in , ,

PayPal Bitcoin Varlığını Benimseyerek, Kriptoparaları Daha Da Yaygınlaştıracak mı?

Bitcoin, cüdan

PayPal, “online” ödemelerde 20 yıllık deneyimiyle şu an 403 milyon kullanıcısı bulunmaktadır. Bu nedenle, 23 Ağustos’ta İngiltere müşterilerinin 4 kriptopara biriminin alım-satımına izin vereceğini duyurduğunda piyasada dalgalanmalara neden oldu.

Peki bu atılım, kriptoparaları daha da popülerleştirip ana akımda görünürlüğe sahip olmasına yardımcı olacak mı, yoksa merkeziyetsiz paraların kısa ama volatil tarihinde önemsiz bir haber mi?

PayPal’da iş geliştirme pozisyonunda çalışan Jose Fernandez da Ponte, ABD’de PayPal aracılığıyla kriptopara satın alan müşterilerin, almayanlara göre iki kat daha sık oturum açtığını belirtiyor. “Dijital para birimlerinin uzun vadede tüketici ödemelerinde önemli bir rol oynamasını bekliyoruz” dedi.

PayPal

Bitcoin ve diğer kriptoparalar karşı ilgi giderek artıyor, ancak dünya genelinde kriptoparalara sahip olanlar hala azınlıkta. YouGov araştırmasına göre, Ağustos 2019’a kadar Birleşik Krallık’taki insanların yalnızca %3’ünün en az bir kriptoparaya sahip olduğunu ortaya koydu. Bu oran Temmuz 2021’de %8’e yükseldi.

Milyonlarca PayPal müşterisine, tek bir tıkla kriptopara satın alma fırsatı vermek, bu sayıları artırmak için muazzam bir potansiyel vaat ediyor. Ancak günümüzde kriptoparalara erişmek tek sınırlayıcı unsur değil, insanların, paraları harcayabilmesi de gerek.

Microsoft, Tesla gibi birkaç büyük şirket, Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmeye. Bakkallar, kafeler ve mağazalar da dahil olmak üzere diğer bazı perakendeciler bazı ülkelerde kriptoparaları ödeme yöntemi olarak kabul eden sistemlere sahipler ancak bu ödeme şeklini günlük kullanım için kolay veya kullanışlı değil.

Kriptopara, Bitcoin, Cüzdan

Birleşik Krallık’taki PayPal kullanıcıları, mal veya hizmet satın almak için kriptoparaları kullanamayacaklar. Sadece kriptopara satın alabilir, saklayabilir ve satabilirler. Ancak ABD’de, PayPal, PayPal’ı ödeme seçeneklerinde bulunduran yerlerde, kriptoparalarla ödeme olanağı sunuyor.

İngiltere’deki Sussex Üniversitesi’nden Carol Alexander, işletmeler açısından risk yüksek olduğu için bunun hayati önem taşıdığını söylüyor. Kriptoparalara “büyük spekülasyonlar ve yaygın manipülasyonlar hâkim” diyor.

Organize gruplar, koordineli alım veya satım ile kriptopara fiyatlarında dalgalanmalara sebep olabilir ve geleneksel finansal hizmet sektörünün aksine, bunu durdurmak için fazla regülasyon yok. Bu nedenle, doğrudan ödeme yöntemi olarak Bitcoin kabul ederseniz, fiat paraya dönüştürmeden önce değeri düşebilir.

kriptopara

Kriptoparalar, resmi gözetimi olmayan merkeziyetsiz sistemlerdir, bu nedenle regülasyonu zordur. Kriptoparalarla ilgilenen şirketler birden kendilerini finansal yetkililer tarafından pek çok inceleme altında buluyor. Haziran ayında, Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi, dünyanın en büyük kriptopara borsalarından biri olan Binance Markets Limited’in Birleşik Krallık’ta, regülasyona tabi tutulmadığı için faaliyetlerini durdurması gerektiğine hükmetmişti.

Kriptoparaların aşırı enerji tüketimi, volatil olması ve karmaşıklığı da dahil olmak üzere ana akıma girmeden önce üstesinden gelmesi gereken engeller bulunuyor.

Ancak bazıları, teknolojinin enflasyona karşı koruma, bir dereceye kadar anonimlik ve büyük ödemeler için düşük ücretler gibi yeterli fayda sağladığından ve yaygın olarak benimsenmenin kaçınılmaz olduğundan hala emin.

Finansal hizmetler veren bir firma olan deVere Group’tan Nigel Green, kriptoparaların geleneksel paranın yerini alacağından emin, PayPal’ın duyurusunun “kriptoparaları inkâr edenlerin, tarihin yanlış tarafında olduğunu gösteren başka bir örnek” olduğunu söylüyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Ethereum ETH

Ethereum Altair Yükseltmesi Nedir ve Ne Katkısı Olacak?

Facebook ve WhatsApp Kesintisinin Telegram’a Etkisi