in , , , , ,

Piyasa Düşerken Ripple (XRP) Neden Yükseldi?

Bugün FED Başkanı Jerom Powel’ın yaptığı açıklamalar sebebiyle Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere bütün kripto para piyasasında sert düşüş oldu. Ripple (XRP) ise kırmızı tablonun aksine yükseliş kaydetti.

Powel’ın açıklamalarının ardından bu yazıyı yazdığım saatlerde lider kripto para birimi Bitcoin (BTC)’de %2.81’lik düşüş var ve 48,500USD seviyelerinde işlem görüyor. Lider altcoin Ethereum’da ise %4.67’lik bir düşüş var ve 1500USD seviyelerinde işlem görüyor. Ripple (XRP) ise yeşil ışık yakmış durumda ve %0.83’lük yükselişle 0.462 seviyelerinde işlem görüyor.

Ripple

FED Başkanı Jerom Powel piyasanın beklediği konuşmayı Wall Street röportajında yaptı. Powel, mevcut işsizlik seviyeleri yüksek olduğundan faiz artırımına gitmeyeceklerini vurgularken enflasyonda geçici de olsa bir yükseliş olacağını söyledi. %2 enflasyon beklentisini karşılamak için bütün araçlarını kullanacağını sözlerine ekledi. ABD tahvil faizlerindeki yükseliş trendi ise devam ediyor. Aynı zamanda dolar endeksinde de bir artış gözlemliyoruz. Bu gelişmeler kripto para piyasasında ve altında düşüşe sebep oldu. Altın onsu 1700doların altına düşerken, BTC ilk başlarda 47.000USD’ye kadar düştü.

Bu haberden anlaşılacağı üzere Kripto Para piyasaları para politikalarının verimliliğini etkilediği gibi, para politikası haberlerinden de etkilenebiliyor. BTC ile S&P500 arasındaki korelasyona baktığımızda en yüksek seviyelere ulaştığını görmekteyiz. Bunun bir sebebi ise, artık kurumların her geçen gün portföylerinde Kripto Para miktarını arttırmaları ve tahvil faizlerinden etkilenen şirketlerin dolaylı olarak Kripto Para piyasasını da etkilemesidir, diyebiliriz.

Kaynak: Skew

Ripple (XRP) Neden Yükseliyor?

Peki Bitcoin’in de etkisiyle bütün piyasa kırmızıya bürünmüşken Ripple (XRP) neden yükseliyor? Ripple’da son günlerde olumlu gelişmeler var. Ripple kurucularından Chris Larsen’in açıklamasında merkezin San Francisco’da kalacağını söylemesi fiyata olumlu yansıdı. SEC davasına rağmen yükselişini devam ettiren XRP 0.465 dolar direncini test ediyor. Teknik olarak bu direnci kırdığı takdirde 0.480 ve ana direnç noktası olan 0.500’e kadar ivme kazanabilir.

Genel açıklama: Burada ele alınanlar “Yatırım Tavsiyesi Değildir”. Herhangi bir şeye yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Tether (USDT) Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin, kripto para

Bitcoin (BTC) Herkes İçin Radikal Bir Teknoloji