in

PancakeSwap (CAKE) Nedir? Nasıl Alınır?

pancakeswap

PancakeSwap, BNB Chain üzerinde yer alan merkeziyetsiz bir borsadır. UniSwap gibi, aracı olmadan coin swap (takas) işlemlerini gerçekleştirme uygulamalarıyla benzerlik taşır. PancakeSwap’ın farkı, Binance tarafından geliştirilen BEP-20 token’lerine odaklanmasıdır.

Temel olarak BEP-20 standardı; dApp’lerin, cüzdanların ve diğer hizmetlerin Binance ekosistemiyle uyumlu olması adına yeni token’lerin işlevlerini kontrol eder.

Avantajları ve Dezavantajları

PancakeSwap; likidite sağlayıcılar ve farklı token çiftleri ile stake ve farm işlemleri gibi birçok kategoride oldukça fazla seçenek sunar. PancakeSwap Lottery tarzı oyunlarıyla kullanıcılara CAKE coin ödüllerinin yanı sıra NFT ödülleri de kazandırır. Ayrıca borsa merkeziyetsiz olduğundan düşük işlem ücretleri talep eder.

Fakat yatırımcılar likidite havuzları dolayısıyla büyük kayıplara maruz kalabilirler. BSC ağı üzerinde trade işlemi karmaşık olduğundan yalnızca Ethereum (ETH) ağında bulunan token’leri trade ediyorsanız zarar görebilirsiniz. Ayrıca borsanın temelinde yer alan şans oyunları her ne kadar eğlenceli olsalar da riskli olabilirler.

Yol Haritası

2020 Eylül’de kurulan PancakeSwap, kendisini sıkça geliştiren ve yeni hedefler belirleyen bir borsa olduğundan yılın her çeyreğine ait hedeflerini ve bir önceki dönemde gerçekleştirdikleri yenilikleri resmi sitesinden duyurur. Platform, 2021 yazından itibaren 3,76 milyar ABD dolarının üzerinde varlığıyla BSC ağındaki en büyük market maker (AMM) olmuştur. Ekibin 2022 yılında gerçekleştirmiş ve son çeyrekte gerçekleştirmek istedikleri yenilikleri aşağıdaki görselden inceleyebilirsiniz.

pancakeswap roadmap

PancakeSwap Ekibi ve Yatırımcıları

Platform, kuruluşundan bu yana anonimdir ve geliştiricilerin adlarını açıklamamıştır. Ancak ekibin Hops ve Thumper olarak anılan iki lideri vardır. Mühendisler ve geliştiriciler dahil olmak üzere ekibin bir düzineden fazla insandan oluştuğunu belirtirler. Haziran 2021’de ICO funding round gerçekleştiren PancakeSwap, Binance Labs tarafından fonlanır.

Tokenomi ve CAKE Satın Alımı

Tokenomi, bir tokenin kullanımını ve değerini etkileyen faktörleri tanımlamaktadır. Bunlara tokenin oluşturulması ve dağıtımı, arz ve talep, maksimum arzı olup olmaması, kullanım alanları, teşvik mekanizmaları ve token yakım programları gibi birçok etmen dahildir.

PancakeSwap ekosistemine ait CAKE sahipleri; ödüller kazanmak için token’lerini syrup pool’larda stake’leyebilir, daha fazla CAKE sahibi olmak için yield farm’ları kullanabilir, PancakeSwap Lottery’ye katılabilirler. Aynı zamanda token sahipleri NFT mint’leyebilir, PancakeSwap ekosisteminin alınacak kararlarında oy kullanabilirler.

pancakeswap

Şu anda bu yazı yazılırken %2.5 oranında düşüş ile $3.87 değer gören CAKE’in son 24 saatteki işlem hacmi 23,863,416 dolardır. Token’in piyasa değeri 607,303,300 dolar, dolaşımdaki arzı 156,962,304 ve toplam arzı 750,000,000 adettir.

Platformda yer alan Farm’lardan, Syrup Pool’lardan veya Lottery’den kazanılabilen CAKE’ler, aynı zamanda Binance veya PancakeSwap borsalarından da satın alınabilirler.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

BTC

Glassnode Verileri Bitcoin İçin Ne Diyor?

Ethereum’da Son Durum Ne?