içinde , ,

Palau, İklim Dostu Ulusal Dijital Para Biriminde Ripple ile Ortak Oldu

Ortaklık, Palau’nun sınır ötesi ödemelerini ve dijital para teknolojilerini geliştirirken iklim dostu olmasına yardımcı olacak.

Dijital ödeme ağı Ripple, Pasifik adası ulusunun kendi dijital para birimini geliştirmesine yardımcı olmak için Palau Cumhuriyeti ile ortaklık kurdu.

Ortaklığın ilk odak noktası, ülke için sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmaya yardımcı olmak için ABD doları destekli bir dijital para biriminin geliştirilmesini görecek. Ripple’ın duyurusuna göre, işbirliği

“2022’nin ilk yarısında dünyanın ilk hükümet destekli ulusal sabit parasının uygulanmasını görebilir”.

Ripple, ulusal dijital para biriminin mutlaka başka bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olmayabileceğini öne sürdü:

“Ripple, Palau’ya teknik, iş, tasarım ve politika desteği sağlayacaktır. Bu arada, XRP Ledger’da USD destekli bir stablecoin ve ilgili kullanım durumlarını (şirket kaydı gibi) keşfetmek, Palau gibi ülkeler için merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC’ler) uygun bir alternatif sağlayabilir.”

Ripple XRP

Palau Başkanı Surangel Whipps Jr., ulusal dijital para biriminin “Palau vatandaşlarına daha fazla finansal erişim sağlayacağını” söyledi.

Bir ada ülkesi olarak Palau, iklim değişikliğinin bazı etkilerine karşı özellikle savunmasız ve Ripple, bunun iş için seçilmesinin nedenlerinden biri olduğunu söyledi. Firma, XRP Ledger’ın “karbon açısından nötr ve Proof-of-Work blokzincirlerinden 120.000 kat daha fazla enerji verimli” olduğunu söyledi.

Ripple merkez bankası sözleşmelerinden sorumlu başkan yardımcısı James Wallis, “Finansal ve iklimle ilgili hedefine ulaşmak için Palau ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

“Ülke için gerçek bir ekonomik ve sosyal etki yaratmak için teknolojimizi ve deneyimimizi Palau’nun benzersiz özellikleriyle bir araya getirmek için harika bir fırsatımız var.”

Ripple

Ripple, iklim ve çevresel hususlara yabancı değil. Bu yılın Şubat ayında, EW Zero aracının yardımıyla XRP karbon ağı sıfır yaparak başlayarak, 2030 yılına kadar karbon net sıfır olma hedefini açıkladı.

EW Zero, işletmelerin net karbon nötr olmalarına yardımcı olmak için tokenize yenilenebilir enerji satın almalarına olanak tanıyan Energy Web’in açık kaynaklı bir çözümüdür. Ripple ayrıca ABD genelinde çevreye duyarlı girişimlerin finanse edilmesine yardımcı olmak için fintech sağlayıcısı Nelnet Yenilenebilir Enerji için 44 milyon dolarlık bir finansman turuna öncülük etti.

Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile 2013 yılında XRP tokenlerinin kayıtsız bir menkul kıymet verilip verilmediği konusundaki davasını yatırmakla meşguldü. Brad Garlinghouse kısa süre önce davanın iyi bir ilerleme kaydettiğine ve 2022’de biteceğine inandığını söyledi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonometri bölümü öğrencisi. 2020 yaz aylarında FinTech ile tanışmasıyla odağını, Blockchain ve merkeziyetsiz finansa çevirmiş durumda. Aktif olarak blokchain ve kripto paralarla ilgili içerikler üretmekte ve kendisini geliştirmeye devam etmektedir.

WidiLand

WidiLand (WIDI) Nedir?

TrustFi Network

TrustFi: Yaklaşan İDO Projelerine İlişkin Katılım Talimatları