in ,

Özgür Demirtaş’tan Rekor Kıran Video: Rusya-Ukrayna ve Ekonomi

Özgür Demirtaş’ın dünya rekoru kıran yayınından satır başları.

Özgür Demirtaş

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, 26 Şubat tarihinde Twitter Space aracılığıyla Rusya-Ukrayna savaşının ekonomik nedenlerini ve Dünya ekonomisine etkilerini anlatan bir canlı yayın gerçekleştirdi.

Canlı yayına 132 bin kişi katılarak dünya rekoru kırıldı. Ardından kendi Youtube kanalına yayını ekleyen Demirtaş, videonun tanıtımını yaparken “Nerdeyse Ukrayna’yı işgal eden Rus askeri kadar izleyici sayısına ulaşıldı.” diyerek duruma ironik bir göndermede bulundu.

Kendisine yaptığı geniş perspektifli analizleri için teşekkür ederken, kırdığı rekor için de ayrıca tebrik ediyoruz. Sınırlı vakti olanlar, yayın 2 saate yakın sürdüğü için Demirtaş’ın yorumlarını henüz dinleyememiş olabilir. Bu nedenle yayındaki satır başlarını sizler için derledik.

Özgür Demirtaş, Rusya’yı kapasitesi yüksek ancak ekonomisinin bunu tam olarak yakalayamamış bir ülke olarak tanımlıyor. SSCB’den miras kalan eğitimli insan kaynağının büyük potansiyeli olduğunu aktaran Demirtaş, bu nedenle Rusya’nın insan kaynağına yatırım yaparak dünya ülkeleri ile rekabet etmeyi tercih etmesi gerektiğini belirtiyor.

Özgür Demirtaş’a göre Rus ekonomisi, silah ve enerji endüstrileri üzerine yerleştiği için geniş anlamda dünyaya sözünü geçiremeyecek. Aslında Rusya’nın verimli bir ekonomisi yok diyen Demirtaş, bunu birçok indikatörle destekliyor. Demirtaş’a göre, Rusya önemli bir ihracatçı olsa da ülkenin konsantre olan ihracat sepeti bir risk unsuru. Buna karşılık, Rusya binlerce mal ithal ediyor. En büyük ithalat partnerleri ise Almanya ve Çin. Rusya’da kişi başı gelirin 10 bin Doların altına düştüğünü belirten Demirtaş, ülkenin 2030 yılına kadar olan ortalama büyüme seviyesinin %2 civarında seyredeceğini tahmin ediyor.

Askeri olarak ezmek tek başına yeterli değildir, manevi üstünlüğü de elinize alması lazım diyen Özgür Demirtaş, Rusların manevi üstünlüğünün kaybolmuş olduğunu da ekliyor. Bunu iki nedene bağlıyor. Rusya’nın başta saldırı yapmayacağını açıklamasına rağmen Ukrayna’yı kuşatması ve Çin dahil Rusya’yı destekleyen büyük bir güç olmaması.

Öte yandan Rusya’nın gaz tehdidini de değerlendiren Özgür Demirtaş, Kırım olaylarının güvenlik endişesine ek olarak petrol fiyatlarının düşük olduğu zamana denk geldiğini hatırlatıyor. Avrupa doğal gaza bağımlı olduğu için Rusya gaz tehdidinde bulunuyor. Demirtaş, sürecin bu şekilde devam etmesi durumunda doğalgaz ve petrol fiyatlarında yükselişler öngörüyor. Bu durum, köşeye sıkışan AB’ye likit gaz satışı için bekleyen ABD’ye yarıyor. Bunların yanı sıra Demirtaş, seneler sonra yeni teknolojiler sonucunda enerji bağımlılığı azaldığında, Dünya’nın bugün Rusların yaptığı tehdidi unutmayacağını ekliyor. 

Yaptırımlara da değinen Demirtaş, Rusya’nın 630 milyar dolarlık rezervi olduğunu bu şekilde kısa vadede ambargolara dayanabileceğini çünkü doğal kaynak ve tarım alanı bakımından zengin olduğunu belirtiyor. Aynı şekilde İran’ın da enerji kaynaklarına sahip olması ve tarım alanlarını verimli kullanması nedeniyle amabargolara dayandığını ekliyor. Ancak ambargoların Rusya’ya orta-uzun vadede etkisinin öldürücü olabileceğini tahmin eden Özgür Demirtaş, “Rusya 2032 yılına geldiğinde hala 2022 yılının teknolojisini kullanıyor olabilir” dedi. 

Demirtaş, Ukrayna ve Rusya’nın Dünya’daki mısır-buğday üretiminin %30’unu oluşturduğunu aktarıyor. Bu nedenle buğday ve mısır fiyatları zirveyi test etti. Demirtaş’a göre bunlara ek olarak yükselen buğday fiyatları neticesinde pamuk üreticileri, buğday üretmeye kayabilir ve bu durum pamuk fiyatlarına oradan da tekstil ürünü fiyatlarına olumsuz yansıyabilir.

Swift yasağı dünya ekonomisi için büyüme, reel ekonomi anlamında olumsuz yansıyabilir diyen Özgür Demirtaş, finansal piyasalarda volatilitenin devam edeceğini belirtti. Rusya’nın kripto paralara yönelmesi konusunda ise Demirtaş’ın sözleri şu şekilde oldu;

“Böyle düşünen insanların blockchain hakkında tam okuma yaptığını düşünmüyorum. Bitcoin’in kendisinde yapılan her işlem zaten blockchain’in kendisinde gözüküyor. En privacy coin dediğimiz yerlerde bile aslında track edilebildiğini görüyorsunuz. Kripto para camiası anarşist bir camia, güçlü devletlere ve devlet adamlarına alerjisi olan bir camia. Ben Rusya olarak bu camiaya güvenmezdim. Diyelim ki güvendiler bu sefer de batı dünyasından daha fazla alerji duyulacaktır buraya karşı. Yani orada hangi etki daha güçlü ona bakmak gerekebilir.”

Yayının sonlarına doğru Özgür Demirtaş, ülkelerin çıkarlarını ve dünyayı neyin beklediğini değerlendirdi. Demirtaş, Rusya’nın kısa vadede NATO’yu uzaklaştırdığını ancak uzun vadede ekonomik çıkarı olmadığını belirtti. ABD için ise kısa vadeli çıkarın, cılız bir argüman olsa da NATO’nun önemini göstermesi olduğunu ancak uzun vadede enflasyonla mücadele etmesi gerekeceğini aktardı.

Özgür Demirtaş

ABD açısından yükselen enflasyon, daha sıkı para politikası, daha fazla faiz artışı ve daha büyük bir resesyon anlamına geliyor. Diğer taraftan Dünya’nın yüksek enflasyona hazır olması gerektiğini belirten Demirtaş “Dünya çok ciddi zenginliğe alışmıştı onun da nedeni deflasyonist mal pompalayan Çin’di. Bu sürecin ticaret savaşıyla sonu başlamıştı, Rusya süreci hızlandırmış oldu” dedi. Çin’e değinen Demirtaş, olası bir Çin-Tayvan gerginliğinde bugünküne göre daha korkutucu şeylerin olabileceğini, Tayvan’ın Dünya’nın çip ambarı olduğunu ekledi. 

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

FC Barcelona, Kendi Kripto Para Birimini Geliştirmeyi Hedefliyor

Okratech

TrustFi IDO’su Okratech (ORT) Araştırma Raporu