Pandeminin Son Etkileri Işığında Güncel Ekonomik Veriler ve Ons Altın Analizi

Pandemi, kamu sağlığını etkilediği gibi en az onun kadar önemli olan küresel ekonomiyi de temelinden etkiledi. Devletler bu süreci en az hasarla atlatabilmek adına yetkili kurumları aracılığıyla çeşitli aksiyonlar aldı. Bunlara örnek olarak; geçmişte örneği görülmemiş boyutta basılan paralar, borsayı ayakta tutmak adına bizzat devlet kurumlarınca gerçekleştirilen özel şirket tahvil alımları, iki yıldır devam eden düşük faiz oranlarını sayabiliriz.

Bitcoin

Alınan aksiyonlar sonucunda öngörüleceği üzere hem olumlu hem de olumsuz bir takım sonuçlar meydana geldi. Para bolluğu ve ucuz finansman beklendiği gibi kriptopara sektöründe tarihi 2020-2021 dönemi boğasını yaşattı ve kripto yatırımcılarına son derece güzel fırsatlar sundu. Aynı şekilde pandeminin yarattığı ekonomik belirsizlik, güvenli yatırım aracı olan altının ons fiyatını 2.063 USD gibi rekor seviyelere ulaştırdı.

Ancak COVID-19 aşılarının icadı, küresel ölçekte aşılamanın başlaması ve salgın hastalığın, en azından gelişmiş ülkelerde artık son bulacağı düşüncesiyle altın fiyatları düşüş trendine girerek kimi zaman 1.700-USD aşağısına kadar geriledi. Son 3 aydır sürekli gündemde olan Amerika  Merkez Bankası FED’in faiz artırımı yapacağı yönündeki söylentiler ise altın ve diğer emtiaların fiyatlarının baskılanmasında önemli rol oynadı.

altın

Piyasalardaki para bolluğu şüphesiz yüksek enflasyonu da beraberinde getirdi. FED’in ABD’deki yüksek enflasyona karşı faiz artırımı yapıp yapmayacağı birçok yatırımcı için merak konusuydu. Faiz oranlarının artmasıyla yatırımcı, riskli ve belirsiz yatırımlardan parasını çekerek risksiz faiz getirisi sağlamak için parasını mevduatlarda değerlendirmeyi tercih eder.  Haliyle, faiz oranlarının durumu altın yatırımcısı için çok büyük önem arz etmektedir. 26-28 Ağustos tarihlerinde ABD’de gerçekleşen Jackon Hole toplantısı yatırımcıların merakına büyük ölçüde ışık tuttu. Toplantı notlarından çıkan en önemli sonuç FED başkanı Powell’ın 2021 yılı içerisinde herhangi bir faiz artırımının şimdilik öngörülmediği yönündeki açıklamasıydı. Altın ve diğer emtialar bu açıklamalar sonrasında gün içerisinde yaklaşık yüzde 2’lere varan değer artışı yaşadı.

FED

Özetlemek gerekirse, piyasada bol miktardaki para, COVID-19 delta varyantı sebebiyle devam eden endişeli bekleyiş ve FED’in 2021 yılı içerisinde faiz artırımı düşünmediği yönündeki açıklaması altın ve gümüş başta olmak üzere emtia fiyatlarına olumlu yansıyarak yatırımcılarını önümüzdeki sonbahar mevsiminde sevindireceği anlamına geliyor.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Raşid Yılmaz tarafından yazıldı.

Eqifi

EQIFI ve TEZOS Platformundan Stratejik Ortaklık Duyurusu

Star Atlas

Yakın Bir Tarihte IDO’su Yapılan “Star Atlas” Nedir?