in , ,

Pancakeswap İşlem Ücretleri Ne Kadar?

PancakeSwap

PancakeSwap, Binance Smart Chain (BSC) ağında yer alan merkeziyetsiz bir borsadır (DEX). Bu nedenle PancakeSwap’ta yalnızca BEP-20 token standardına sahip token’ları takas (swap) edebilirsiniz.

PancakeSwap, otomatik piyasa yapıcı (AMM) modelini kullanmaktadır. Bu model, PancakeSwap’ı klasik, geleneksel, merkezi (CEX) borsalardan ayıran bir unsurdur. Merkezi borsalarda emir defterleri bulunurken PancakeSwap gibi merkeziyetsiz borsalarda alım – satım işlemlerinizi bir likidite havuzuna karşı gerçekleştirirsiniz. Likidite havuzları, akıllı algoritmalar tarafından yönetilir. Ek olarak genellikle tek bir işlem için son derece düşük ücretleri nedeniyle kendisini diğer DEX’lere uygun bir alternatif olarak sunmuştur.

Binance’in yoğun bir şekilde tanıtımını yaptığı için borsanın Binance ile güçlü bir ilişkisi olduğu düşünülüyor. PancakeSwap’ın yönetim token’ı, stake, ticaret, etkinliklere katılım ve daha fazlası için kullanılabilen CAKE’dir. PancakeSwap fiyatı son 24 saatte %4,8 düşüş göstererek 4,00 dolardan işlem görüyor. Dolaşımda 147 milyon CAKE coin arzı, toplamda 345 milyon coin arzı bulunuyor.

PancakeSwap Fee Ücret Türleri

Kripto para birimleri aynı yazılımı çalıştıran dağıtılmış bir bilgisayar ağı kullanarak çalışır. Kripto para birimi gönderdiğinizde veya aldığınızda, bağlı node’lar işlemi doğrular ve ağı günceller. Bir kripto para transferi sırasında madencilere ödenen komisyon tutarına “fee” denir.

Kripto sistemi işlem sırasında harcanan enerji ve sistemin çalışması sonucunda işlemleri gerçekleştiren kripto para madencisine karşılık olarak token vermektedir. Bu noktada kullanıcılardan kesilen transfer ücreti bu işlemi gerçekleştiren madencilerin havuzlarına aktarılmaktadır. Yani sistemin herhangi bir kazanç elde etmesinden ziyade hizmet sağlayacılarının ücretleri ödenmektedir. Bunu da kullanıcıların Transaction Fee ücretlerinden gerçekleştirmektedir.

Trading Fee Ücreti

PancakeSwap, diğer DEX’lere ve hatta merkezi borsalara kıyasla oldukça düşük olan hem yapıcılar hem de alıcılar için işlem başına %0,2 oranında ücret alır. Aksi takdirde, Binance Smart Chain cüzdanınızdaki Binance Coin (BNB) token’larını kullanarak gaz ücretini de ödemeniz gerekecektir. %0,2’nin %0,17’si likidite sağlayıcılarına, %0,03’ü ise yakılacak token’lar için PancakeSwap Hazinesine gönderilir.

Para Çekme Fee Ücreti

PancakeSwap borsası şu anda herhangi bir para çekme ücreti talep etmemektedir. Yine Binance Smart Chain cüzdanınızdan varlıkları çekmek için BNB harcamanız gerekecek.

Bir kripto para birimine artan talep, işlemlerdeki artışa paralel olarak daha fazla hesaplama gücü gerektirir. İşlemleri gerçekleştirmek için gereken ekstra kaynaklar, gaz ücretlerinin artmasına neden olur. Para biriminin değerine bağlı olarak her birimin değeri de artış gösterir. PancakeSwap piyasaya kıyasla hızlı ve çok ucuz işlem ücretleri sunar.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Kötü Amaçlı Kripto Cüzdan Botları için Alınabilecek Önlemler

The Sandbox (SAND) Nasıl Stake Edilir?