in ,

PancakeSwap (CAKE) Kendi Boğasını Yaşayabilir mi?

PancakeSwap, Binance Smart Chain (BSC) ağında yer alan merkeziyetsiz bir borsadır (DEX). Platformun yerel kripto para birimi ise CAKE’dir.

pancakeswap

Otomatik piyasa yapıcı (AMM) modelini kullanan PancakeSwap, bu özelliği ile merkezi borsalardan ayrılır. Merkezi borsalarda emir defterleri bulunurken, PancakeSwap gibi merkeziyetsiz borsalarda alım-satım işlemlerinizi bir likidite havuzuna karşı gerçekleştirirsiniz.

PancakeSwap, platforma katılan kişilere piyasa yapıcı olmalarının yanı sıra işlem ücretlerinden gelir elde etme imkanı sağlar. Projenin yerel kripto para birimi olan CAKE, staking, farming ve governance gibi hizmetler için kullanılan bir utility token türüdür. Governance (yönetişim) modeli sayesinde topluluk tarafından alınan kararlarla yeni tasarı ve güncel gelişmeler için oylamalar CAKE ile yapılmaktadır.

PancakeSwap’i Benzersiz Kılan Nedir?

PancakeSwap platformunda kullanıcılar ödül kazanmak için tokenlerini stake edebilir, bu da likidite sağlayıcı tokenleri yatırarak ve kilitleyerek gerçekleştirilir. Bu işlem farming olarak bilinir ve sistem tarafından CAKE token ile ödüllendirilir. Kullanıcılar, CAKE ile takas edilebilen veya bir cüzdanda saklanabilen NFT’ler de kazanabilirler.

PancakeSwap Kendi Boğasını Yaşayabilir mi?

Bu soruya net bir cevap vermek maalesef mümkün değil, ancak proje ekibinin yaptığı geliştirmelere göz atarak bununla ilgili öngörülerde bulunabiliriz.

PancakeSwap, 2023 yılının Mayıs ayında GameFi projesi başlattığını duyurdu. Ekibin yaptığı duyuruya göre, GameFi platformu Pancake Protectors ana ağı üzerinde başlatıldı. PvP mücadeleleri ve çeşitli turnuvalar vadeden bu platformun teknik tasarımı ise Mobox tarafından üstlenildi. Ekibin duyurduğu bu oyun ile birlikte CAKE sahipleri, oyuncuların çeşitli özelliklerini artırma amacıyla tasarlanan CAKE Heroes’leri claim edebililecekler.

Bunun yanı sıra proje, 10 Temmuz 2023’te Google ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

Google Cloud ile yapılan bu iş birliğinin platformun yeteneklerini geliştirmesi ve ticarette bir devrimin önünü açması bekleniyor. Google Cloud ve proje arasında gerçekleştirilen iş birliği, PancakeSwap kullanıcıları için yüksek kullanılabilirlik ve kesintisiz bağlantı sağlayan güvenilir bir altyapı sağlamayı amaçlıyor.

Bununla birlikte proje 30 Haziran 2023’te Polygon zkEVM ağında faaliyete geçeceğini duyurmuştu. Projenin Ethereum dışında farklı bir ağ üzerinde de faaliyet gösterecek olması, benimsenmesini artırmaya yardımcı olabilir.

Tüm bu saydığımız geliştirmeler ve ortaklıklar, CAKE fiyatına kısa vadede olumlu etkiler sağladı. Bu olumlu etkilerin projeye uzun vadede de katkı sağlayacağı muhtemel. CAKE fiyatı, şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 44.18 dolar bölgesinden %96.53 uzakta. Ancak bu oran ekibin geliştirmeye devam etmesi ve projenin benimsenmesinin artmasıyla birlikte ilerleyen günlerde yeniden değişebilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Ocean Protocol (OCEAN) Nedir? Nasıl Alınır?

Metaverse ve Gaming Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?