in

PancakeSwap Üzerinde Karşınıza Çıkabilecek Bazı Hatalar ve Çözümleri

PancakeSwap

Popüler DEX’lerden olan PancakeSwap platformunda günde binlerce işlem yapılmaktadır. Bunun yanında kullanıcıların karşısına bazen sinir bozucu hatalar da çıkabilmektedir. Sizlere, PancakeSwap üzerinde karşılaşabileceğiniz hataların nedenlerini ve çözümlerini bu yazımızda anlatmaya çalıştık.

Öncelikle PancakeSwap’ın ne olduğunu ne nasıl kullanıldığını bilmiyorsanız bu yazımıza göz atmanızı öneririz: PancakeSwap Nedir ve Nasıl Kullanılır?

INSUFFICIENT_OUTPUT_AMOUNT

Bu hatayı almanızın nedeni, swap ettiğiniz token’ın likiditesi düşük olmasından kaynaklanıyor olabilir. Likidite havuzu düşük olan bu token’ı birkaç kişi aynı anda swap etmeye çalışıyor olabilir. Ancak satılamayan, scam bir projenin token’ını swap etmeye çalışıyor da olabilirsiniz. Bu durumda PancakeSwap bu token’ın swap edilmesini engellemez veya fonları iade edemez.

Pancakeswap

Çözüm

 • Sayfanızı yenileyin ve daha sonra tekrar deneyin.
 • Daha küçük bir miktarla işlem yapmayı deneyin.
 • Slippage toleransınızı artırıp tekrar deneyin
 • Son olarak daha az ondalık basamak içeren bir miktar girmeyi deneyin.

INSUFFICIENT_A_AMOUNT or INSUFFICIENT_B_AMOUNT

Bu hata, yetersiz miktarda A token’ı veya B token’ı (işlem çiftindeki token’lardan biri) olan bir likidite havuzu (LP) için likidite eklemeye veya çıkarmaya çalışmaktan kaynaklanmaktadır.

Fiyatların çok hızlı güncellenmesi ve slippage toleransınızın çok düşük olması olabilir.

slippage

Çözüm

 • Sayfanızı yenileyin ve daha sonra tekrar deneyin. Bu, sorunu çözmediyse
 • Slippage toleransınızı biraz artırın ve tekrar deneyin.

PancakeRouter: EXPIRED

Bu hatanın kaynağı muhtemelen swap ettiğiniz token’lardan biriyle ilgili bir sorundur.

pancakeswap

Tekrar deneyin ancak işlemi oluşturur oluşturmaz işlemi onaylayın.

Bu, bir işlem gerçekleştirmeye başladığınız için oldu ancak son teslim tarihini geçene kadar onaylamadınız. Bu, “Comfirm”e (Onayla) yeterince hızlı basmadığınız anlamına gelir

Pancake: K

Bu hatanın kaynağı muhtemelen swap ettiğiniz token’lardan biriyle ilgili bir sorundur.

Pancakeswap

“To” alanındaki miktarı değiştirmeyi deneyin. Bu nedenle “From” kısmındaki “(Estimated)” ibaresi çıkmalıdır. Ardından swap işleminizi hemen gerçekleştirin.

Pancake: TRANSFER_FAILED

Cüzdanınızda swap etmeyi düşündüğünüzden %30 daha fazla token bulundurduğunuzdan emin olun veya daha düşük bir miktar swap etmeyi deneyin. Mümkün olan maksimum tutarı satmak istiyorsanız %100 yerine %70 veya %69’u deneyin.

tDoge veya tBTC gibi Restorative Rebase token’larının tasarımından kaynaklanmaktadır.

Pancakeswap

Bu sorunun bir başka olası nedeni, kötü niyetli token veren kuruluşun, token’lar için swap işlemini askıya almasıdır veya sadece seçilen cüzdan adresleri için satış işlemini mümkün kılmasıdır.

Olası bir dolandırıcılığa maruz kalmamak için lütfen her zaman kendi araştırmanızı yapın. Swap etmeye çalıştığınız ancak bu hata koduyla başarısız olan token bir airdrop’tan geliyorsa bu, büyük olasılıkla bir dolandırıcılıktır. Lütfen herhangi bir token onayı gerçekleştirmeyin veya herhangi bir bağlantı linkini takip etmeyin, bunu yapmaya çalışırsanız fonunuz risk altında olabilir.

Transaction cannot succeed

Daha düşük bir miktarla işlem yapmayı deneyin veya “Ayarlar”dan slippage toleransını artırın ve tekrar deneyin. Bu sorunun nedeni düşük likiditedir.

Price Impact too High

Daha düşük bir miktarla işlem yapmayı deneyin veya “Ayarlar”dan slippage toleransını artırın ve tekrar deneyin. Bu sorunun nedeni düşük likiditedir.

estimateGas failed

Bu soruna (swap sırasında), V1 PancakeSwap yönlendiricisini sözleşmelerine sabit olarak kodlanan token’lar neden olur.

Bu uygulama en iyi ihtimalle kötü niyetli olsa da bazı projelerin bunu yapmasının nedeni, her satın alma işleminin LP’lere token’in bir yüzdesini gönderdiği tokenomiklerden kaynaklanıyor gibi görünüyor.

Etkilenen projeler muhtemelen V2 yönlendirici ile çalışmayacaktır. Büyük olasılıkla yeni yönlendirici adresine işaret eden token’larının yeni sürümlerini oluşturmaları ve mevcut token sahiplerini yeni token’larına geçirmeleri gerekecektir.

PancakeSwap, bu tür token’lar oluşturan tüm projelerin, kullanıcılarının bunları V2 LP’ye eklemesini engellemek için de çaba göstermesini önermektedir.

Çözüm

 • Bir BNB çiftinden likiditeyi kaldırırken bu hatayı aldıysanız: Lütfen “Receive WBNB” (WBNB Al) seçeneğini seçin ve yeniden deneyin.
 • Swap işlemi gerçekleştirmeye çalışırken bu hatayı aldıysanız lütfen swap etmeye çalıştığınız token’in proje ekibiyle iletişime geçin. Bu sorun, proje ekibi tarafından çözülmelidir.

Cannot read property ‘toHexString’ of undefined

Token’ları swap etmeye çalışırken işlem başarısız olur ve bu hata mesajı karşınıza çıkabilir. Bu hata, Trust Wallet aracılığıyla PancakeSwap’ta swap işlemi gerçekleştirmek isteyen kullanıcıların karşısına çıkabilir.

Pancakeswap

Bu genellikle Trust Wallet’ta yetersiz slippage payına sahip token trade’i gerçekleştirirken olur. Sorunun kesin detayları hala araştırılmaktadır.

Çözüm

 • Artan slippage payı ile işlemi gerçekleştirmeyi tekrar deneyin.
 • Eğer bu işlem sorununuzu çözmezse işleminiz için SafePal gibi başka bir cüzdan kullanmayı deneyin.

Execution reverted: TransferHelper: TRANSFER_FROM_FAILED.

Token’ları swap etmeye çalışırken işlem başarısız olur ve bu hata mesajı karşınıza çıkabilir. Bu hata platformlar arasında bildirildi.

Bu hata, yetersiz ödenekle token trade’i yaparken veya bir cüzdanda yeterli miktarda fon olmadığında meydana gelir.

Çözüm

 • Cüzdanınızda yeterli miktarda fonunuz olduğundan emin olun.
 • İşlem yapmaya çalıştığınız fon miktarını harcamak için sözleşme ödeneği verdiğinizden emin olun.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Sıradaki Bitcoin Halving Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Binance Coin (BNB) Kendi Boğasını Yaşayabilir mi?