in ,

ParallelChain Nedir?

ParallelChain, 2018 yılında Ian Huang tarafından kurulan bir blok zinciri araştırma ve geliştirme şirketi olan ParallelChain Lab tarafından geliştirilen bir blok zinciri altyapısıdır.

ParallelChain; ParallelChain Private ve ParallelChain Mainnet olmak üzere iki katmanlı bir blok zinciri platformu oluşturmaktadır. İlki, belirli iş amaçları için oluşturulmuş, pazara, hazır yazılımlara güç veren, ticari yerel izinlere sahip bir platform iken ikincisi, geliştiricilerin akıllı sözleşmeler kullanarak merkeziyetsiz uygulamalar (dApp) oluşturabilecekleri açık kaynaklı bir blok zinciri platformudur. ParallelChain, Rust ve GO gibi geliştirici dostu dillerle yazılmış Turing-complete akıllı sözleşmelerini yerel olarak desteklemektedir.

ParallelChain Private

Kurumsal benimsenmenin yolunu açan ParallelChain Private, kullanım durumlarında gecikme ve veri koruması konusunda yüksek gereksinimleri olan iş odaklı kullanıcılar için tasarlanmış benzersiz güvenlik ve gizlilik işlevleriyle oluşturulmuştur.

ParallelChain Mainnet

DeFi ve metaverse’ün evrimini desteklemek için daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenli bir genel blok zinciri platformu ile merkeziyetsiz ekonominin büyümesini ilerletmek hedefleniyor.

Inter-ParallelChain Communication

ParallelChain üzerindeki işletme ve DeFi ağlarını birbirine bağlayan ve uygulamalarının her iki katmanda da çalışmasını sağlayan altyapı köprüsüdür.

ParallelChain, dört blok zinciri modunun tümüne yapılandırılabilen bir ağdır. Bu, bir dizi sektöre uygulanabilen kullanım durumları açısından çok yönlü olmasını sağlar; FinTech, akıllı ulaşım, havaalanları, konteyner limanları, hastaneler, fabrikalar veya merkez bankası dijital para birimi (CBDC) gibi.

ParallelChain, sektör lideri verimi ve gerçek zamanlı gecikme süresi ile birleştiğinde, Avrupa Birliği’nin GDPR’sine (Genel Veri Koruma Yönetmeliği) ve diğer uluslararası veri koruma yasalarına uyan az sayıdaki mevcut blok zincirinden biridir. Sonuç olarak ParallelChain’de kalıcı olan veriler, istek üzerine kalıcı olarak kaldırılabilir.

Proof of Immutability (PoIM) – Değişmezlik Kanıtı

ParallelChain, Ethereum ve Hyperledger’dan sorunsuz geçişe izin verirken zincirler arası iletişimi gizli tutmaktadır. Herhangi bir node’un kendi verilerini yazmakta serbest olduğu ve daha sonra söz konusu node’un hash kasası tarafından depolanan hash değeri aracılığıyla tanımlanan doğrulama işlemi için türünün ilk örneği olan bir Değişmezlik Kanıtı (PoIM) algoritması kullanmaktadır.

Bu verilere, diğer node’ları içeren bir işlemle anlamlı hale gelene kadar dokunulmaz ve daha sonra değiştirilmediğini kanıtlamak için doğrulanması gerekir. Bu yöntem, mevcut blok zincirlerinde bulunan diğer ölçeklenebilirlik çözümleriyle karşılaştırıldığında daha yüksek verimlilik ve garanti edilerek veri gizliliğini sağlar.

Kurumsal Benimseme İş Ortakları

ParallelChain, IBM AWS gibi büyük teknoloji şirketlerini blok zinciri ortağı olması sebebiyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Kaynak: ParallelChain Litepaper

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

NFT

Oasys (OAS) Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

Teknik Analizciler Bu Hafta Ne Konuştu?