Özgür Hoca’dan Whitepaper Uyarısı: Whitepaper’ını Okumadığınız Kripto Varlıklara Yatırım Yapmayın

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, kriptopara yatırımcılarına uyarılarda bulundu.

Özgür Demirtaş

Prof. Dr. Özgür Demirtaş‘ın kriptopara yatırımcılarını bilinçli olmaları yönündeki çağrıları son sürat devam ediyor. Özellikle kriptopara sektörü ile alakalı yaptığı paylaşımları KoinSaati ailesi olarak dikkatle takip ediyoruz. 

Özgür Hoca, bugün öğleden sonra attığı tweet’te “Whitepaper, yatırım tavsiyesi, yatırımda sepet, token ve coinlerin akıbeti ile ilgili uyarıcı bir bilgilendirmede bulundu.

Özgür Hoca, attığı tweet’te şu bilgilere yer verdi:

“White Paperını KENDİNİZ okumadığınız kripto varlıklara yatırım yapmayın. Başkalarından bu konuda TAVSİYE almayın. Yatırımda SEPET yapın. Token ve Coinlerin çok BÜYÜK bir çoğunluğunun batacağını unutmayın. Batmayacak olanları REKLAM ile seçemezsiniz UNUTMAYIN.”

Kriptopara sektörüne bilinçsiz bir şekilde yatırım yapanların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Son dönemde yapılan incelemelerde, iki tip bilinçsiz yatırımcı tipi gözümüze çarpıyor.

Bitcoin

İlki, bir tanıdığın tavsiyesiyle kriptopara yatırımı yapanlar; ikincisi ise, sosyal medyadaki “kriptopara, teknik analiz fenomenlerinin” paylaştığı veri ve bilgilere göre yatırım yapanlar. Tanıdık tavsiyesiyle bu yatırım araçlarına araştırmadan girenler genellikle piyasanın volatil yapısını bilmediklerinden dolayı bir anda kendileri için ciddi büyüklükte olabilecek paraları kaybettiklerini gözlemliyoruz.

Peki Özgür Hoca’nın Bahsettiği Whitepaper Nedir?

“Whitepaper”, genellikle bir şirket veya kâr amacı gütmeyen kuruluş tarafından bir çözümün, ürünün veya hizmetin teknik özelliklerini tanıtmak veya vurgulamak için yayımlanan bilgilendirici bir teknik belgedir. Peki iyi bir Whitepaper’ın başlıca özellikleri nelerdir?

  • Proje ne iş yapıyor?
  • Neden böyle bir proje geliştiriliyor?
  • Bu sorunlar nasıl çözülecek?
  • Ekipte kimler var?
  • Projenin gelişme aşamaları nelerdir?
  • Tokenomisi nedir?
  • Elde edilen fonlar nasıl kullanılacak?

Bu bilgileri inceleyerek yatırım yapma konusundaki şüphelerimizi en azından belli bir noktaya kadar indirgeyebiliriz.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

shitcoin

“Baby” Shitcoin Furyası Yükselişte: Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

natwest

NatWest Yöneticisi Uyardı: Kriptopara Sektörü Dolandırıcılarla Dolu