in ,

Piyasa Değerine Göre İlk 15 Zero-Knowledge Projesi

kripto blockchain

Sıfır Bilgi İspatı (Zero Knowledge Proof), iki taraf arasında şifre veya işlemle ilgili herhangi bir bilgi kullanılmadan veri paylaşımına olanak sağlayan dijital protokoldür. Bu yazımızda sizlere ilk 15 Zero-Knowledge projesini ve bu projelerin istatistiklerini aktaracağız. 

Polygon (MATIC) 

Polygon, blokzinciri ağlarındaki işlemlerin hızını ve maliyetini ve karmaşıklığını azaltmayı amaçlayan bir ölçeklendirme çözümüdür. 2023’ün başından bu yana %48.4 fiyat artışı yaşayan MATIC, listenin başında yer alıyor. 

MATIC’in piyasa değeri 10,160 milyon dolar ile diğerlerinden açık ara farkla ayrışıyor. 

ImmutableX (IMX)

Immutable X, Ethereum ağındaki NFT’ler için ilk Layer-2 protokolü ve ölçeklendirme çözümüdür. IMX, 1,110 milyon dolar piyasa değeri ile listenin ikinci sırasında yer alıyor. 

Proje, 2023’ün başından bu yana %230’luk ciddi bir artış kaydederek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 

Mına Protocol (MINA) 

Mina Protocol, merkeziyetsiz uygulamaları (dApp) daha verimli biçimde çalıştıran minimal bir blok zincirdir. 

kripto

681 milyon dolar piyasa değeri ile listenin üçüncü sırasında yer alan MINA, 2023’ün başından bu yana %81.3’lük bir fiyat artışı yaşadı. 

Loopring (LRC) 

Loopring (LRC), merkeziyetsiz borsaların (DEX) geliştirilmesi için tasarlanmış bir platformdur.

423 milyon dolar piyasa değerine sahip LRC, listenin dördüncü sırasında yer alıyor. LRC, bu yılın başından bu yana %80.8’lik dikkat çekici bir artış gördü. 

zCash (ZEC) 

Kullanıcılarına her şeyden önce gizlilik vadeden Zcash, sosyal statüsü ve maddi durumu ne olursa olsun herkes tarafından kullanılabilecek adil ve açık bir para birimi olmayı hedefliyor. 

Listenin beşinci sırasında yer alan ve 400 milyon dolar piyasa değerine sahip olan proje, 2023 yılında değer kaybı yaşayanlar arasında yer aldı. ZEC, yılın başından bu yana %7.35 değer kaybetti. 

Listenin geri kalanı ise şöyle sıralanıyor: 

  • dYdX Piyasa Değeri: 380 milyon dolar 
  • AZERO Piyasa Değeri: 304 milyon dolar
  • CELO Piyasa Değeri: 300 milyon dolar
  • ZEN Piyasa Değeri: 135 milyon dolar 
  • SYS Piyasa Değeri: 123 milyon dolar
  • METIS Piyasa Değeri: 123 milyon dolar
  • CELR Piyasa Değeri: 118 milyon dolar
  • HEZ Piyasa Değeri: 83.9 milyon dolar
  • DUSK Piyasa Değeri: 794 milyon dolar
  • TLOS Piyasa Değeri: 55.5 milyon dolar

Piyasa değerlerinin anlık olarak değişen veriler olduğunu unutmayın. Bu veriler, yazının yazıldığı sıradaki değerleri esas almaktadır. 

Bu projeler arasında 2023’ün başından bu yana oldukça iyi artış yaşayan başka varlıklar da bulunuyor. Bu süreçte, dYdX %127, CELR %119, DUSK %132 artış yaşadı. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.
Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Binance

CFTC, Binance ve CZ’yi Dava Etti

Cosmos SDK Nedir?