in , ,

Pi Network Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

Basit bir kripto madenciliği ve yönetim sistemi aracılığıyla daha fazla kullanıcıyı kripto piyasasıyla tanıştırma misyonuyla geliştirilen Pi Network nedir ve nasıl satın alınır?

Pi Network Ekibi ve Yatırımcıları

Resmi olarak 14 Mart 2019’da piyasaya dahil olan Pi Network, Nicolas Kokkalis ve Chengdiao Fan tarafından kurulmuştur. Dr. Kokkalis, geçmişte çeşitli startup’lar geliştirmenin yanı sıra, Stanford Üniversitesi’nde blok zinciri üzerine dersler veriyor. Dr. Fan ise sosyal sermayeyi ortaya çıkarma amacıyla çeşitli projelerin kurucu geliştiricisi olarak çalışıyor.

Pi Network Yol Haritası

Proje, herkesin kripto madenciliği yapmasına izin verirken blok zinciri teknolojisini de daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyor. Vietnam dahil olmak üzere çeşitli ülkelerde yaygın kabul gören Pi Network’ün mobil uygulaması Pi Browser’ın diğer ülkelerde de yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Eylül 2022’de duyurulan Pi Bridge’i, Binance Smart Chain’den (BSC) başlayarak Pi Network ile diğer blok zincirleri arasında bir köprü sağlamayı amaçlıyor. Pi Bridge, verilerin ağlar arasında geçişini kolaylaştırarak Pi sahiplerinin kazanç elde etmesini sağlayacak.

Pi Network Artıları ve Eksileri

Pi Network, mobil kullanıcıların cihazın kullanım ömrünü etkilemeden Pi coin madenciliği yapmasına izin vererek çevresel etkiyi azaltan ve geliştiricilerin kullanıcılara gerçek teklifler sunabileceği bir platformdur. Diğer birçok kripto para biriminden farklı olan Pi Network, Stellar Consensus Protocol olarak bilinen ve kullanıcıların ağa katılımları karşılığında avantajlar elde etmelerini sağlayan bir mekanizma kullanır.

Pi ekosistemi, bir dizi bilgisayarın merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan bir anlaşmaya varmasını sağlayan Federated Byzantine Agreement (FBA) olarak bilinen teknik üzerine inşa edilmiştir. SCP’nin, PoW ve PoS gibi mevcut şemalardan daha güvenli, ölçeklenebilir ve hızlı olması amaçlanmıştır.

Pi’nin blok zinciri sadece ekonomik işlemleri değil, aynı zamanda topluluk geliştiricilerinin milyonlarca kullanıcı için merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler) oluşturabileceği Web 3.0 deneyimini de güvence altına alır. Proje, kullanıcıların Pi mobil uygulamasını kullanarak Android ve iOS cihazlarında coin çıkarabilecekleri bir mobil madencilik özelliği sunar.

Pi Network Nasıl Satın Alınır?

Pi Network şu anda Testnet’ten Mainnet’e geçiş yapıyor. Ağ herhangi bir ICO’ya veya herhangi bir kitle fonlamasına sahip değildir. Pi Network’e katılmak isteyenler Google Play Store ya da Apple App Store’dan mobil uygulamayı indirerek madencilik yapmaya başlayabilirler. Pi coin’in listelendiği en iyi kripto para birimi borsaları şu anda XT.COM ve Huobi’dir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Pi Network Huobi Global’de Listeleniyor

Dağıtık Defter Teknolojisi (DLT) Nedir?