içinde

Oracle ve DeFi’nin Geleceği / Lithium Finance Neler Vadediyor

Merkeziyetsizlik, Web3’ün en ayırt edici özelliğine dönüştü. Çok sayıdaki merkeziyetsiz uygulama (dApp) artık web’in varoluşun ilk aşamalarında yaşanan sorunları daha önce düşünülemez şekillerde çözebilme gücüne ve imkanına sahiptir. Blockchain, güvenilir eşler arası ağlar kurarak dApp’lere güç olan temel teknolojidir.

Özellikle merkeziyetsiz ağlar aracılığıyla kullanıcılara finansal çözümler sunan endüstri DeFi çatısı altında birleşmektedir. Bu tür finansal hizmetlerin sunulması, akıllı sözleşmeleri oluşturmak ve uzlaşmaları başlatmak için finansal piyasalar hakkında gerçek zamanlı verilerin aktarılmasını ve ağlara aktarılmasını gerektirir. İşte tam burası Oracle’ların oyuna dahil olduğu yerdir.

Oracles, çoğu DeFi uygulamasında kritik bir ara yazılımdır ve akıllı sözleşmelerin yerel blockchain’lerinin ötesindeki kaynaklarla iletişim kurmasına izin verir.

Oracle’lar Nasıl Çalışır?

Oracle’lar, zincir dışı verileri sürekli olarak aktararak, doğru değeri belirterek ve ağda kimin ne alacağını belirleyerek akıllı sözleşmelerle etkileşime girer. Web2’den Web3’e sorunsuz geçiş, dApp’lerin birlikte çalışabilirliğine ve Web2 ekosistemlerinde bulunan geleneksel pazar verilerine erişme yeteneklerine bağlıdır. Eşler arası ağlar için bu, çeşitli ekosistemlerde daha fazla birbirine bağlılık ve tam zincirler arası bir bütünlük anlamına gelir. Blockchain’lerin iletişim kurmasını sağlamak kısmen veri oracle’larının gelişimine ve gelişmiş karmaşıklıklarına dayanır.

Oracle Kullanım Örnekleri

Web3’ün potansiyeli ve aldığı yol, oracle’ları ekosistem için giderek daha önemli hale getiriyor. Finans, hava durumu ve spor, oracle’ların ağlara hayati bilgiler sağladığı üç temel alanı temsil eder. Diğer verilebilecek örnekler ise şunlardır:

Tahmin Pazarları: Oracle’lar kullanıcıların sporu, hava durumunu ve daha fazla etkinliği tahmin etmelerini ve anında uzlaşma elde etmelerini sağlar.

Tedarik Zincirleri: Şirketlerin tedarik zincirlerini etkileyen değişen iklimsel veya çevresel faktörlere daha verimli yanıt vermelerini sağlarlar.

Oracle’lar blockchain’ler için geleneksel veri toplama rollerinin ötesine geçerek adil işlem siparişi, akıllı otomasyon ve rastgeleliğe erişim gibi önemli zincir içi zorluklara yeni çözümler sunarak zincirleri güvenli ve daha dayanıklı bir hale getiriyor.

Artık yeni teknolojide ölçeklenebilir işlem zincirlerinin geliştirilmesi oracle karmaşıklığını ve iyileştirmelerini hızlandıracaktır. Bununla birlikte, oracle güvenliğinin temel zorluğu blockchain’ler için kritik bir sorun olmaya devam ediyor ve artan karmaşıklık aralıkları sadece bu sorunu daha da genişletiyor. Peki burada yaşanan soruna en kritik çözüm ne olabilir? Merkeziyetsiz oracle’lar veya kahinler.

DeFi Projesi Olan Lithium Finance (LITH) Bu Hususta Neleri Vaad Ediyor?

Lithium Finance (LITH), likit olmayan varlıkların fiyatlarını belirlemek üzere veri kaynaklarından doğru bilgileri toplamak için DMI mekanizmasını kullanan bir protokoldür. Bunu başarmak için, geçerli bir gerçeği bulmak için birden fazla katılımcıyla görüşülür. Sorular çoktan seçmeli ve özneldir. DeFi protokollerinin en büyük kısıtlamalarından biri, gerçek dünyadaki likit olmayan varlıkların fiyatlandırılmamasıdır. Zincir dışı teminat, yatırımlar, birleşmeler ve satın almalar gibi kurumsal eylemleri yürütmek üzere bilinçli fiyatlandırma gerektirir. Bu zincir dışı varlıklar için doğru ve teşvik edilmiş fiyatlandırma uzmanlarından oluşan bir ağ yaratma, DeFi’nin piyasa değeri için patlamalı büyüme sağlamanın kritik bir kayıp halkasıdır. Bununla birlikte, likit olmayan varlıkların fiyatlandırılması konusu hala birçok yatırımcıyı DeFi ekosistemine katılmaktan alıkoyuyor. İşte tam bu noktada Lithium, bu sorunu çözmeyi amaçlıyor.

Lithium Nasıl Çalışır?

Lithium Finance, aşağıdaki yöntemlere dayanan protokol tasarımı aracılığıyla uygulanmaktadır:

  • Ekonomi ve itibar token’ları,
  • İtibar ağırlıklı iki yönlü fiyat girdileri içeren fiyatlandırma mekanizması ve gelişmekte olan piyasaya dayalı doğru tahminleri teşvik eden ödül mekanizması.

Lithium Finance protokolü, Fiyat Uzmanlarının iki yönlü bir teklif ve fiyat sorma biçiminde tahminler gerektirerek fiyatlandırmayı kapsamlı bir şekilde düşünmesine yardımcı olur. Fiyat Uzmanlarının, piyasanın belirli bir zamanda belirli bir varlığı almaya veya satmaya hazır olduğuna inandıkları fiyat tahminlerini teklif etmeleri gerekir.

Bu iki yönlü fiyat tahmin modeli, aynı zamanda bir takas mekanizması sağlayarak protokol bütünlüğünü geliştirir.

Lithium Finance protokolü, gerçek fiyatlandırma tahminleri sağlamak için tasarlanmıştır. Lithium’un ödül mekanizması bunu başarmak için kötü niyetli kişilerin ekosistemde yanlış fiyat tahmini vermesini sağlayacak tuzaklara sahiptir. Lithium, protokolün kullanım durumları geliştikçe likit olmayan varlıkların fiyatlandırma sorununu çözmek için protokol tasarımını sürekli olarak güncelliyor ve optimize ediyor.

Lithium Finance (LITH) Hakkında Tüm Sorularınız için Lithium Finance Türkiye Telegram ► https://t.me/lithiumfinanceTR

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

KoinSaati tarafından yazıldı.

BTC

Bitcoin (BTC) 31.000 Doları Aştı! Sırada Ne Var?

Binance Labs, PancakeSwap’a Stratejik Yatırım Yapıyor!