in , ,

PancakeSwap’a Token Nasıl Eklenir?

Yaratılan ilk token’ın PancakeSwap’a eklenerek trade edilebilmesi için belirli bazı şartları sağlaması gerekir. Token’ın trade edilebilmesi için öncelikle PancakeSwap’ta bir likidite havuzu oluşturulmalıdır.

Likidite Havuzu Nedir?

Likidite havuzu, 2 farklı token çiftinin bir koleksiyonudur. İnsanların oluşturulmuş bir token’ı trade etmesine izin veren bir fon havuzudur. Örneğin iki token’lı bir havuz olabilir; insanların PancakeSwap’ta bu iki token arasında swap yapmasına izin veren token ve BNB’yi düşünelim.

Likidite sağlayıcılar (liquidity provider), sağladıkları likidite havuzunu kullanan işlemlerin yüzdesini alacaklardır. Bu, kripto para kazanmanın başka bir yoludur. Bunu yapmadan, kullanıcıların trade yapmasına izin verecek herhangi bir fon havuzu yoktur. Bu durumda insanlar token’ı almaya çalıştığında, “yetersiz likidite” (insufficient liquidity) hatasıyla karşılaşacaklardır.

Bir token yaratıcısı olarak öncelikle likiditeyi sağlamalısınız. Bu yazımızda sizlere sürecin tam olarak nasıl işlediğini anlatıyoruz.

Diyelim ki bir token yaratıcısısınız ve insanların token’ınızı PancakeSwap’ta trade etmesine izin vermek için bir Likidite Havuzu oluşturmak istiyorsunuz. Şimdi bu durumu adım adım inceleyelim.

1) PancakeSwap’a Gidin!

TrustWallet veya Metamask gibi bir Web3 tarayıcısı kullanmalısınız.

Menüde Likidite’ye (Liquidity) gidin.

2) Likidite Havuzu Token’larınızı Ekleyin

Bu, oluşturduğunuz token ve insanların onu neyle swap edeceğini etkileyecektir. Token dropdown menüsünde bulmak için yeni oluşturduğunuz token sözleşmesi adresinizi kopyalayıp yapıştırın.

Likidite Ekle’yi (Add Liquidity) tıklayın.

Likidite token çiftinizi ekleyin.

Token’ınızı ekleyin ve insanların trade etmek için kullanacağı çifti ekleyin (Genellikle BNB tercih edilir ama farklı seçimler de söz konusu olabilir). BUSD veya USDT ile daha sonraki bir tarihte ek havuzlar oluşturabilirsiniz.

Token’ınızın bir miktarını ve diğer çifti (bu durumda BNB) sağlamanız gerekecektir. Sağladığınız oran, token’ın fiyatını belirleyecektir.

Miktarları (input) girin ve DBS’yi Onayla’ya (Approve DBS) ardından da Arz’a (Supply) tıklayın.

Ayrıntıları onaylayın ve Havuz ve Arz Oluştur’a (Create Pool & Supply) tıklayın.

3) Token’ınız Artık PancakeSwap’ta Trade Edilebilir!

Bu aşamada da öncelikle likidite havuzu token’ınızın eklendiğini onaylamanız gerekir.

Bu, likidite olarak sağladığınız token’lar karşılığında alacağınız token’ları ifade eder. Pancakeswap, bu aşamada temel olarak resmi bir likidite sağlayıcısı olduğunuzu söylüyor ve size likidite havuzunu kullanan işlemlerin belirli bir yüzdesini alma hakkı veriyor.

Safemoon gibi token’larla likidite havuzuna otomatik olarak eklenen işlem yüzdesine sahip olabilirsiniz. Bu durum, token’ınınızın piyasa değeri ve sahipleri büyüdükçe sorunsuz trade’lar sağlamaya yardımcı olacaktır.

Token’ınız artık trade için PancakeSwap’ta mevcuttur.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

MetaMask’ta Swap (Takas) Nasıl Gerçekleştirilir?

fenomenlerinin

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 16 Kasım 2022