in ,

Optimism, 20 Milyon Token Kaybetti

Ethereum ölçeklendirme protokolünün arkasında yer alan şirket, Optimisim Collective DAO için yerel bir OP token’ı başlatmaya hazırlanırken bir karışıklık yaşandı. Ekip, yanlış blockchain adresine 20 milyon token gönderdi. Üstelik gönderilen 20 milyon OP token bilgisayar korsanı tarafından çalındı.

Merkeziyetsiz özerk kuruluşlar (DAO), genellikle yerel bir token aracılığıyla kararlar alabilen blockchain tabanlı kolektiflerdir. Optimism, OP’yi DAO’nun yönetişim token’ı olarak kabul etmesinin ardından Optimism Collective paydaşlarına token göndermeyi planlıyordu. Airdrop aracılığıyla gönderilmesi planlanan 20 milyon OP token’ı için piyasa yapıcı Wintermute ile iş birliğine gidildi.

Optimism, ana zincirden işlemleri gerçekleştirerek Ethereum’un tüm Dapp’lerini desteklemek için tasarlanmış Layer 2 ölçeklendirme çözümüdür. Layer 2 çözümleri, sıkışık Ethereum ağını atladıkları için işlemleri daha hızlı gerçekleştirebilir. Ancak bu pratiklik aynı zamanda daha büyük risklerinde yaşanmasına sebep olabiliyor.

Optimism

Optimism, 20 milyon token’ı Wintermute’un adresine göndermesinin ardından bu adres henüz Optimism adresinde senkronize edilmediği için token’lar düzensiz bir şekilde dağıtıldı ve sonrasında Layer 1 ağında erişilmez hale geldi.

Öngörülemeyen bu hatanın fark edilmesinin ardından tüm sorumluluğu Wintermute üstlendi ve  Optimism Foundation’a fonların yüksek riskli, tek seferlik bir operasyonla geri alınabileceği teminatını verdi. Bununla birlikte, Wintermute düzensiz şekilde dağıtılan token’lara farklı bir hesap aracılığıyla erişilemeyeceği veya çalınamayacağı konusunda güvence verdi.

Ancak sonradan yaşanılan gelişmeler durumun böyle olmadığını gösterdi. Wintermute, keşiflerini Optimism’e aktardıktan sonraki 24 saat içinde, bilgisayar korsanı Ethereum adresinden 20 milyon OP token’ın tamamını çaldı. Bilgisayar korsanı çaldığı token’lardan 1 milyonunu satarak elden çıkardı. 

Wintermute, böyle bir durumun yaşanmasına sebep olduğu için bilgisayar korsanı tarafından satılan tüm token’ları geri alacağına dair söz verdi.  Wintermute, geçen hafta satılan bir milyon OP token’ı geri almaya başladı. Optimism ise bu yaşanan gelişmeleri gizlemeyi tercih ederek konu hakkında şu ana kadar çalınan token’ların kullanılmadığı açıklamasında bulundu.

Bu olayın basına duyurulmasında ki en büyük etken hem Optimism hem de Wintermute’un bilgisayar korsanıyla bağlantı kurma girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanmasıydı. Her iki şirkette bilgisayar korsanının dikkatini çekebilme düşüncesiyle saldırının ayrıntılarını açıkladı. Wintermute blog yazısında doğrudan korsanı hedef alan bir yazı paylaştı. Kalan 19 milyon OP token’ının bir hafta içinde iade edilmemesi halinde korsanların kimlik bilgilerinin polis ile paylaşılacağı yazıda yer alıyor.

Wintermute’un hangi kanıtlara sahip olduğu ve korsanın kimliğinin açıklığa kavutuğunda ne olacağı kesin bir şekilde bilinmiyor. Ancak bu gelişmelerin Optimism’in misyonuna zarar verdiği açıkça görülüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Altın, Petrol ve Gümüş Teknik Analizleri | 09 Haziran 2022

KoinSaati Akademi: Chainlink (LINK) Nedir?