in , , ,

Partisia Blockchain Nedir?

Partisia Blockchain; güven, şeffaflık, gizlilik ve hız için oluşturulmuş bir Web3 halka açık blockchain’dir. 

Partisia Blockchain, blockchain trillema’sına çözüm sunmayı amaçlayan bir Layer-1 blockchain’dir. Halka açık blockchain’lere gizlilik getirmek için gelişmiş MPC kriptografisi kullanarak, hem protokol hem de akıllı sözleşme layer’larında sharding yoluyla ölçeklenebilirlik ve tescilli MPC eşik anahtar imza yönetimi kullanan, endüstrinin en güvenli, birlikte çalışabilir token ve veri köprüsü olmayı hedefler.

Partisia Blockchain’in misyonu, platformlarda uygulamalar tarafından kullanılacak özel ve halka açık verilerin genel koordinasyonu için tek bir güven noktası olmayan bir Web3 altyapısı kurmaktır.

Temel Partisia Blockchain mimarisi, MPC gibi zero-knowledge hesaplama yöntemi kullanırken şeffaflık ve gizlilik arasında bir denge kurar. Partisia Blockchain, bu dengeyi iki ayrı layer ve ağ içeren bir mimari aracılığıyla sağlar:

  • Halka açık akıllı sözleşmeler aracılığıyla programlanabilen halka açık ve şeffaf bir blockchain layer
  • Özel akıllı sözleşmeler aracılığıyla programlanabilen özel zero-knowledge hesaplama layer

Blockchain ve MPC altyapısı, kaynakların daha optimal tahsisi ve veri iş birlikleri için çözüm gerçekleştirmek amacıyla aşağıdaki üç temel bileşeni sağlar:

  • Merkeziyetsiz immutable ledger ile blockchain, geleneksel aracıyı ortadan kaldırır.
  • Merkeziyetsiz zero-knowledge teknolojisi ile MPC, aracıyı elimine eder.
  • Akıllı sözleşmeler aracılığıyla geliştiriciler ve kullanıcılar, altyapının kullanımını kontrol edebilir ve otomatikleştirebilir.

Partisia Blockchain tüm bu bileşenleri sağlasa da mevcut blockchain’lere ve off-chain sistemlere gizlilik ve daha fazla birlikte çalışabilirlik ekleyen tam olarak düzenlenmiş bir Layer-2 olarak işlev görecek şekilde tasarlanmıştır. Bu yaklaşımı daha da güçlendirmek için Partisia Blockchain, mevcut herhangi bir token’ı ödeme aracı olarak kullanmak üzere tasarlanmıştır.

Partisia Blockchain, ZK teknolojisi sunarken blockchain’deki share secret’ları birden fazla taraf arasında paylaşabilir. Bu durum, zero-knowledge teknolojisinde büyük bir gelişme olmakla birlikte, tedarik zinciri yönetimi, merkeziyetsiz veri alışverişi, reklam hedefleme, sosyal ağlar ve blockchain tarafından desteklenen daha yüzlerce kullanım örneğinin kilidini açar.

Partisia Blockchain’in sunduğu birlikte çalışabilirliğin önemli bir parçası, ödemeleri kullanılan coin’lerden (BYOC) bağımsız zincirler arası işlemlerin düzenlenmesidir. Bu çözümün temel bileşeni, farklı blockchain’ler ve coin’ler arasında bir işlemi düzenlemek için kullanılan gizliliği koruyan bir oracle’dır. MPC eşik anahtar imza şemalarını kullanan köprüler, merkeziyetsiz node operatörleri ağı tarafından desteklenmektedir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

INO

Aralık Ayının Dikkat Çeken NFT’leri

BTC 17.000 Dolar Seviyesini Tekrar Test Edebilecek mi?