Mayıs’ta 50 baz puanlık bir artışı fiyatlarken, tahvil faizleri bu duruma tepki verdi. Buna göre 2 yıllık getiriler %2.49 ile üç yılın en yüksek seviyesinde ve %2.410 ile 10 yıllık getirilerin üzerine yükseldi. ABD’de kısa vadeli tahvil getirilerinin, uzun vadeli getirileri aşması, resesyona yönelik endişeleri tetikliyor.

Çarşamba akşamı TSI 21:00’de Fed’in Mart toplantısına yönelik tutanakları açıklanacak. Hatırlanacağı üzere geçen toplantıda Fed, 2024 yılı sonuna kadar faiz oranlarının %2,5 ile %3 arasında artacağına yönelik beklentisini gösteren yeni projeksiyonlar yayınlamıştı. Diğer taraftan Fed’in şu ana kadar verdiği mesajlara dayanarak, bazı ekonomistler Fed’in 4 Mayıs’taki toplantısında parasal sıkılaştırmaya başlama planını duyurmasını bekliyor. 

Bununla birlikte piyasalar hafta içinde diğer Fed yetkililerinin konuşmaları takip edilecek. Geçtiğimiz günlerde Financial Times’a açıklamalarda bulunan San Francisco Fed Başkanı Daly, “Bundan sonraki toplantıya kadar herhangi bir olumsuz sürpriz olmazsa 50 baz puan artış olasılığı arttı” yorumunda bulunmuştu.

EUR/USD paritesi, Ukrayna’nın Rus güçlerini sivillere yönelik savaş suçları işlemekle suçlamasının ardından, Moskova’ya yönelik yeni yaptırımların konuşulmasıyla birlikte geriledi. Almanya pazar günü yaptığı açıklamada, Batı’nın Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulamayı kabul edeceğini söyledi. Almanya Savunma Bakanı Lambrecht, Avrupa Birliği’nin, ABD’nin baskısına rağmen bloğun şimdiye kadar kaçındığı bir konu olan Rus gaz ithalatını sona erdirme konusunda konuşması gerektiğini söyledi. Rus gazı, Avrupa tüketiminin %40’ını oluşturuyor.

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar, emtia fiyatlarını yükselterek enflasyon korkularını körükledi. Geçen haftaki veriler, Avrupa Birliği’ndeki enflasyonun rekor seviyelere ulaştığını ve Avrupa Merkez Bankası’nın politikayı sıkılaştırması için baskı oluşturduğunu gösterdi.

Çin tarafında Covid vakaları yeniden artış gösteriyor. Çin’in en kalabalık kenti olan Şangay’da ikamet edenlere test zorunluluğu getirildi. 

ABD Başkanı Joe Biden’in ABD’nin stratejik petrol rezervlerinin kullanıma açmayı duyurması, OPEC toplantısından gelen ek üretim kararı ve Suudi Arabistan-Yemen sınırındaki askeri operasyonların durdurulmasıyla arz sorunlu endişelerin azalması petrol fiyatlarını düşüren faktörler olmuştu. Buna karşılık İran’ın ABD’yi petrol kaynaklarına yönelik yaptırımların kaldırılmasına izin verecek görüşmeleri durdurmakla suçlaması petroldeki kayıpların bir kısmını telafi etti. Petrol tarafında Rusya’ya yönelik yaptırım haberleri, İran-ABD görüşmeleri ve Çin’den gelecek yeni virüs haberleri fiyatlamaya yön verecek faktörler arasında. 

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

CheersLand ShoeFy sNFT INO’sunu Duyurdu!

Sportium (SPRT) Huobi Pioneer Zone’da Listeleniyor: Sportium (SPRT) Nedir?