içinde

Opera-Solana Ortaklığı Tarayıcılar Arası Web3 Savaşı Çıkardı

‘Az güven, çok gerçek’ sloganı, çevrimiçi kişisel özgürlüğü koruma mücadelesinde bir toplanma çığlığı haline geldi. Bu slogan ile Web3 temsil ediliyor. Web3, bireylerin, yeni nesil internet devlerinden kontrolü geri almalarını sağlayacak olan bir yeni nesil teknolojidir.

Opera ve Brave: Web3 İçin Savaş

Brave, engellere rağmen bir süredir kripto tarayıcılarının tartışmasız lideri oldu. Tarayıcı, BAT token’inin tüm ekosistem için temel olarak hizmet ettiği kendi blokzinciri tarafından desteklenmektedir. Şimdi, bu yarışta önde olmak için en son ortaklıkla Opera geliyor.

Ekip iş birliğini vurgulamak için resmi bir blog yayınladı ve şunları ekledi,

“Dünyanın Web3 desteğine ve yerleşik bir kripto cüzdanına sahip ilk tarayıcısı olan Opera, 2022’nin ilk çeyreğinde blokzincirini entegre etmek ve Solana dApps’i desteklemek için Solana Labs ile güçlerini birleştiriyor.”

Entegrasyon, Opera Android kullanıcılarının Solana dApps’e sorunsuz bir şekilde erişebilmelerini sağlayacak. Aynı zamanda, ekosistem içinde düşük ücret ve hızlı işlem yapabilmelerini sağlayacak.

Opera’nın Solana’ya olan ilgisi hiç de şaşırtıcı değil. 2018’den beri hem mobil hem de masaüstü tarayıcılarında Web3 desteği ve yerleşik bir kripto cüzdanı sağlıyor. Bu, belirlenen vizyonla aynı doğrultuda olduğunu gösteriyor. Blog, “daha geniş bir kitle tarafından daha çekici ve kullanılabilir hale getirmek için Web3 ve kripto kullanımıyla ilgili engelleri kaldırmak” için çalışacağını belirtti.

Bu nedenle, yukarıda belirtilen ortaklık, Web3’e erişimi doğrudan sorunsuz bir deneyim haline getirerek ilk engeli ortadan kaldıracak.

Solana’nın iletişim sorumlusu Austin Federa, söz konusu gelişmenin önemini yineledi.

Bu entegrasyon, on milyonlarca yeni kullanıcıya Solana’ya nasıl bağlanacakları konusunda daha fazla seçenek sunacak ve açık webi canlı tutmak için çalışacak. Mobil Web3 devrimi daha yeni başladı ve Opera öncülük etmeye yardımcı oluyor.

Opera tarayıcı bunun dışında, cüzdanında desteklenen Ethereum, Bitcoin, TRON, Celo ile Web3’ü desteklemeye devam ediyor. Ayrıca Opera tarayıcısının arkasındaki geliştiricilerin kripto yanlısı olduklarını da gösteriyor.

Neden Solana?

Solana, yıldırım hızında işlem ve 0,00025 ABD doları gibi çok düşük işlem ücreti sağlıyor. Ayrıca Serum, Raydium, Metaplex, Orca, Audius ve daha fazlasını içeren ve gittikçe büyüyen bir dApp ekosistemine sahip.

Opera Kripto Ekosistemi Lideri Susie Batt şunları söyledi:

Solana’nın bir milyar insanı kriptoya dahil etme hedefi var. Bu paylaştığımız bir hedef. Başka hiçbir tarayıcı şirketi Opera kadar erken Web3’ün ön saflarında yer almamıştır. İleriye dönük iş birliği yapmaktan heyecan duyuyoruz.

Buna ek olarak, bir başka projede, Solana’nın lehine bir güven oyu öne sürdü.

Daha önce, alışveriş yapanları, markalarla çeşitli etkileşimler için ödüllendiren bir uygulama olan Crowny, aynı desteği sergiledi. Bu, bazılarının neden Ethereum yerine Solana’yı tercih ettiğini az da olsa gösterdi.

Kaynak: Ampcrypto

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ömer Burak Göktaş tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesinde 4. sınıf Mekatronik Mühendisliği öğrencisi. 2020'de kripto para piyasalarıyla tanışmasından beri araştırıp inceleyen, özellikle blockchain teknolojisini ve geleceğimize yaratacağı etkiyi anlamaya yoğunlaşmış biri.

Bitcoin

Bitcoin Bu Hafta Bizlere Neler Vaat Ediyor? | BTC Teknik Analizi

Bitcoin ATM’leri Helsinki ve Finlandiya’nın Her Köşesini Devralıyor