in

Parçalanmış (Fractionalized) NFT’ler Nedir?

Basite indirgemek gerekirse, NFT parçalama veya parçalanmış NFT’ler, bir NFT’nin sahipliğini daha küçük parçalara bölme eylemidir. Bu sayede, tek bir NFT’ye birkaç kişinin sahip olması sağlanır.

Parçalanmış NFT’ler Hangi Soruna Çözüm Buluyor?

Likidite, NFT sektöründeki en önemli problemlerden biri. Bunun nedeni, bir NFT’nin yalnızca tek bir alıcı tarafından satın alınabilmesidir. Bir diğer sorun ise, NFT’lere olan talep yüksek olsa bile pahalı NFT’lerin yalnızca belirli birkaç kişi tarafından satın alınabilmesidir.

Bu nedenle, NFT’leri parçalama, bölümlere ayırma ihtiyacı doğmuştur.

Bazı Parçalanmış NFT Proje Örnekleri

Unic.ly

Unic.ly, farklı kullanıcıların, bir NFT’nin bir kısmını satın almasına ve diğer kripto para varlıklarıyla aynı şekilde ticaret yapmasına izin verir. Hatta isterlerse pazardaki NFT paylarını daha sonra satabilirler. Unic.ly’nin yaklaşımının amacı, herkesin NFT satın almasını kolaylaştırmaktır.

Bu model, NFT’ler için daha fazla likidite sağlar.

Szns.io

Szns.io projesinde yer alan her koleksiyondaki NFT’lerin, o koleksiyon için yönetişim token’ı gibi hareket ettiği farklı bir yaklaşım benimsemektedir. Token sahipleri, koleksiyondaki NFT’leri oylama yoluyla yönetme ve kullanma sürecine ortaklaşa karar vermektedirler.

Bridgesplit

Solana blok zinciri üzerinde inşa edilen Bridgesplit, NFT’ler etrafında, parçalanmış NFT’lerle yield farming, küratör bulunduran NFT havuzları, parçalanmış havuzlar vb. gibi birçok ürüne sahiptir. Yukarıdaki projeler gibi, parçalanmış NFT’ler de Solana AMM’lerinde alınıp satılabilir. Token sahipleri ayrıca NFT’lerin satış fiyatı ve satış zamanlaması üzerinde oy hakkına sahiptir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

PancakeSwap Syrup Pools’da Stake Nasıl Gerçekleştirilir?

Cosmos (ATOM)

Cosmos Ekosisteminin Akıllı Sözleşme Projesi JUNO Nedir?