içinde ,

Petrol ve Onu Etkileyen Faktörler

Günümüzde 150’nin üzerinde petrol çeşidi olmasına rağmen finans piyasalarında en fazla işlem gören en popüler petrol çeşidi Brent Petroldür. Brent’in açılımı, kuzey denizinde yer alan 5 ayrı tektonik tabakanın baş harflerinden almaktadır. Broom, Rannoch, Etieve, Ness, Tarbat.

Finans piyasalarında genelde Brent Petrol ve WTI (West Texas Intermediate) üzerinden fiyat değerlemeleri yapılırken Dubai, Umman ve OPEC ham petrolleri de petrol fiyatlandırmasında kullanılan diğer önemli ham petrol kaynaklarıdır.

Petrol Fiyatını Etkileyen Başlıca Faktörler

Yatırım ürünlerinin fiyatlandırılmasındaki en önemli faktör tabii ki arz – talep dengesidir. Bunun yanında, petrol, çıkarılması zor, işlenmesi uzun ve maliyeti yüksek bir emtia’dır. Bu işlemler sırasında yaşanabilecek aksaklıklar petrolün fiyatlandırılmasında rol oynamaktadır. Hatırlayacağınız üzere Korona virüsün dünyaya yayıldığı Mart – Nisan 2020 döneminde, fabrikaların üretimi durdurması hükümetlerin ihtiyatlı tutumları, petrole olan talebi bir hayli düşürmüş ve tarihte ilk defa vadeli petrol kontratları eksi fiyatlardan işlem görmüştü. WTI ham petrolün varili neredeyse eksi 40 doları, Brent petrolün varili ise 26 dolar seviyesini görmüştü.

Petrol, dolar üzerinden fiyatlandırılmaktadır. Petrol ve dolar arasında ters orantılı bir ilişki vardır. Dolar yükseldiğinde 1 varil petrol için ödenecek tutar azalacaktır. Bu yüzden dolar endeksinde yaşanan değişimler petrol fiyatlarına da etki etmektedir. Fakat pek tabii tüm yatırım araçlarında olduğu gibi, belirli bir korelasyona sahip ürünlerde zaman zaman bu korelasyonun bozulduğu, istisnai durumların yaşandığı görülebilmektedir.

Petrolün, değerli bir varlık olması ve sadece belirli bölgelerde çıkarılabilmesi jeopolitik riskleri de beraberinde getirmektedir. Petrol çıkarılan bölgelerde savaşların, çatışmaların var olması, stabilitenin düşmesi, petrol fiyatlarına olumsuz yansıyabilmektedir.

OPEC

Açılımı Organization of the Petroleum Exporting Countries, yani Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü. 10 Eylül 1960’ta kurulan örgütün bünyesinde 13 ülke bulunmaktadır. Kurucu ülkeler; İran, Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Venezuela’dır. Ardından sırasıyla Katar, Endonezya, Libya, BAE, Cezayir, Nijerya, Ekvador, Gabon ve Angola katıldı.

OPEC, temelde üye ülkelerin petrol politikalarını koordine ve birleştirmek amacıyla hem ihracatçılara güvenli, adil ve istikrarlı bir fiyat sağlamayı; hem ithalatçı ülkelere düzenli ve ekonomik petrol temin etmeyi, hem de sektöre yatırım yapmış sermaye gruplarının çıkarlarını korumayı amacıyla kurulmuştur. Bu nedenle OPEC ülkelerinin, toplantılarda aldıkları her karar petrol fiyatlarına doğrudan etki etmektedir.

Toparlamak gerekirse, petrol fiyatlarını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bu nedenle petrolde yön tayini yapabilmek için kendinizi güncel tutmanız çok önemlidir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Sadece Cripto ile Huobi Sohbet Saati

LOCGame x The Unfettered Ortaklığını Duyurdu!