içinde ,

PayPal, Stablecoin Çıkarmak için Çalışmalara Başladı

PayPal

Steve Moser adlı bir geliştirici, PayPal’ın stablecoin geliştirdiğini, Paypal’ın iPhone uygulamasının kaynak kodunda keşfetti. Amerikan ödeme devi Paypal Holdings, durumu Bloomberg’e resmi olarak doğrulayarak bir stablecoin çıkarmak için çalışmalar içerisinde olduklarını doğruladı.

PayPal’ın kripto ve dijital para birimlerinden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jose Fernandez da Ponte, PayPal uygulamasında bulunan kanıtları doğrulayarak Bloomberg’e şunları söyledi:

“Bir stablecoin keşfediyoruz; ilerlemeye çalışırsak ve ne zaman istersek elbette ilgili düzenleyicilerle yakın bir şekilde çalışacağız.”

Moser, PayPal’ın ABD doları tarafından desteklenecek olan PayPal Coin’i oluşturma çalışmalarının olduğunu ortaya çıkardı. Ancak bir PayPal sözcüsü, PayPal uygulamasının kaynak kodlarında yer alan kodun, yakın zamanda düzenlenen bir hackathon’da geliştirildiğini açıkladı. Hackathon; mühendislerin şirketin blockchain, kripto ve dijital para birimi bölümü için yeni ürünleri hızla keşfetmek ve oluşturabilmek için bir araya geldiği bir etkinliktir.

PayPal’ın oluşturmaya çalıştığı stablecoin yapım aşamasındayken coin’in adı, logosu ve özellikleri ürün piyasaya sürülmeden önce değişebilir. Devam eden gelişme sürecini destekleyen PayPal, daha önce kullanıcıların dijital paralarla satın almalarına, saklamalarına ve ödeme yapmalarına olanak tanıyan yeni özellikler başlatmıştı.

PayPal

da Ponte ayrıca Kasım 2021’deki bir röportajda, PayPal’ın “henüz ödemeler için tasarlanmış bir stablecoin çalışması olmadığını” belirtmişti. PayPal’ın kullanımı için bir stablecoin’in geniş ölçekte ödemeleri desteklemesi ve güvenliğe sahip olması gerektiğini vurguladı.

“Bu alanda ihtiyaç duyulan regülasyon, düzenleyici çerçeveler ve lisans türleri konusunda netlik olması gerekir.”

PayPal, kendi stablecoin’ini piyasaya sürmesinin yanında, aynı zamanda kriptoyla ilgili hizmetleri ABD dışındaki yargı bölgelerine yaymak için önlemler aldı.

Eylül 2021’de şirket, İngiltere pazarı için yeni Bitcoin ticaret hizmetlerinin kullanıma sunulacağını duyurdu. Cointelegraph haberine göre müşteriler; Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash (BCH) dahil olmak üzere majör kriptopara birimleriyle ticaret yapabilir.

PayPal, kendi stablecoin’ini çıkarmayı hedefleyen ilk teknoloji devi değil. Eski adı Facebook olan Meta Platforms Inc., Diem adında bir stablecoin geliştirmeye çalışıyor. Visa Inc. son aylarda ABD doları ile desteklenen bir stablecoin ile işlem yapmasına izin vermişti.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

 

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Monster Galaxy Kurucusu ve CEO’su James Cao ile AMA Etkinliği

Türev Piyasası Nedir?