in

Paraguay, Kripto Regülasyonları Tasarısını Onayladı

El Salvador ve Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin’i yasal bir ödeme aracı olarak kabul etmesinin ardından Paraguay da kripto paraları düzenlemelere tâbi tutabilmek için harekete geçti.

Ülkelerin Bitcoin, kripto paraları ve blok zinciri teknolojisi hakkındaki araştırmaları, söz konusu dijital varlıkları bir an evvel regüle edebilmek için attıkları adımlar giderek hızlanıyor.

Ülkenin merkez bankası bu konu hakkında her ne kadar olumlu fikirlere sahip olmasa da Paraguay Temsilciler Meclisi perşembe günü kripto para birimlerini düzenlemeye yönelik bir tasarıyı kabul etti.

Ucuz elektriğe ve “kripto dostu” bir anlayış benimseyen Paraguay, madenciler tarafından oldukça rağbet görüyor.

Yasa tasarısı, kara para aklamayı önlemek adına kripto para borsalarını Paraguay’da sanal varlık hizmet sağlayıcıları olarak kaydedilmesini yani bir nevi lisans almalarını gerektiriyor. Tasarıda herhangi bir kripto paranın yasal ödeme aracı olarak kullanılabileceği konusu yer almıyor.

“Bu yasa tasarısının amacı, üretimlerinden ve ticari kazanç sağlayan firmalara yasal, finansal ve mali güvenlik sağlamak için sanal veya kripto varlıkların üretim faaliyetlerini ve ticarileştirilmesini kontrol etmektir.”

Bu yasa tasarısının bir diğer hedefi ise Güney Amerika kıtasındaki en ucuz elektriğe (kilovat saat başına 0,05$) sahip ülkenin, bu düşük elektrik ücretleri sayesinde ülkeyi kripto para madencileri için uluslararası bir merkez haline getirmek.

Oylama için gerçekleştirilen oturumda, tasarı 40’a karşı 12 oyla kabul edildi.

Bireysel ve kurumsal madencilerin endüstriyel elektrik tüketimi için izin talep etmeleri, tasarının yasalaşması halinde lisans başvurusunda bulunmaları gerekecek.

Ülkenin bu düzenleme adımları ile birlikte yalnızca kripto para madencilerini değil aynı zamanda fintech şirketlerini de bünyesine çekmeye çalışacak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Bitcoin

Lark Davis: Bitcoin (BTC) 38.000 Dolara Ulaşabilir!

Ethereum (ETH) Fiyatı 1900 Doları Aştı! Sırada Ne Var?