in ,

Piyasa Düzeltmeleri Neden Sağlıklıdır?

Bitcoin

Portföyünüzdeki varlıkların ciddi şekilde düştüğünü görmek sinir bozucu ve korkutucu olabilir ancak aslında bu tamamen normaldir ve temel piyasa dinamiklerinin bir parçasıdır. Aslında, fiyat anormal bir artıştan uzun vadeli yerleşme eğilimine döndüğünden, piyasa düzeltmeleri tipik olarak sağlıklı piyasaların bir işaretidir.

Neyin bir düzeltme oluşturduğunu tanımlayan somut bir kural yoktur ancak çoğu trader, bir varlığın fiyatında yakın zamanda elde edilen bir zirveden %10’luk hızlı bir düşüşü bir düzeltme olarak görür ve %20’nin üzerindeki bir değişim ise potansiyel bir eğilimin tersine çevrildiğini göstebilir.

Piyasa Düzeltmeleri Ne Sıklıkla Gerçekleşir?

Son 100 yılda, S&P 500 Endeksi yılda ortalama olarak yılda 3 kez %5’lik küçük bir düzeltme, 16 ayda bir %10’luk bir düzeltme ve her 7 yılda bir %20’lik ciddi bir düşüş gördü. Ortalama olarak düzeltmeler 43 gün sürer.

En son ciddi düşüş, koronavirüs pandemisinin yatırımcıları kaçmasına neden olduğu 2020’nin başlarındaydı ancak 5 ay içinde Endeks tam bir iyileşme gösterdi ve tüm zamanların en yüksek rekorlarını kırmaya başladı.

Kriptopara

Kripto varlıklar, geleneksel hisse senedi piyasalarında gördüğümüz her şeyden çok daha volatildir. %5-10 aralığındaki düzeltmeler daha yaygındır ve ciddi %20’lik düzeltmeler kesinlikle yılda bir defadan fazla gerçekleşir. Aynı zamanda sık düzeltmeler, benzer sıklıkta kurtarmalarla dengelenir.

Düzeltmeler Sırasında Nasıl Hareket Etmeliyiz?

Ünlü trader Bill Lipschutz’un da dediği gibi: “Traderların çoğu, zamanın yüzde 50’sinde ellerinin üzerine oturmayı öğrenseydi, çok daha fazla para kazanırlardı.” Yani, panikle ani kararlar vermek yerine, çoğu zaman hiçbir şey yapmamak daha sağlıklı olabilir.

Ancak çoğu traderın yaptığı şey bu değil. Bunun yerine, kripto traderlarının çoğu, tepeyi satarak ve düşüşü satın alarak düzeltmeleri tahmin etmeye çalışıyor.

Swing trade yaparak kâr elde etmek kesinlikle mümkün olsa da piyasanın iniş çıkışlarını alıp kısa vadeli kazançlar elde etmek, piyasayı sürekli olarak doğru zamanlamak ve etkili bir stratejiye bağlı kalmak uzun vadede nadiren işe yarar.

Çoğu insan, piyasaları düzeltmek için kazanan bir yatırım rehberine bağlı kalma disiplininden yoksundur ancak aynı zamanda yanlış zamanlarda işlem yapma eğilimindedir ve bu daha da büyük kayıplara neden olur.

Eğer uzun vadeli düşünen bir HODLcu iseniz piyasa düzeltmeleri stratejiniz için daha az ilgi çekicidir. Ancak dolar maliyeti ortalama stratejisinin zamanlanmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, uzun bir süre boyunca elde ettiğiniz tüm kazanımları en aza indirgeyen ciddi bir düzeltmeyi izlemek sinir bozucu olabilir.

Piyasa Düzeltmesi

Sanki dünyanın merkezine kadar inecekmiş gibi görünen bir dizi kırmızı mumla, düzeltmelerin normal, beklenen ve uzun vadeli sürekli büyüme için sağlıklı olduğunu akılda tutmak çok önemlidir. Geleneksel piyasalarda bile finansal planlamacılar her dört takvim çeyreğinden birinin negatif getiri sağlamasını bekliyor.

Geniş bir bakış açısıyla düzeltmelerin portföyünüz üzerindeki etkisini sınırlamanın yolu, hem coğrafi hem de operasyonel anlamda varlık sınıfları ve sektörler arasında çeşitlendirmektir.

Dar anlamda, portföyünüzün kripto bölümünde uzun vadeli bir bakış açısıyla yatırım yapıyorsanız yapacak çok şey yok. En iyi kripto varlıklarının birçoğu benzer fiyat dinamiklerine sahiptir, bu nedenle düzeltmelere karşı korunmak amacıyla güvenlik yolunuzu çeşitlendirmenin gerçek bir yolu yoktur. Ciddi bir düzeltmede ne kadar kaybetmek istediğinizin sınırlarını belirlemek için Stop Loss emirlerini belirli seviyelerde ayarlayabilirsiniz.

Ancak keskin iğnelere dikkat etmelisiniz. Satış emirleriniz bir iğne atma sırasında bozulabilir ve hiçbir sebep yokken iyi pozisyonlar satabilirsiniz.

Kaynak: AAX Academy

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

Tarihin İlk Altcoin’i: Namecoin Nedir?

Teknik Analiz Bilmeden Copy Trading Yapılabilir mi?