in ,

PancakeSwap Aptos’a Göz Dikti!

PancakeSwap’te Hedef Aptos

PancakeSwap kurucu ekibi, Ethereum entegrasyonu sonrası Aptos’a göz dikti!

Merkeziyetsiz borsa PancakeSwap kurucu ekibi, ticarete yeni açılan Aptos blok zincirine de yerleşmeyi önerdi. Ekip böylece, pazar payını mümkün olduğunca genişletebilmeyi planlıyor.

Ekibin Aptos’a yerleştirmeyi planladığı dört temel PancakeSwap özellik arasında takaslar, farm’lar, likidite havuzları ve IFO’lar (initial farm offerings) bulunuyor. Amaç, kendi ekosisteminde hakimiyetini sağladığı merkeziyetsiz kripto para borsası olma yolunda pazar payını ivedilikle ele geçirmek.

Bu da ilginizi çekebilir: Staking ve Farming Farkları Nelerdir?

Yerleşme, aynı zamanda, Aptos üzerinde bir PancakeSwap token (CAKE) yerel sürümünün yaratılmasını da içerecek. Buna binaen, başka bir blok zincirindeki ilk yerel CAKE token da ortaya çıkmış olacak. Bu doğrultuda ekip, yerleşim için topluluk desteklediğini sağlanırsa, planı yılın 4. çeyreğinde uygulayacak.

Yüksek verimi düşük işlem ücretleriyle sağlama vaadindeki Aptos blok zinciri geçtiğimiz hafta hayata geçti. Blok zincirinde topluluk havuzu büyük oranda Aptos Vakfı’nın kontrolü altında bulunuyor. Vakıf, kor geliştiriciler ve yatırımcılar tokenlar’ın çoğunluğunu ellerinde tutsa da ekip, öncü kullanıcılara cüzî miktarda airdrop gönderdi.

PancakeSwap Çoklu Zinciri

Aptos’a yerleşme hamlesi, PancakeSwap’in Ethereum blok zincirine genişlemesinden birkaç hafta sonra geldi. Kripto para borsası, 4 Ekim’de ETH entegrasyonunun gerçekleştiğini açıklamıştı. Bundan bir hafta sonra da cross-chain farming özelliğini (her iki zincirde de token çiftçiliği) devreye soktu. Cross-chain farming, her iki blok zincirinde token farming’i mümkün kılıyor.

DeFiLlama’ya göre, aslen BNB Chain’de hayata geçen PancakeSwap, işlem hacmine göre ikinci büyük merkeziyetsiz borsadır. En büyük merkeziyetsiz kripto para borsası Uniswap’ın arkasında gelmektedir. Kilitlenen toplam değere (TVL) göre ise, Curve ve Uniswap borsalarının ardından üçüncü sırada yer almaktadır.

Bu da ilginizi çekebilir: Uniswap vs PancakeSwap Karşılaştırması

Temmuz ayındaki bir AMA etkinliğinde, ürün yöneticisi Chef Mochi, PancakeSwap’ın çoklu zincire geçiş hedefini vurguladı. Ignas mahlaslı bir DeFi araştırmacısının da değindiği gibi geçiş, protokol gelirini artıracak bir gelişmedir. Borsanın bir diğer hedefi de çoklu zincirlerdeki kullanıcıları Binance Smart Chain’e tekrar yönlendirmek olacak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

H. Yener Erköse tarafından yazıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nden mezun oldum. İngilizce ve Almanca dillerine hakimim. Uzun yıllar çeşitli üniversitelerde sosyoloji ve tarih alanında dersler verdikten sonra blokzincir teknolojisini öğrenmeye ve kendimi bu alanda geliştirmeye karar verdim.

Aptos Mainnet Lansmanı

Binance Labs Hangi Projelere Yatırım Yaptı?