in ,

Peaq Network (PEAQ) Nedir?

Peaq Network Layer-1 blok zinciri, herkesin araba paylaşımı, sokak haritalama, web erişimi ve daha fazlası için merkeziyetsiz uygulamalar ve merkeziyetsiz fiziksel altyapı ağları (DePIN) oluşturmasına olanak tanıyarak nesnelerin ekonomisinin bir parçası olarak gerçek dünya değeri yaratır.

Peaq, akıllı mobilite, enerji bağlantı ve diğer önemli gerçek dünya endüstrilerinin geleceğini birlikte yaratmak için Bosch liderliğindeki 20 milyon euro’luk bir AB finansmanlı proje olan Gaia-x moveID gibi endüstri lideri konsorsiyumlarla birlikte çalışmaktadır. Peaq, herkesi kullandıkları cihazlara ve altyapıya sahip olma, bunları yönetme ve bunlardan kazanç elde etme konusunda güçlendirerek, yapay zeka güdümlü otomasyon çağında bolluğu demokratikleştiriyor.

Peaq projesinin misyonu Web2 tabanlı Nesnelerin İnternetini (IoT) Web3 tabanlı nesnelerin ekonomisine dönüştürmektir.

Nesnelerin İnterneti Nedir?

Nesnelerin interneti, bildiğiniz ve kullandığınız internete verilen isimdir. Bağlantılı makineler, yaşam ve iş dünyasındaki süreçleri otomatikleştirerek ve belirli görevlerin biz insanların yapabileceğinden daha hızlı ve daha iyi yapılmasını sağlayarak bize zaman ve enerji tasarrufu sağlar.

Web2 Nesnelerin İnternetini Nasıl Sınırlıyor?

Makineler şu anda şirketler tarafından oluşturulan, yönetilen ve desteklenen Web2 platformlarında bulunmaktadır. Bu makineler, sağladıkları hizmetler ve ürettikleri değer üzerinden erişilebilir. Bu herhangi bir makinenin herhangi bir mal ya da hizmet sunması ya da üretmesi için kurumsal aracılara güvenmesi gerektiği anlamına gelir ve bu ekstra adımın gizlilik, güvenlik, verimlilik, kullanılabilirlik, işlevsellik ve maliyetler açısından olumsuz sonuçları vardır.

Nesnelerin İnternetini Web3’e Geçirme Girişimleri Oldu mu?

Nesnelerin internetini Web2’den Web3’e geçirme girişimleri şimdiye kadar öncelikle makineler için bir işlem katmanı (kripto para birimi) eklemeye odaklandı. Bu iyi ve güzel bir şey, ancak bu skeuomorfik tasarımın en iyi örneği, daha iyi bir gerçeklik yaratmak için yeni araçlar kullanmak yerine, zaten var olanı yeni araçlar kullanarak yeniden yaratmak.

Web3’e geçişin hem başarılı hem de gerçekten değerli olması için, tüm makine ekonomisi paydaşlarının teşviklerini hizlamak üzere Web3’ün en önemli yönü olan sahiplikten yararlanmalıyız. Geçmişteki girişimler bunu boşa çıkardı ve bu da şunlara yol açtı:

  • Gerçekleşmemiş makine potansiyeli
  • Kullanılmayan makine değeri
  • Paydaşlar arasında çatışan çıkarlar
  • Ağa mekine eklemek için teşvik yok.

Ancak Peaq Network, bu sistemi değiştirmeyi amaçlıyor. Proje bunun için sıfırdan tamamen yeni bir makine ekonomisi inşa ediyor. İnsanların minimum risk ve israfla makinelerden maksimum değer ve fırsat elde etmesini sağlayan bir ekonomi. Peaq, bunu yaparken, etkinleştirici ve sağlayıcı olarak makinelerin, araçların ve cihazların tam potansiyelini ortaya çıkarmayı ve demokratikleştirmeyi amaçlıyor.

Makine DeFi: Peaq’in Sonsuz Döngü Teşvik Modeli

Peaq merkeziyetsiz ve kendi kendini idame ettiren bir Nesneler Ekonomisi yaratmayı nasıl amaçlıyor? Peaq’in Web3’ün tüm potansiyelinden yararlanma şekli, token’ları yalnızca Nesnelerin Ekonomisi içindeki işlemler için değil, aynı zamanda makineler mülkiyeti için de kullanıyor.

Peaq, Peaq ağında sonsuz bir değer yaratma döngüsü oluştururken, tüm makine ekonomisi paydaşlarının teşviklerini hizalayan ilk ağ olmak için Makine NFT’leri kavramını tanıtıyor.

The Loop (Döngü)

Paydaşlar (yatırımcılar, üreticiler, kullanıcılar, makineler), Makine Havuzunda bir hisseyi temsil eden Makine NFT’lerini basmak ve yatırmak için likidite sağlar.

SSI’larla donatılmış makineler, dApp’ler ve Peaq kurumsal çözümleri aracılığıyla mal ve hizmet sağlar ve gelir elde eder. Makineler tarafından dApp’ler ve çözümler kullanılırken elde edilen ücretler otomatik olarak havuzda toplanır ve DeFi’ye yatırılır. Kârlar/getiriler NFT staker’larına, doğrulayıcılara ve makinelerin kendilerine dağıtılır. NFT staker’lar, hangi yeni SSI’ların/makinelerin finanse edileceği konusunda oy kullanma hakkına sahiptir.

Peaq ile Neler Yapabilirsiniz?

Peaq, yatırımcılara, üreticilere, sahiplere, kullanıcılara ve makinelerin kendilerine ekonomiye gü veren makinelerde bir pay vererek gerçek anlamda makine merkezli bir ekonomi yaratmayı hedefler.

  • Tüm paydaşları eşitleyin. Herkes, makineleri mümkün olan en iyi hizmetleri sunmasıyla doğrudan teşvik edilir.
  • Herkesin ağdaki makinelerde pay sahibi olmasını sağlayın. Makineler ne kadar çok kazanırsa, makineler de dahil olmak üzere herkes için o kadar iyi olur. Makinelerin mali açıdan tamamen kendi kendilerine yetebilmelerini, ekonominin çıkarları doğrultusunda kendilerini idame ettirebilmelerini, sürdürebilmelerini ve geliştirebilmelerini sağlayın.
  • Tek bir şirketin kararları alması yerine, ağdaki makinelerin doğrudan, merkeziyetsiz/demokratik yönetişimini mümkün kılın.
  • Yeni makinelerin satın alınmasını ve ağ üzerinde Öz Egemen Makine Kimliklerinin atanmasını sübvanse edin.
  • Makineler, insanlara hizmet sunmak ve gelir elde etmek için Peaq ağındaki merkeziyetsiz uygulamaları kullanır. Makineler daha sonra kendileri ve paydaşları için getirileri en üst düzeye çıkarmak adına DeFi mekanizmalarından yararlanır. Peaq ağı ayrıca yeni makineleri finanse etmek ve P2P işlemlerini etkinleştirmek için DeFi’den yararlanır.
  • Fiziksel dünyadaki makinelerin mülkiyetini ve ürettikleri değeri temsil eden makine NFT’leri, Peaq token’ının en ileri özelliğini temsil eder. Makine NFT’lerini basmak için Peaq token’a ihtiyaç vardır. Peaq token aynı zamanda değer değişimi ve ağ işlevselliği için de kullanılacaktır.

Kaynak: https://www.peaq.network/blog/welcome-to-the-peaq-network-2

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Bratu tarafından yazıldı.

Ethereum Cancun Yükseltmesi Nedir?

TVL (Total Value Locked) Nedir ve DeFi Projelerinde TVL Neden Önemlidir?