in

Pantera Capital: Ülkeler Rezervlerine Bitcoin Ekleyebilir

kriptopara

Pantera Capital, pazartesi günü bloğunda yayınladığı “The Separation of Money and State” başlıklı yazısında, ülkelerin rezervlerine neden Bitcoin tercih edebileceklerini Rusya örneği üzerinden anlattı.

Pantera Capital, 2013 yılında ABD’de ilk blockchain hedge ve venture fund’ları kuran kuruluştur.

Para ve Devlet Kavramlarının Ayrılması

Hükümetlerin para basma kavramı normalleştikçe, insanların bu konuyu sorgulama ihtiyaçları gün geçtikçe azaldı. Ancak böyle zamanlarda milyonlarca insan bu kavramı sorgulamak zorunda kalıyor. 

Vatandaşlar ve yasa yapıcılar, sonunda hükümetlerin tek para ihraççısı olmak zorunda olmaları için mantıklı bir neden olmadığı kanaatine varacak. Devlet destekli para kulağa harika gelse de, vatandaşlar genellikle hükümetlerinin yanlış düşündüğü hamlelerinin maliyetini üstlenir. Bunun bir sonucu olarak da sivil halk Bitcoin (BTC) ve başka kripto paralara yönelmeye başlar.

Bitcoin (BTC) doğası gereği tarafsızdır, devletsiz paradır. Bitcoin (BTC), faydası en çok ihtiyaç duyulduğu anda ortaya çıkar. Milyonlarca kişi, vatansız paranın, hükümetler tarafından kontrol edilen kağıt paralardan daha üstün olduğu sonucuna varacak.

Bir hafta içinde Ukrayna Hükümeti ve sivil toplum kuruluşları tarafından 50 milyon doların üzerinde, Bitcoin (BTC), Ether (ETH) ve Tether (USDT) cinsinden bağış toplandı. Anlık, sınır ötesi yapılabilen ve düşük komisyonlu kripto para işlemleri vasıtasıyla kritik malzemeler satın alınabiliyor. Bu şekilde blockchain hayat kurtarıyor.  

Rusya Merkez Bankası’nın (CBR) 630 milyar Dolar değerinde döviz rezervi bulunuyor ancak Ukrayna işgalinden sonra bu varlığın büyük bir kısmıyla olan irtibatı kesilmiş durumda. Ruble, Şubat ortasından bu yana Dolar karşısında %23 değer kaybederken ülkedeki enflasyonun artması bekleniyor. Buna karşılık Rusya Merkez Bankası (CBR) gösterge faiz oranını %8’den %20’ye çıkardı. Böyle bir hamle ülkedeki konut piyasasına şok etkisi yaratabilir.

Benzer şekilde Rusya’nın öncü bankası Sberbank %99, yine ülkenin enerji devlerinden Gazprom %94 ve Lukoil %99, altın madenciliği şirketi Polyus ise %96 civarında değer kaybederek Rus Borsası’nın çakılmasına neden oldu. Rus vatandaşları, liderlik kararlarının bir sonucu olarak her geçen gün mali açıdan daha büyük bir yıkım yaşıyor.

kripto

Rusya uzun bir süredir rezervlerindeki ABD Doları’nın ağırlığını azaltıyor. Ancak bunu yaparken ABD Doları’nın yerine diğer merkezi olarak kontrol edilen para birimlerini ekliyor. Ülkeler yakında yabancı rezervlerine Bitcoin (BTC) ekleyebilir. Kendi para rezervlerini kontrol etme yeteneği, birçok ulus ve vatandaş için zamanla daha çekici hale gelecektir. Vatandaşlar, hükümetlerinin aldığı kararlar sonucu yaşanacak mali etkilerden kendilerini daha fazla korumak isteyeceklerdir. 

Bitcoin’in faydası, en çok ihtiyaç duyulduğu anda ortaya çıkar. Bitcoin, Rus Rublesi cinsinden fiyatlandırıldığında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Kaynak: Pantera Capital

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Santander, Tokenize Tarım Kredileri Uygulamasına Başlıyor

Biden Kripto Kararnamesini İmzaladı