in ,

Piyasadaki En Çok Rağbet Gören ve En İyi Donanım Cüzdanları

Piyasadaki en çok rağbet gören ve en iyi donanım cüzdanlarını sizin için inceledik

Staking, cüzdan, bitcoin

Kriptoparalarınızı tutarken, her zaman en iyi ve güvenli donanım cüzdanlarını kullanmalısınız. İşlem yaptığınız borsalarda ufak bir miktarda kriptoparanız bulunabilir fakat yatırımlarınızın güvenliği için üzerindeki bütün kontrolün size ait olduğu bir kriptopara cüzdanı bulundurmak elzemdir. Kriptopara cüzdanları yazılım bazlı ve donanım bazlı olarak ikiye ayrılır. Bu yazıda şu anda piyasada bulunan en iyi donanım cüzdanlarını inceleyeceğiz.

Donanım cüzdanları bir süredir hayatımızda ve kriptoparalarınızı tutabileceğiniz güvenli bir seçenek olarak önümüze çıkıyorlar. Üstelik donanım cüzdanlarıyla Metamask gibi cüzdan sağlayıcılara ekstra bir güvenlik katmanı sağlamak mümkün.

cüzdan

Donanım Cüzdanı Nedir?

Yazılım cüzdanlarının ve donanım cüzdanlarının her ikisi kriptoparaları tutmak, edinmek ve transfer etmek gibi ortak amaçlarla kullanılsa da birbirleriyle alakaları fonksiyonları noktasında sona erer. Yazılım cüzdanları bir tarayıcı eklentisi ya da mobil uygulama şeklinde olabilirken, donanım cüzdanları harici USB aygıtları andırırlar.. Donanım cüzdanlarına “soğuk cüzdan” da denirken, yazılım cüzdanlarına “sıcak cüzdan” denir.

portföy, Cüzdan, Bitcoin

Bir donanım cüzdanı kullanmak, sahibine söz konusu donanım aygıtındaki kripto para cüzdanları üzerinde tam kontrol sağlar. Bu, bir donanım aygıtının birden fazla cüzdan adresi içerebileceği anlamına gelir. Kullanıcılar genellikle cüzdan adreslerinin ve özel anahtarlarının yedeğini oluşturmak için bir anımsatıcı kullanır. Her zaman söylendiği üzere, özel anahtarlarınızı veya anımsatıcılarınızı asla başkalarıyla paylaşmayın.

Donanım Cüzdanları Ne Kadar Güvenilir?

Donanım cüzdanları virüslere ve hackerlara karşı yazılım cüzdanlarından daha fazla koruma sunar. Bunun sebebi donanım cüzdanlarının, kripto varlıklara erişim sağlayan özel anahtarları çevrimdışı bir ortamda güvende tutmalarıdır. Bu sayede çevrimi ağlar aracılığıyla güvenlik problemlerine sebep olabilecek zararlı yazılımlardan izole durumdadırlar.

Kriptopara, Bitcoin, Cüzdan

Bununla birlikte, eğer soğuk cüzdanınızı kaybederseniz, şifrelerinizi önceden yedeklemediğiniz takdirde tüm kripto varlıklarınıza erişimi kaybetmiş olursunuz. Bundan dolayı eğer fiziki aygıtlarla ilgili kaybetmek, unutmak gibi sorunlarınız varsa bir yazılım cüzdanını tercih etmelisiniz.

Donanım cüzdanlarını hacklemek ve ele geçirmek çok zor olsa da imkansız değildir. Eğer ikinci el bir ürün alıyorsanız bu olasılık nispeten yüksektir. İkinci el piyasasından bir donanım cüzdanı edinecekseniz, satıcıların zararlı yazılımlar kullanmaları durumunda kripto para cüzdanlarınıza erişebileceğini unutmayın.

Bu Senenin En iyi Donanım Cüzdanları

Ledger Nano X

Mobil cihazlara Bluetooth ile erişebilen Ledger Nano X, Ledger Live uygulaması sayesinde işlem yapan kullanıcılarının offline kalmasına ve zararlı yazılımlardan tamamıyla korunmasına olanak sağlıyor. Bu cüzdan, 100’den fazla merkeziyetsiz uygulamaya erişebiliyor, 5.550 coin ve tokeni destekliyor

Trezor Model T

Trezor’un Shamir Backup’ını (SLIP39) kullanan dünyanın ilk donanım cüzdanı olan Trezor Model T, aynı zamanda bir güvenlik tokeni, dijital kimlik ve kimlik doğrulayıcı görevi görür. Shamir Backup, kullanıcıların cihazlarını kaybetmeleri durumunda 12 kelimelik bir kurtarma seedi kullanarak tüm cüzdanlarını kurtarmalarına olanak tanır. Model T’nin kullanışlı dokunmatik ekranı, kullanıcıların tüm işlemleri gerçekleştirilmeden önce doğrulamasını ve onaylamasını sağlar. Bu cüzdan 1200 token ve coin’i desteklemektedir.

Ledger Nano S

Ledger Nano S, daha pahalı muadili Nano X gibi Bluetooth desteğine sahip olmasa da, temel özellikleri, nispeten düşük bir fiyata sunan bir donanım cüzdanıdır. Nano S kriptovarlıklarınızın ticaretini ve yönetimini, güvenli bir şekilde çevrimdışı işlem yapmayı ve çok sayıda coin ve token içerir. Nano S, Ledger Live uygulamasıyla uyumludur

Trezor Model One

Trezor’un donanım cüzdanlarının ilk versiyonlarından olan Trezor Model One, çok daha pahalı Model T’nin prototipydiı. Bu modelin dokunmatik ekranı yok ayrıca telefon veyahut bilgisayarla etkileşim gerektiriyor. Daha az seçenekle gelen sadeliği tercih edenler için iyi bir seçenek. Bunun da ötesinde, hangi eylemi onayladığınızdan kesinlikle emin olabilmeniz için bir U2F (Evrensel 2. Faktör) tokeni görevi görebiliyor.

KeepKey

ShapeShift’in ilk kripto cüzdanı KeepKey uygun fiyatı ve tüm temel özelliklere sahip oluşuyla dikkat çekiyor. Çevrimdışı özel anahtar yönetimini, kripto ticareti ve takibini, şık ve geniş ekranı ve daha birçok fonksiyon. Ek özellikler, kripto araçlarınızı tek bir ortamda birleştiren web tabanlı ShapeShift entegrasyonunu içerir. Ek olarak, 12 kelimelik bir kurtarma cümlesiyle basit yedekleme ve kurtarma seçenekleri vardır. Cüzdan, tüm büyük kripto para birimlerinin yanı sıra 46 ERC-20 tokenini destekler.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Umut Yazıcı tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı anadalı ve Ekonomi yandalı mezunu. Eser çevirmeni. Blockchain ve kriptoparalar konusunda kendini geliştirmeye çalışıyor.

Kriptopara

Geri Alımlar (Buyback) ve Token Yakma (Token Burn) Nedir?

Gutenev, Rusya Kripto Madenciliğine ve Altın Destekli Stablecoin’lere İzin Verebilir