in ,

PancakeSwap Nedir ve Nasıl Kullanılır?

PancakeSwap, Binance Smart Chain (BSC) ağında yer alan merkeziyetsiz bir borsadır (DEX). Bu nedenle PancakeSwap’ta yalnızca Bep-20 token standardına sahip token’ları takas (swap) edebilirsiniz.

PancakeSwap, otomatik piyasa yapıcı (AMM) modelini kullanmaktadır. Bu model, PancakeSwap’ı klasik, geleneksel, merkezi (CEX) borsalardan ayıran bir unsurdur. Merkezi borsalarda emir defterleri bulunurken, PancakeSwap gibi merkeziyetsiz borsalarda alım – satım işlemlerinizi bir likidite havuzuna karşı gerçekleştirirsiniz. Likidite havuzları, akıllı algoritmalar tarafından yönetilir.

Likidite havuzları, diğer yatırımcıların token’larını, coin’lerini kilitlediği fonlardan oluşmaktadır. Token’larını bu havuzlara kilitleyen yatırımcılar, karşılığında likidite sağlayıcı (LP) token’larından gelir elde edebilir.

PancakeSwap Nasıl Kullanılır?

PancakeSwap kullanabilmek için öncelikle bir çevrimiçi cüzdana (online / hot wallet) sahip olmalısınız. Bu yazımızda MetaMask üzerinden anlatacağız. MetaMask cüzdanınızı kurduktan sonra, Binance Smart Chain ağına bağlamanız gerekmektedir. MetaMask, bir Ethereum cüzdanı olması nedeniyle PancakeSwap’ta işlem yapmadan önce küçük ayarlamalar yapmamız gerekiyor.

MetaMask cüzdanınızı BSC ağına bağladıktan sonra Pancakeswap.finance adresine gidin. Sağ üst köşede yer alan “Connect Wallet”a tıklayarak çevrimiçi cüzdanınızı bağlamanız gerekiyor. Size birtakım cüzdan seçenekleri sunulacak. Bu rehberi MetaMask üzerinden hazırladığımız için biz Metamask’ı seçeceğiz. Metamask’ınız artık PancakeSwap’a bağlandı.

 

Alım – satım yapmak istediğiniz token’ları ve miktarlarını belirttikten sonra “swap”a tıkladığınızda takas işleminiz gerçekleşecek.

PancakeSwap merkeziyetsiz bir borsadır. Merkeziyetsiz borsalar siber saldırılara açık hedeflerdir. Her ne kadar güvenlik altyapılarını güçlendirseler de hack’lenme ihtimalleri her zaman bulunmaktadır. Akıllı kontratlara fon yatırmak her zaman yazılım riski taşır. Bu yüzden beklenen tehlikelere ve risklere karşı hazırlıklı olmalısınız.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

CheersLand’in Yaklaşan MetaFighter Private Sale Duyurusu

Haftalık Finansal Gelişmeler | 20.03.2022