in , ,

Oyna-Kazan (Play-to-Earn) İş Modeli Nedir?

Oyna-kazan iş modeli, oyun endüstrisindeki son gelişmelerden biridir. Açık ekonomi kavramını benimseyen ve oyun dünyasına değer katan tüm oyunculara finansal katkı sağlayan bir iş modelidir. Ancak sunulan yeni oyun konseptlerinde ve var olan oyun modellerinde bu yeni modern oyunlar henüz görülmemektedir.

Teknoloji, izleyiciler için erişilebilir hale geldikçe video oyunları etrafında gelişen iş modelleri yaygın hale geldi. Yetmişlerin sonlarında ve seksenlerin başlarında oyunlarımızı atari salonlarında oynardık. Ceplerdeki bozuk paralarla oyuncular yüksek puan almak için rekabet ederdi.

Monsta Iinfinite

Günümüzde hemen hemen her yerde akıllı telefonlarda oyunlar oynuyoruz. Akıllı telefonlarda oynadığımız oyunlar genelde daha yüzeysel olduğu için daha komple bir oyun deneyimi istediğimizde, kişisel bilgisayarımızda veya oyun konsollarında oyun oynuyoruz. Her platforma, her oyuncuya uygun iş modelleri bulunmaktadır.

Oynaması Ücretsiz (free-to-play) Oyunlar

Tüketicilerin premium bir oyun için oyunu satın almaları gerekiyor. Bunu, dijital bir mağazadan lisans satın alarak, çevrimiçi veya yerel bir mağazadan fiziksel kopyasını satın alarak yaparlar. Yeni çıkan bir oyun için 60 dolar ödemek alışıldık bir durum olduğu için finansal taahhüt oldukça yüksektir. Bu hala büyük bir endüstri olmasına rağmen, son yıllarda en fazla büyümeyi oynaması ücretsiz iş modeli gerçekleştirdi.

Oynaması ücretsiz iş modeli, oyuncuların herhangi bir finansal taahhüt olmaksızın tamamen ücretsiz bir oyun elde etmelerini sağlar. Oynaması ücretsiz oyunlar her zaman indirilebilirdir ve tüketicilere kısıtlı bir deneyim sunar. Oyuncuların ilerlemelerini hızlandırmak veya özel eşyalar almak için ödeme yapmaları gerekmektedir. Örneğin, oyuncuların sahip oldukları oyun karakterleri için oyun içi para birimleri, ekstra içerikler veya özel kozmetik ürünleri alabilmek için ödeme yapmaları gerekir.

Piyasadaki en büyük oyunlardan bazıları aslında ücretsiz oyunlardır. Battle Royale oyunu tamamen ücretsiz olmasına rağmen, geçen yıl Fortnite tek başına 1.8 milyar dolarlık gelir elde etti. Daha fazla kişiselleştirmeye izin vermek için kozmetik satmak büyük bir ticarettir. Piyasadaki en büyük oyunlar arasında, temelde tamamı ücretsiz olan League of Legends ve Hearthstone gibi oyunlar bulunmaktadır. Bununla birlikte, her oyun geliştiricisinin, oyunculara ek içerik veya kozmetiklere ödeme yapmasını sağlamak için kendi yöntemleri vardır.

Guild of Guardians

Bu ücretsiz oyunlar milyarlarca dolar gelir elde etti ve ufukta onları durdurabilecek bir şey gözükmüyor. Bu, oynaması ücretsiz iş modelinin olgunlaştığını ve geliştiricilerin oynaması ücretsiz oyunlardan para kazanma sanatını öğrendiğini gösteriyor.

Oyna-kazan iş modeli oynaması ücretsiz olan iş modeliyle birçok benzerliğe sahiptir. Genellikle bir oyna-kazan oyunu, oynaması ücretsiz oyunlarda görülen benzer mekanikleri kullanır. Bununla birlikte, oyna-kazan oyunları, oyuncuların para kazanmalarına veya değerli dijital varlıklar elde edebilmelerine de olanak tanır.

Oyna-kazan Oyunları

Oyun içi varlıklara sahip olmak ve oyunu oynayarak bu varlıkların değerlerini artırmalarına izin vermek, oyna-kazan iş modelinin temel bileşenleridir. Oyuncular, oyun içi ekonomiye katkıda bulunarak diğer oyuncular ve geliştiriciler için bir değer yaratmaktadır. Karşılığında oyun içi varlıklarla ödüllendirilirler. Bu dijital varlıklar, blokzinciri üzerinde kriptoparalardan oyun içi kaynaklara kadar her şey olabilir. Bu nedenle, oyna-kazan iş modeli, blokzinciri oyunlarıyla fazlasıyla uyumludur.

Oyna-kazan iş modelinde oyun ve geliştiriciler, oyuncuları zaman ve emek harcadıkları için ödüllendirir. Örneğin, Axie Infinity’de oyuncular Küçük Aşk İksirleri (SLP) kazanırlar. Oyuncular yeni Axies oluşturmak için bu token’lara ihtiyaç duyarlar, ancak token’ları diğer oyunculara açık pazarlarda da satabilirler. Diğer örnekler, League of Kingdoms’daki kaynaklar veya oyuncuların fantezi futbol oyunu Sorare’de kazanabilecekleri ödüllerdir.

Sorare

Katılmak için değer kazanın

İşin özünde, bir oyna-kazan oyunu aynı zamanda oynaması ücretsiz olmalıdır. Ancak, bu durum her zaman böyle değildir. Şu anda oyuncuların Axie Infinity dünyası Lunacia’da savaşabilmeleri için önce üç Axies satın almaları gerekir. Sorare ayrıca oyuncuların haftalık yarışmalarda kart kazanabilmeleri için önce oyuncu kartlarına para yatırmalarını istemektedir. Chainz Arena ve League of Kingdoms gibi oyunlar oynaması tamamen ücretsizdir, ancak idle oyun (oyunu kapattığınızda dahi arka planda çalışan oyun) mekaniği ve sınırlamalar, oyuncuları oyuna para yatırmaya zorlar. Yani oyuncular bir şeyler kazansalar dahi ödeme yapmaları gerekmektedir.

Bir video oyunu geliştirmek için para gerekir ve bu oyunlar işletmeler tarafından oluşturulur. Bununla birlikte, oyna-kazan iş modelinin yararı, bir oyuncunun her zaman satabileceği bir değer yaratmasıdır. Bir oyuncunun oynamaya başlamak için ödeme yapması gerekse bile, elde edilen bu varlıklar her zaman tekrar satılabilir. Sorare’deki her kart ve cüzdanınızdaki her Axie satılabilir. Aynı zamanda Fortnite ve League of Legends gibi oyunlar milyarlar kazanmaktadır. Fakat oyuncular para harcadıklarında, paralarını bir nevi dipsiz bir kuyuya atmaktadırlar. Bu oyunları oynamayı bıraktıklarında satılabilecek bir varlıkları olmadığından cüzdanları boşalacaktır.

Oyna-kazan, bu modeli değiştirmektedir. Elde edilen tüm varlıkların belli bir değeri vardır. Bunun anlamı, oyuncular oyunu bıraktıklarında, her zaman para kazanabilecekleri varlıkları bulunur.

Kaynak: https://www.playtoearn.online/whats-the-play-to-earn-business-model/

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Eylül’de Takip Etmeniz Gereken 10 Play-to-Earn Oyunu

Enjin Starter Kurucu ve CEO’su Prakash Somosundram ile AMA Etkinliği