içinde ,

PancakeSwap Nedir ve Nasıl Kullanılır?

PancakeSwap, Binance Smart Chain (BSC) ağı üzerinde çalışan bir merkeziyetsiz borsadır (DEX). Uniswap, SushiSwap, Balancer gibi borsalar Ethereum tabanlı ERC-20 tokenlarını takas etmenize imkan tanırken, PancakeSwap’ta BEP20 tokenlarını takas edebilirsiniz.

Merkeziyetsiz borsalar otomatik piyasa yapıcı (AMM) sistemini kullanmakta. Yani geleneksel borsalarda alım-satım defteri ve limit emirler bulunurken, merkeziyetsiz borsalarda alım-satım işlemleri likidite havuzunu yöneten akıllı bir algoritma tarafından yönetiliyor. Otomatik piyasa yapıcılar (AMM), kullanıcıların alım satım yapmasına olanak sağlayan likidite havuzlarını tutan akıllı kontratlardır. Likidite havuzları, likidite sağlayıcısı yatırımcılar tarafından fonlanır. Likidite sağlayıcısı olmak için iki tokendan eşit miktarda yatırmak yeterlidir. Alım satım işlemini gerçekleştirenler likidite havuzuna bir komisyon öder. Bu komisyon ise likidite sağlayıcılarına havuzdaki payları oranınca dağıtılır.

Binance Smart Chain

PancakeSwap’ta likidite havuzuna token ekleyen kullanıcılar, fonlarını havuza yatırdıkları için karşılığında likidite sağlayıcı (LP) token elde ederler. Kazandıkları tokenları ise işlem ücretlerinden elde edilen gelirin kendi paylarına düşeni almak için kullanırlar. LP tokenları farklı türlerde olabiliyor. Mesela, havuza BUSD veya BNB eklediğiniz takdirde BUSD-BNB LP token alıyorken, BETH veya ETH eklendiğinde BET-ETH LP tokenları alabilirsiniz. PancakeSwap üzerinde BEP20 tokenları alıp satarken bir yandan da likidite sağlayıcısı olarak ödüller kazanabilirsiniz.

PancakeSwap Nasıl Kullanılır?

PancakeSwap’ı kullanmak için öncelikle bir cüzdan açmalısınız. Ethereum Cüzdanı Olarak Metamask Nedir ve Nasıl Kullanılır adlı yazımıza tıklayarak Metamask cüzdanı açma konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Metamask cüzdanınızı kurduktan sonra, Binance Smart Chain ağına bağlamanız gerekmektedir.

Metamask bir Ethereum cüzdanı olduğu için ilk başta Binance Smart Chain ağı üzerinde çalışmayacaktır. Bu sebeple cüzdanınızı Binance Smart Chain ağına bağlamanız gerekmektedir. Görselde olduğu gibi ayarlar sekmesine tıklayın. Ardından ağlar seçeneğine tıklamanız sonrasında ise ağ ekle demeniz gerekmektedir.

Şimdi görselde görüldüğü üzere aşağıdaki bilgileri giriniz.

Network Name: Smart Chain
New RPC URL : https://bsc-dataseed.binance.org/
ChainID: 56
Symbol: BNB
Block Explorer URL: https://bscscan.com

Ağı kaydettikten sonra artık karşınızda görünen birimin ETH değil BNB olduğunu fark edeceksiniz. Şimdi https://pancakeswap.finance adresine girin ve “Connect to wallet” seçeneğine tıklayın ve Metamask’ı seçin, ya da siteyi açar açmaz size bağlanmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Metamask’ınız artık PancakeSwap’a bağlandı.

Daha önce hiç merkeziyetsiz borsalardan birini kullandınız mı? Örneğin Uniswap’ı nasıl kullanacağınızı öğrenmek için UniSwap Nedir ve Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Doğrusu bundan sonrası aynı. Sol tarafta bulunan trade > exchange seçeneğine tıkladığınızda karşınıza “Exchange” kutucuğu gelecektir. Satmak ve almak istediğiniz miktarlarda tokenlarınızın girişini yapıyorsunuz. Ardından “Enter” seçeneğine tıkladığınızda işleminiz işlem hızınıza göre gerçekleşecektir.

PancakeSwap bir merkeziyetsiz borsadır. Merkeziyetsiz borsaların beklenen tehlikelerine karşı hazırlıklı olmalısınız. Akıllı kontratlara fon yatırmak her zaman yazılım riski taşır. Bu riski göz önünde bulundurarak işlem yapmalısınız.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

DeFi

2021 Mart Ayında Kripto Para Dünyasına Genel Bakış

Bitcoin

1,9 Trilyon Dolarlık Teşviğin %10’u Bitcoin Alımında Kullanılabilir