içinde , ,

Orta Afrika Cumhuriyeti, Resmi Dijital Para Birimi ‘Sango Coin’i Piyasaya Sürdü

Orta Afrika Cumhuriyeti, Sango Coin

Orta Afrika Cumhuriyeti (CAR) dijital varlıkları ve blok zinciri teknolojisini benimsemesi yeni zeminler kazanmaya devam ediyor. Ülke, dijital para birimi merkezi projesi olan Project Sango’yu tamamlayacak olan “Sango Coin” adlı ulusal bir dijital para birimini tanıttı. 

Orta Afrika Cumhuriyeti (CAR) Başkanı Faustin-Archange Touadéra, Project Sango’yu başlatan sanal bir etkinlik olan Sango Genesis Etkinliği sırasında Sango Coin’i duyurdu. Touadéra’ya göre, Sango Coin ülke için yeni nesil para birimi olacak ve ülkenin doğal kaynaklarına açılan bir kapı olacak.

Başkan ayrıca Sango Coin’in CAR’ın “ticareti canlandırabilecek ve büyümeyi sürdürebilecek entegre bir sermaye piyasasına” sahip olma vizyonunun bir parçası olduğunu vurguladı.

Orta Afrika Cumhuriyeti, Sango Coin

Sango Projesi aracılığıyla ülke vatandaşları için finansal katılımı artırarak mevcut bankacılık sistemini iyileştirecektir. CAR Başkanı şunları söyledi:

“Vatandaşlar her düzeyde kazanacaklar, tam ekonomik kalkınma, yani istihdam ve refah içinde olan bir ülkede yaşayacaklar. Üstelik, geleneksel bankacılığın aksine hızlı erişim, hızlı uygulama, bürokrasi eksikliği ve düşük maliyet avantajına sahip dijital işlemlerden faydalanacaklar… Bizim için kayıtlı ekonomi artık bir seçenek değil.”

Ulusal dijital para biriminin tüm detayları tam olarak açıklanmasa da Maliye Bakanı BTC tarafından destekleneceğini doğruladı. CAR, Nisan ayında BTC’yi yasal ihale olarak kabul eden dünyada ikinci ve Afrika’da ilk ülke oldu.

CAR başkanının projeye yönelik iyimserliğine rağmen, Dünya Bankası Mayıs ayında şeffaflık endişeleri ve “finansal katılım için olası sonuçlar” konusunda “Sango Coin’i desteklemeyeceğini” belirtti.

Sango, CAR’ın Ulusal Meclisi tarafından destekleniyor ve esas olarak Başkan Touadéra tarafından yönetiliyor. Pek çok detay henüz detaylandırılmamış olsa da, projenin önemli bir odak noktası, ülkenin bol doğal kaynaklarını onlara daha fazla yatırım erişimi sağlamak için tokenize etmek olacaktır.

Vatandaş kimliği ve varlıkların mülkiyeti, aynı zamanda, NFT olarak belirtilecektir. Ek olarak, Crypto Island bu ekosistemi kolaylaştırmada çok önemli bir rol oynayacak ve doğrulanmış kullanıcıların tokenize edilmiş varlıklara erişmesinin bir yolu olarak hizmet edecek.

Genişletilmiş Bitcoin desteği, BTC ve Lighting Network için oluşturulmuş yerel bir cüzdanın gelişimini de görecek.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

Voyager Digital İflas Başvurusunda Bulundu

Visa, BAE’de “Limitsiz” Kartını Piyasaya Sürdü!