in ,

ORC-20, DRC-20, BRC-20 ve SRC-20 Nedir?

BRC-20 varlıklarının popüler olmasının ardından birçok yeni token standardı karşımıza çıkmaya başladı. Bu yazımızda, sizler için bu token standartlarının ne olduğunu kaleme alacağız. 

BRC-20 Nedir? 

Ethereum’daki ERC-20 standardından esinlenen BRC-20 tokenleri, Bicoin’in en küçük birimi olan satoshilere veri yazmak için Ordinals adı verilen farklı bir protokol kullanır ve bu nedenle Bitcoin blok zincirinde çalışır. 

DOMO adlı anonim bir geliştirici tarafından Mart 2023’te piyasaya sürülen BRC-20 tokenleri, kısa süre içinde hızla büyüdü. Çok kısa bir süre içinde piyasa değerini 700 milyon doların üzerine çıkaran BRC-20 tokenleri, kripto para topluluğunun dikkatini çekmiş durumda. 

Bitcoin geliştirme topluluğundaki yeni bir inovasyon olan Ordinals’ten yararlanan BRC-20 token standardı, Ordinals ve Inscriptions kullanarak Bitcoin temel zincirinde deneysel bir değiştirilebilir token olarak çalışır. 

ORC-20 Nedir? 

BRC-20’den sonra tanıtılan yeni token standardı ORC-20, BRC-20’nin özelliklerini geliştirmek için tasarlanmış Bitcoin ağındaki kullanıcı dostu bir standarttır. Deneysel bir proje olan ORC-20, bu standartla oluşturulan tokenlerin herhangi bir değere veya faydaya sahip olacağına dair bir garanti sunmaz. Bu nedenle, kullanıcıların ORC-20’yi kullanmadan önce dikkatli olmaları ve kendi araştırmalarını yapmaları önerilir. 

DRC-20 Nedir? 

DRC-20, kullanıcıların NFT yazdırmasına izin veren yeni bir token standardıdır. Bu standart, Bitcoin Ordinals üreten BRC-20 Bitcoin standardından esinlenerek ortaya çıkarılmıştır. 

Dogecoin ağında yeni tokenlerin oluşturulmasına olanak tanıyan DRC-20, bazı kullanıcılar tarafından Doginals olarak da adlandırılıyor. DRC-20’nin ortaya çıkmasıyla birlikte, Dogecoin geliştirme ekiplerinden biri olan Moshaboar, DOGE işlemlerinin önemli ölçüde arttığının altını çizdi. 

DRC-20 projelerine gelen yoğun talep sonrasında Dogecoin işlem hacmi 650 bine ulaştı. 

SRC-20 Nedir? 

SRC-20 ya da Bitcoin Stamps olarak adlandırılan bu standart, Bitcoin blok zincirine veri eklemek için farklı bir yerleşim yöntemi önermektedir. SRC-20, Ordinals tarafından kullanılan yazı teknolojisine kıyasla farklı ödünler vermektedir. 

İlk STAMPS’ın piyasaya sürülmesinden bu yana geçen sürede, Bitcoin blok zincirinde 16.500 STAMPS oluşturuldu ve ilk lansman döneminde Ordinals’e kıyasla oluşturulan varlıkların günlük büyümesini geride bıraktı. 

STAMPS, parçalı NFT’leri basmak ve verileri Bitcoin düğümlerinde depolamak için kullanılıyor. Yöntem çok fazla blok alanı ve kaynak gerektirdiği için, STAMPS’in önerilen kullanım durumu, tüm bir NFT’yi oluşturan ve görüntünün boyutuna göre farklı bölümlerde satılabilen 24×24 piksel, 8 renk derinliğinde PNG veya GIF içindir. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

PEPE, SHIB’e Kıyasla Daha Hızlı Büyüme Gösteriyor

Tether, Bitcoin Yatırımı Yapacağını Duyurdu