içinde , ,

Piyasada Bulunan Metaverse Çeşitleri

Metaverse coinleri bir süredir çok konuşuluyor. Dolayısıyla kripto dünyasının yeni katılımcıları, Metaverse coinlerinin tam olarak ne olduğuna yönelik kafa karışıklıkları yaşayabiliyor. Bu makalemizde her biri ekosisteme farklı fonksiyonlar sunan, piyasadaki üç tür Metaverse coin çeşidini listeledik.

Play-To-Earn Metaverse Oyunları

Kripto dünyasında sıkça karşılaşabileceğiniz ilk Metaverse coin çeşidi, blockchain temelli play-to-earn oyun coin’leridir. Bu türdeki oyunlar Binance Smart Chain, WAX, Polygon, Solana ve daha birçok platformu kullanıyorlar.

1 milyondan fazla kullanıcısıyla Alien Worlds’un bu türün en ünlü örneği olduğunu söyleyebiliriz. Oyuncular satın aldıkları NFT’leri gerçek dünyada değeri olan Trillium (TLM) madenciliği için kullanabilirler.

3 Boyutlu Sanal Metaverse’ler

Bir diğer Metaverse coin çeşidi oyunculara Minecraft, Roblox, Fortnite benzeri sanal evrenleri keşfetme deneyimi sunan 3 Boyutlu Metaverse platformlarıdır.  Bu türdeki uygulamaların yüksek karmaşıklığından kaynaklı olarak henüz piyasada bu türün fazla örneği olduğu söylenemez. Şu anda bu türün en önemli iki temsilcisi her ikisi de multi-milyar dolar değerine sahip Decentraland (MANA) ve The Sandbox (SAND). Decentraland ve The Sandbox’ın arasındaki temel fark, Decentraland tarayıcı tabanlı bir uygulama iken, Sandbox, bilgisayarınızda kurulu olması gereken indirilebilir bir oyundur.

Ayrıca hem Decentraland (MANA) hem de The Sandbox (SAND), kendi evrenlerinde inşa edilecek play-to-earn oyunları için bir platform olarak da kullanılırlar. Bunu Bitcoin ve Ethereum arasındaki fark gibi düşünebilirsiniz. Bitcoin sadece ödeme yöntemi sağlayan bir kriptopara birimi iken Ethereum aynı zamanda başka kriptopara birimleri (ERC-20 Tokenları) için bir platform vazifesi de görür. Benzer olarak play-to-earn oyunları da size oyun deneyimi sunarken, 3 Boyutlu Metaverse’ler kullanıcılarına bu play-to-earn oyunlarını yerleştirebilecekleri sanal bir evren de sunar.

Metaverse Platformları

Son ama bir o kadar da önemlisi, 3 Boyutlu Metaverse’lerin üzerine inşa edildiği blokzincirlerini kapsayan Metaverse platformları. Bunların en popüler olanı Ethereum diyebiliriz fakat bu WAX, Solana,IoTeX,BSC ve daha fazlasının piyasada yarattığı dip dalganın göz ardı edilebileceği anlamına gelmez.

Ethereum piyasadaki en uzun ömürlüsü olmasından dolayı en ünlü ve en güvenilirleri. WAX’ı harika kılan şey ise her yönüyle, tepeden tırnağa Metaverse oyunları için tasarlanmış olması. Solana, Ethereum’a rakip olmayı amaçlayan bir başka büyük platform. Solana ekosistemi başarılı tasarımı, platformundaki muhteşem uygulamaları ve “Solsea” isimli ünlü NFT pazarıyla tanınır. Solsea, Ethereum’un yüksek gas ücretlerini ödemek istemeyenler için muhteşem bir alternatif olarak konumlanmayı başardı.

Listede yer bulmayı hak eden bir diğer platform da IoTex. IoTex, kullanıcıların an itibariyle kullanabilecekleri ve keşfedebilecekleri IoPay adlı bir Web 3.0 uygulamasını bünyesinde barındırmakta.

2022 yılında Metaverse platformlarının daha ileriye taşınması için beklentiler büyük. Her ne kadar VR teknolojisini şu anda desteklemiyor olsalar da şimdilik sadece Decentraland ve The Sandbox gerçek anlamda birer Metaverse olma özelliğini taşıyorlar. Metaverse uygulamalarının beklenilen olgunluğa erişmesi için önümüzde daha çok yol var. Yine de 2022 yılında Metaverse alanında devrimsel gelişmelerin yaşanacağı beklentisi birçok kesimde hâkim.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Berat Yusuf Öz tarafından yazıldı.

Lisans eğitimini ESOGÜ Tarih Bölümünde tamamlayan Berat Yusuf, eğitimine Anadolu Üniversitesi Tarih Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans programlarında devam etmekte. İktisat Tarihi, finans, para piyasaları, blok zincir ve kripto paralar ile ilgilenmektedir.

Binance

Glimmer (GLMR), Binance’ta Listeleniyor: Glimmer Nedir?

Ajda Pekkan, NFT Dünyasına Adım Atıyor