in

Parasal Sıkılaştırma Kripto Piyasasına Nasıl Yansır?

FED bugünden itibaren parasal sıkılaştırma (QT) sürecine başladı. Bu sürecin, kripto para piyasaları üzerindeki olası etkileri konusunda çeşitli öngörüler söz konusu. 

FED, 9 trilyon dolarlık bilançosunu küçültme sürecine başlıyor. Daha teknik bir ifadeyle parasal sıkılaştırma (quantitative tightening)’e gidiyor. Hatırlanacağı üzere FED, 2020’de Covid-19 salgının ekonomiye olan etkilerini azaltmak için parasal gevşeme (quantitative easing)’e gitmiş, tahvil ve diğer hazine araçlarını satın alarak piyasaya nakit enjekte etmişti. 

Bugün başlayan parasal sıkılaştırma sürecinde FED, önümüzdeki üç ayda bilançosunu aylık 47,5 milyar dolar küçültmeyi planlıyor. Ardından bu miktar Eylül’de aylık 95 milyar dolara yükseltilecek. FED, 2023 yılı sonuna kadar bilançosunu 7,6 trilyon dolar seviyesine çekmeyi planlıyor. 

Mart 2020’de başlatılan parasal gevşemenin kripto piyasasına yansımaları çarpıcı oldu. Kripto piyasası 2019’dan 2020’nin başlarına kadar zayıflarken parasal gevşemenin başlamasıyla birlikte boğa piyasasına girdi. Verilere bakıldığına toplam kripto piyasa değeri Mart 2020’de 162 milyar dolar olarak gerçekleşirken geçen Kasım 2021’de 3 trilyon doların üzerine kadar tırmandı.

Yazının kaleme alındığı sırada toplam kripto piyasa değeri Haziran 2022 itibariyle 1.3 trilyon dolar civarında seyrediyor. Mayıs ortasında Terra (LUNA) çöküşü ile başlayan süreçte, toplam kripto piyasa değeri 500 milyar dolara yakın geriledi. 

Bu dönemde FED bilançosu Ocak 2020’de 4.17 trilyon dolardan, Haziran 2022’de 8.95 trilyon dolara yükseldi. Bu, 2007’de başlayan son küresel mali krizden bu yana görülen hızlı artış oldu. 

Analistler bugünden itibaren başlayan parasal sıkılaştırmanın, kripto piyasalarında on yıllık benzeri görülmemiş büyümeye son verip vermeyeceği konusunda farklı görüşlere sahip.

Parasal sıkılaştırmanın etkilerine ılımlı yaklaşan analistler, QT’nin fiyatlanmış olduğunu, bu nedenle piyasa tepkisinin sınırlı kalacağını düşünüyor. Bununla birlikte, beklenenden hızlı uygulanan parasal sıkılaştırmanın, yatırımcı duyarlılığını bir miktar olumsuz etkileyebileceği ancak bu durumun pozisyon artırmak için bir fırsat olduğuna inanıyorlar. Ek olarak analistler %47’ye yükselen Bitcoin hakimiyetinin, mevcut koşullar altında altcoin’lerdeki zayıf hareketin devamı anlamına gelebileceği görüşünde. 

Buna karşılık parasal sıkılaştırmanın etkilerine daha olumsuz yaklaşan analistler de mevcut. Cryptowhale 5 Mayıs’ta attığı bir tweet’te “Federal Rezerv parasal (quantitative) sıkılaştırma yaparken Bitcoin, tarihinde bir kez bile boğa piyasasına girmedi. Akıllı balinalar, son 12+ ayı portföylerini bireysel yatırımcılara transfer etmekle geçirdiler. Mega çarpışma kaçınılmazdır!” yorumunda bulunmuştu. 

Kaynak: Cointelegraph

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

XRP, Ripple, SEC

Ripple vs SEC Davasında Son Gelişme | 1 Haziran 2022

Holo (HOT), Ethereum Name Service (ENS) ve Flux (FLUX) Teknik Analizleri I 01.06.2022