in ,

Parachain’ler Artık Polkadot’ta Yayında: İlk Bloklar Üretiliyor

Moonbeam, Parallel, Finance, Astar ve Clover, Polkadot’un ana ağında bir slot kiralayacak ilk parachainlerdir.

Polkadot’un İlk Parachain Grubu

Resmi duyuruya göre, ilk parachain’ler için slot’lar, Polkadot ağı üzerine inşa edilen ve çeşitli nişlere odaklanan farklı blokzinciri projelerine tahsis edildi. Bunlar arasında merkeziyetsiz finans (DeFi), kriptopara birimi yatırımları, kredileri ve akıllı sözleşme yer alıyor.

Polkadot’un Relay Chain’inde 96 haftaya kadar bir slot kiralayacak ilk parachain’ler Acala, Moonbeam, Parallel Finance, Astar ve Clover.

Özellikle Polkadot, metaverse’ye artan ilginin ardından ekosistemi büyümeye devam ettikçe daha fazla protokolün görünür hale geleceğine ve böylece tek bir blokzinciri üzerinde çalışmaktan birbirine bağlı zincirlere geçişle sonuçlanacağına inanıyor.

Çok Zincirli Bir Sistem

Geliştirme, heterojen bir çok zincirli sistem vizyonunun Polkadot teknik incelemesinde yayınlanmasından beş yıl sonra geldi.

Polkadot’un parachain’i, Ethereum’un kurucu ortağı Dr. Gavin Wood’un birbirine bağlı bir blokzinciri sistemi vizyonunu gerçekleştirmede önemli bir başarıdır.

Polkadot

Dr. Gavin Wood:

“Her kullanım durumu için tek bir blokzinciri tasarımı optimum şekilde çalışmıyor. Her zincir, bazı uygulamalar için iyi, diğerleri için değil, takaslarla birlikte gelir. Parachain modeli, Web 3’ün geleceğinin birlikte çalışan birçok farklı blokzincirini içereceği inancıyla oluşturuldu” dedi.

Blokzincirlerin, çeşitli hizmetler sunarak farklı ihtiyaçlara cevap veren internet konseptini benimsemesi gerektiğini ve parachainlerin böyle bir çözüm sunabileceğine inandığını da sözlerine ekledi.

Polkadot 100 Parachain Yuvası Tahsis Edecek

Polkadot, önümüzdeki aylarda ağında inşa edilen farklı blokzinciri projelerine gruplar halinde 100 parachain slot’u tahsis edecek.

İlk grup parachain slot’ları bir müzayede süreciyle tahsis edilirken, Polkadot tüm slot’ları benzer bir süreçle sağlamayacağını söyledi.

Polkadot

Bununla birlikte, 23 Aralık 2021’de başlaması planlanan ve toplam altı müzayedeyi içerecek olan parachain müzayede sürecinin ikinci grubu için hazırlıklara başlandı.

Polkadot’a göre, kazanan altı proje 11 Mart 2022’de ana ağında başlayacak.

Parachain’ler Zaten Polkadot’un Kusama’sında

Parachain’lerin Polkadot’un test ağı Kusama’da şimdiye kadar 13 slot tahsis edilerek başarılı bir şekilde çalıştığını belirtmekte fayda var.

Bildirildiği gibi, KILT Protokolü altıncı parachain slot‘u kazanırken Composable Finance, Kusama’nın 12. parachain müzayedesinin kazananı ilan edildi.

Kaynak: cryptopotato.com

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Polkadot Satın Almak İçin 3 Neden

 

Beyza Gül Yardım tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra İngilizce öğretmenliği yaptı. Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimi devam ediyor. Aktif olarak Blockchain teknolojisi üzerine araştırma yapıyor ve bu konuda içerik üretiyor.

Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) Teknik Analizi | 18 Aralık 2021

Bitcoin

Zaman, Görelilik ve Bitcoin