in ,

PancakeSwap Ağında Yaşanan Hatalar ve Çözümleri Nelerdir?

pancakeswap

PancakeSwap, Eylül 2020 itibarıyla ismi açıklanmayan geliştiriciler tarafından hayata geçirilen bir platformdur. PancakeSwap (CAKE) platformu, yatırımcıların token alım satımı gerçekleştirdiği, yatırım havuzlarına varlıklarını kilitleyerek pasif gelir elde ettikleri bir otomatik piyasa yapıcıdır.

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) uygulaması olan PancakeSwap platformu, havuzlara para yatırarak ya da protokole likidite sağlayarak yield farming yoluyla pasif gelir elde etme olanağı tanımaktadır. Fakat platform üzerinde bazı hatalara rastlanılmıştır. Bu yazımızda size bu hatalar nedir diye kaleme aldık.

PancakeSwap (CAKE) Hataları

PancakeSwap otomatik bir piyasa yapıcı olduğu için kalıcı bir kayıp riski teşkil etmektedir. Uniswap gibi rakip platformlardan daha az kullanılabilir bir token aralığına sahip olması ve geliştirme ekibinin sayısının oldukça az olması da platform üzerindeki hata oranını etkilemektedir. Aynı zamanda PancakeSwap tekil bir kuruluş tarafından denetlenmektedir. Bu durumları göz önününde bulundurursak yaşanan hatalarda kaçınılmaz hale geliyor. Platformda gerçekleşen bazı hataları sizler için aşağıda listeledik.

Insufficient Output Amount Hatası

Genellikle düşük likiditeye sahip token swap’i gerçekleştirirken oluşan bir hatadır. Bu, likitide havuzunda swap etmeye çalıştığınız tokenlerin yeterli olmadığı anlamına gelmektedir. Yani daha küçük bir kitlenin trade yaptığı bir tokendir.

Peki bu hata yaşandığında ne yapmalısınız?

  • Sayfanızı yenileyin veya daha sonra tekrar deneyin.
  • Daha küçük miktarda işlem yapmayı deneyin.
  • Slippage toleransınızı arttırıp tekrar deneyin.

Slippage Tolerance Hatası

Bu hata, fiyat hareketi veya transfer ücreti sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bu hatanın çözümü ise kripto para çifti satın almak veya satmaktır.

Insufficient A Amount – Insufficient B Amount Hatası

Hatanın temel sebebi yeteri kadar A veya B tokeni bulundurmayan likidite havuzuna, ekleme veya çıkarma yapmaya çalışmaktan gerçekleşir. Bu hata gerçekleştiğinde de Insufficient Output Amount Hatası’nda yaptığınız aşamaları tekrar edebilirsiniz.

PancakeRouter:TRANSFER FAILED Hatası

PancakeSwap üzerinde bu hatayı alıyorsanız cüzdanınızda swap etmeyi düşündüğünüzden %30 daha fazla token bulundurduğunuzdan emin olun veya daha düşük bir miktar swap etmeyi deneyin. Mümkün olan maksimum tutarı satmak istiyorsanız %100 yerine %70 veya %69’u deneyin.

Transaction Cannot Succeed Hatası

Bu hatanın temel nedeni düşük likitide kaynaklıdır. Daha düşük miktarla işlem yapmayı deneyin veya ayarlardan slippage toleransını arttırıp yeniden deneyin.

Cannot read property ‘toHexString’ of undefined

Tokenleri swap etme işlemi gerçekleşmediğinde bu hata karşınıza çıkabilir. Bu hata genellikle Trust Wallet aracılığıyla PancakeSwap’ta swap işlemi gerçekleştirmeye çalışan yatırımcıların karşısına çıkmaktadır. Sorunun kesin sebepleri hala araştırılmaktadır.

EstimateGas Failed Hatası

Swap gerçekleştirme sırasında yaşanan bu soruna, V1 PancakeSwap yönlendiricisini sözleşmelerine sabit olarak kodlanan tokenler neden olur.

Execution reverted: TransferHelper: TRANSFER FROM FAILED Hatası

Genellikle yetersiz ödenekle token trade’i yaparken veya cüzdanda yeterli miktarda varlık olmadığında gerçekleşen bir hatadır. Hatayı çözmek adına, işlem yapmaya çalıştığınız fon miktarını harcamak için sözleşme ödeneği verdiğinizden emin olun.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Haftanın Öne Çıkan Funding Round Etkinlikleri

Kripto Balinaları Nasıl Takip Edilir?