içinde

Orta Afrika Cumhuriyeti: Sango Projesi Yolda

Orta Afrika Cumhuriyeti Başkanı Faustin-Archange Touadera, kripto piyasasındaki olumsuz havaya rağmen bir kripto girişimi olan “Sango Projesi”ni duyurdu. Girişimin hedefleri arasında bir kripto merkezi kurmak, Bitcoin’in benimsenmesini artırmak ve bir kripto adası inşa etmek yer alıyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin hayata geçirmeye çalıştığı bu proje, ülkenin yoksul ekonomisinin dijital bir ekonomiye dönüştürmeyi hedefliyor.

Sango Projesi, Orta Afrika Cumhuriyeti Ulusal Meclisi tarafından başlatıldı ve Başkan Faustin-Archange Touadera tarafından destekleniyor. Ayrıca 21 Nisan’da tanıtılan 22 numaralı Bitcoin yasası, tüm kripto işlemleri vergiden muaf tutuyor ve Ulusal Elektronik İşlemleri Düzenleme Ajansı’nın kurulmasını teşvik ediyor.

Sango Projesi’nin yasal çerçevesine göre, sıfır gelir ve kurumlar vergisi, çevrimiçi işletme kaydı, dijital kimlik ve devlet organları tarafından tanınan dijital mülkiyetleri içeriyor.

Bunun yanında Orta Afrika Cumhuriyeti, dijital bir ulusal banka olan Banque Nationale Digitale de la Republique Centrafricaine (BNDRC) oluşturmayı planlıyor. Böylelikle hükümet, ülkenin doğal kaynaklarına erişimi destekleyecek, küresel yatırımcılar için Bitcoin ile ödenmesi koşuluyla arazi edinimini kolaylaştıracak ve bir kripto cüzdanının geliştirilmesini sağlayacak.

Sango adası, gayrimenkul ve kısmi mülkiyet gibi gerçek dünyayı sanal dünya ile birleştiren “kripto ekonomik bölgesi” ve Metaverse’de gerçeklikle desteklenen ilk bölge olacak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Jim Rogers: Kripto Paranın Geleceği Parlak

FED

Powell: Yumuşak İniş Kontrolümüzde Değil