in ,

Petrol İthalatı Yasaklandı, Ya Sonra?

Biden, geçtiğimiz günlerde ABD’nin, Rusya’dan petrol ithalatını yasakladı.

Geçtiğimiz Salı günü ABD Başkanı Biden, Rusya’dan petrol ithalatını durduran kararı imzaladı. Politika yapıcılar bu yasağın Rusya’yı geri çekilmeye zorlamanın tek yolu olduğunu düşünüyor. Kararın ardından petrol 140 Dolar seviyesini test etmişti. Bu, 2008’den bu yana petrolde görülen en yüksek seviye. 

Avrupa’nın, ambargo kararına katılımı henüz netleşmiş değil. ABD’nin aksine Avrupa, Suudi Arabistan’dan sonra dünyanın en büyük ikinci ham petrol ihracatçısı olan Rusya’ya bağımlı. Buna karşılık İngiltere, Rus petrolü ithalatını yıl sonuna kadar aşamalı olarak durduracağını duyurdu. ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin tek başına veya daha küçük bir müttefik grubuyla hareket edebileceği yönünde mesaj verdi. 

Geçen yıl, ABD petrol ithalatının kabaca %8’i Rusya’dan geldi. ABD, bu açığı Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinden karşılayabilir. Diğer taraftan Rusya ise ABD’ye sattığı petrolü Çin ya da Hindistan gibi alternatif alıcılara aktarabilir. 

Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, geçtiğimiz Pazartesi devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, “Rus petrolünün reddedilmesinin küresel pazar için feci sonuçlara yol açacağı kesinlikle açık. Fiyatlar tahmin edilemez olur.” yorumlarında bulunmuştu. Novak’ın uyarısına rağmen, petrol fiyatlarının ne ölçüde etkileneceği henüz belli değil. 

Rystad Energy’den Claudio Galimberti,” Rusya’nın küresel pazardan dışlanması durumunda, İran ve Venezuela gibi ülkelerin petrol kaynakları alternatif olabilir. Bu tür ek kaynaklar, fiyatları stabilize edebilir.” yorumunda bulundu. Beyaz Saray, geçtiğimiz günlerde enerji ve diğer konuları görüşmek üzere Venezuela ile görüşüldüğünü aktarmıştı.

Clearview Energy Partners’tan Kevin Book, “Talebin bir kısmını ortadan kaldırarak Rus petrolünün fiyatını aşağı çekiyoruz ve bu da Rusya’nın gelirini bir miktar azaltıyor. En önemli soru, Atlantik’in diğer tarafında daha fazla baskı olup olmayacağı.” ifadeleri geldi. 

Tahminler

Enerji analistleri, ambargoların derinleşmesi durumunda petrol fiyatlarının daha yüksek seviyeleri test edebileceği konusunda uyarıyor. Bu durum, benzin fiyatları üzerinden ABD’ye enflasyon olarak yansıma gösterebilir. ABD’de Mart enflasyonunun %8.3 olması bekleniyor. 

S&P

Rusya ile batı arasındaki ekonomik savaşın petrol akışına yansıması en büyük belirsizliklerden biri. Rusya’nın ihraç ettiği petrolün yarısından fazlasını NATO üyeleri satın alıyor. Tüm dünyada petrol stokları düşük seviyede. Savaşın çok boyutlu olması beklenmedik kargaşaya yol açacaktır.

JP Morgan

Banka, Rus petrol akışındaki aksamanın uzun süreceği senaryoda petrolün varil fiyatını sene sonunda 185 Dolar olarak öngörüyor.

Citigroup

Kurumun ana senaryosu şu şekilde; Rus üretiminin günde 500 bin varil gerilemesi ve ambargoya katılan devletlerin 60 milyon varil rezerve başvurması. Alternatif senaryolar ise; fiyatlardaki sürekli artış halinde 2022 yılı sonuna kadar Rusya petrol üretiminin keskin bir şekilde düşmesi ve ambargo uygulayan devletlerin 120 milyon rezerv kullanılması. Bir başka seçenek ise Rus petrolünün sadece Çin’e satılması. 

Bloomberg

Rusya-Ukrayna krizi nedeniyle boru hatlarına ve limanlara zarar verilmesi, ihracat anlaşmazlıkları ve siber saldırılar da dahil olmak üzere bir çok riskin yüksek olasılıkta olduğunu. Bu durumun fiyatlara yansıyacağını belirtti. 

Capital Economics

Capital Economist’ten ekonomist Caroline Bain, ambargo duyurusundan önce bir araştırma notunda, olası bir yasağın küresel ölçekte enerji arzını ciddi şekilde azaltacağını ve halihazırda yüksek seyreden emtia fiyatlarını daha da yukarı taşıyacağını, bu durumda ham petrolün de $160 dolara yerleşeceğini belirtmişti. 

Kaynak: WSJ, VOA

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Dijital Doların Küresel Finansal Sisteme Etkileri

Dogecoin

Dogecoin ve Shiba Inu AMC Tiyatrolarına Kabul Edildi