içinde

Piyasalar Bu Hafta Nelere Odaklandı ?

Veri akışı sakin, Powell bu hafta iki konuşma gerçekleştirecek.

Piyasalar, Fed’in bir süredir beklenen faiz artırımı yönündeki adımının ardından endekslerin yönünü takip edecek.

Ukrayna’daki çatışmalar odak noktası olmayı sürdürse de piyasalar diğer manşetleri de takip ediyor. Petrol tarafında volatilite gerilese de arz eksikliğine yönelik endişeler geçerliliğini koruyor. Bu hafta veri akışı sakin olacak. Hafta boyunca Fed Başkanı Jerome Powell’ın iki konuşması takip edilecek. 

Powell’ın Açıklamaları

Bugün, Fed Başkanı Powell TSI 19:00’de, sıkılaştırma döngüsünü başlatmasından bir haftadan kısa bir süre sonra Ulusal İşletme Ekonomisi Birliği’nin yıllık konferansında ekonomik görünüm hakkında konuşacak.

Diğer taraftan çarşamba günü Powell TSI 15:00’de, Uluslararası Ödemeler Bankası’nın ev sahipliği yaptığı zirvede sanal bir panel tartışmasına katılacak. Bununla birlikte hafta içinde diğer Fed yetkililerinin de konuşmalarını yakından takip etmekte fayda var. Bu hafta ABD’den gelecek veri akışında, ilk işsizlik başvuruları, dayanıklı mal siparişleri, konut istatistikleri ve PMI verileri olacak. 

Ukrayna’daki Gelişmeler

Piyasalar, Ukrayna’daki çatışmaların gidişatını izlemeye devam ediyor. Bu konuda yeni haber akışları piyasalarda türbülansa neden olabilir. Rusya’nın Ukrayna şehirlerine yönelik saldırıları devam ederken bile diplomasi çabaları sürüyor. ABD Başkanı Biden, çarşamba günü yapılacak NATO toplantısına ve ayrıca Avrupalı müttefikleriyle uyumu güçlendirmek için Brüksel’deki AB zirvesine katılım sağlayacak. 

Batı, Rusya’nın Ukrayna işgalini kınamayan Çin ve Hindistan ile sürtüşme riskini alıyor. Çin, savaşla ilgili endişelerini dile getirmesine rağmen, Rusya’nın eylemlerini kınamadı. Cuma günü Biden, Çinli mevkidaşı Jinping’i, Pekin’in Rusya’nın işgaline maddi destek vermesi durumunda sonuçları olacağı konusunda uyardı. Cumartesi günü Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Yucheng yaptığı açıklamada, Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarının çirkin olduğunu belirtti. 

Majör Endeksler

Fed’in faiz artırımına yönelik hamlesiyle bu konudaki belirsizliğin dağılması ve Rusya’nın vadesi gelen ödemelerini gerçekleştirmesi geçtiğimiz hafta piyasalara olumlu yansıma gösterdi. Ancak enflasyon, yüksek emtia fiyatları ve Ukrayna’daki savaş gibi faktörler yatırımcıların risk algısını olumsuz etkilemeye devam edebilir.

Wall Street’in üç ana endeksi, Dow %5.5, S&P 500 %6.2 ve Nasdaq %8.2 yükseldi. Ancak yatırımcılar şimdi Fed’in ekonomiyi resesyona sokmadan yükselen enflasyonla mücadele edip edemeyeceği sorusuna cevap arıyor. Geçtiğimiz hafta JP Morgan, S&P 500’ün yılı 4900’lü seviyelerde kapatacağı yönünde tahminde bulundu. 

Diğer taraftan, Moskova Borsası üç haftalık aranın ardından bugün yeniden açıldı. 

Petrol Fiyatları 

Petrol fiyatları üst üste iki hafta gerilerken hem Brent hem de ABD ham petrolü haftayı yaklaşık %4 düşüşle kapattı. Petrol fiyatları iki hafta önce arz sıkışıklığı ve azalan petrol stokları nedeniyle son 14 yılın en yüksek seviyesini test etmişti. Çin’deki koronavirüs vakalarındaki artışın talep tarafında endişeleri artırması ve İran ile yapılacak nükleer müzakerelerin aksaması petrol fiyatlarına olumsuz yansıma gösterdi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), petrol piyasalarının Nisan’dan itibaren günde 3 milyon varil Rus petrolü kaybedebileceğini belirtirken, bu kaybın tahmin edilenden daha büyük olduğunu ve sonucunda yakıt fiyatlarına olumsuz yansıyabileceğini aktardı. Ukrayna krizi, sınırlı üretim kapasitesi sorununu yeniden gündeme taşıdı. IEA, dünyanın ikinci çeyrekte günde 700.000 varil arz açığı vereceğini söyledi.

Avrupa’daki Veri Akışı

Euro Bölgesi ve İngiltere’den bu hafta gelecek PMI verileri, Ukrayna’daki savaşın bölgeye etkilerini göstermesi açısından önemli olacak. Piyasalar bir süredir merkez bankalarının enflasyonu düşürme çabalarına odaklanmış durumda. Yükselen enerji maliyetleri harcamaları baskılarken, olumsuz PMI verileri, piyasaları demoralize edebilir. 

AB’li liderler, yükselen enerji ve gaz fiyatlarını frenlemek için en etkili acil durum seçenekleri konusunda bölünmüş durumda, bu nedenler toptan enerji piyasasına müdahale fikri rafa kaldırılabilir. Liderler bunun yerine, tükenen doğal gaz deposunu yenilemek ve tüketicilerin artan enerji yükünün bir kısmını omuzlamasına yardımcı olacak acil önlemler üzerinde anlaşabilirler. 

Bununla birlikte Almanya’ya sıvılaştırılmış doğal gaz tedarik etme konusunda çalışmayı kabul ettiğini söyledi. İngiltere, enerji güvenliğini artırmak amacıyla nükleer ve rüzgar enerjisine yöneliyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

ArthSwap Topluluk Yöneticisi Necdet Gülnar ile AMA Etkinliği

Binance

Biswap (BSW) Binance’de Listeleniyor: Biswap (BSW) Nedir?