içinde , ,

OpenChat: WhatsApp’a Gerçekten Merkeziyetsiz Bir Alternatif

OpenChat, tamamen dünyanın ilk internet ölçekli blockchain’i olan Internet Computer ağında yer alan WhatsApp benzeri bir mesajlaşma uygulamasıdır.

ICP

Geçen günlerde Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çökmesiyle yaşanan kriz birçok insanın bu uygulamaları ve merkezi yapılarını sorgulamaya itti. Birçok kişinin zaten meşruiyetini sorguladığı bu uygulamalar için birçok alternatif zaten geliştiriliyor. Bu yazımızda ise WhatsApp’a rakip olabilecek blockchain tabanlı ve merkeziyetsiz olan OpenChat uygulamasını inceleyeceğiz.

Bu yılın başlarında WhatsApp, kullanıcıların hesap ayrıntılarının, telefon numaralarının, meta verilerinin, finansal işlemlerinin, günlük raporlarının, konumlarının, cihaz tanımlayıcılarının ve IP adreslerinin Facebook ile paylaşılacağını kabul etmelerini gerektiren güncellenmiş bir gizlilik politikası duyurmasıyla gündem olmuştu.

Kullanıcılara yeni politikayı kabul etmeleri veya hesaplarına erişimi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmaları söylendi. Tartışmalar devam ederken, kullanıcılar buna uymazsa mesajlaşma uygulaması tamamen çalışmayı durdurana kadar kademeli olarak hizmetten düşecek şekilde ültimatom değiştirildi.

OpenChat

Bu nedenle, WhatsApp ve Signal gibi mevcut mesajlaşma uygulamalarına çok benzeyen merkeziyetsiz bir mesajlaşma hizmeti olan OpenChat geliştirilmeye başlandı; en önemli farkı ise, OpenChat’in uçtan uca bir blockchain olan Internet Computer üzerinde çalışmasıdır.

Hala geliştirme aşamasında olan uygulamayı buradan deneyebilirsiniz: https://oc.app

Sohbet mesajlarınız, bir WebAssembly byte kodu ve kalıcı bellek sayfaları paketi oldukları ve yazılım aktör modeli kullanılarak paralel olarak çalıştırıldığı için Internet Computer dilinde canister yani kutu olarak adlandırılan gelişmiş akıllı sözleşmeler tarafından zincir üzerinde işlenir ve korunur, bu da dApp’lerin ölçeklenmesini sağlar.

OpenChat’in mimarisi, ortalama bir kullanıcı için ücretsiz olarak kalırken milyonlarca kullanıcıya ölçeklenmesine izin verecektir. Kullanıcılara ücretsiz olarak sunacak kadar ucuz olan halka açık bir blockchain’de bu kadar ölçeklenebilir bir sistem oluşturmak daha önce hiç bu kadar uzaktan mümkün olmamıştı.

Internet Computer

Ayrıca, Ethereum’da 1 GB veri depolamanın maliyeti, yazma sırasında 60.86 milyon dolar iken (869 milyon dolara ulaştığı olmuştu), ölçeklenebilir mimarisi ve Zincir Anahtarı şifrelemesinin sağladığı olağanüstü verimlilikler nedeniyle Internet Computer’da maliyetler yılda GB başına 5 dolar civarında sabit kalacaktır.

Internet Computer’da tokenizasyon etkinleştirildiğinde, OpenChat açık bir internet hizmeti haline gelecek, bu da dApp’in tamamen merkezsizleştirileceği ve tamamen topluluk tarafından yönetileceği anlamına geliyor – hiçbir şirket verilerinizi izlemeyecek ve satmayacak.

OpenChat, merkeziyetsiz karar vermeyi sağlamak ve platforma katılımı teşvik etmek için dünya çapındaki kullanıcılara geniş çapta dağıtılacak olan yönetim tokenlerinin sahipleri tarafından sahiplenilecek ve yönetilecektir.

Açık bir internet hizmeti olarak, tüm değişiklikler kamu yönetişim teklifleri yoluyla yapılmalıdır. Platformun yönetiminde yer almak isteyen tüm OpenChat token sahipleri bu tekliflere oy verebilir ve yalnızca yeterli desteği alan teklifler kabul edilir ve uygulanır.

OpenChat

Kod ayrıca yakında herkese açık olacak ve katkıda bulunmak isteyen herkese açık olacak. Açık internet hizmetlerinin ortaya çıkışı, yeni özelliklere ve hata düzeltmelerine katkıda bulunanları OpenChat tokenlerinin ödülleri ile ödüllendirmeyi mümkün kılacak ve gelişen bir açık ürün yaratacaktır.

Bu arada son kullanıcılar, güvenli, sezgisel ve açık bir sohbet uygulamasının keyfini çıkarabilecekler!

OpenChat Özellikleri

OpenChat’in şu anda sunduğu ve kullanıcıların tipik bir mesajlaşma uygulamasından beklediği standart özelliklerden bazıları şunlardır:

  • Mesajın OpenChat servisleri tarafından ne zaman alındığını ve alıcı(lar) tarafından okunduğunu belirten işaretlerle diğer kullanıcılara mesaj gönderme yeteneği.
  • Medya mesajları gönderme yeteneği (örneğin, fotoğraflar, videolar, vb.).
  • Çevrimiçi kullanıcılar için anlık mesajlaşma.
  • Kişilerinizin şu anda bir mesaj yazıp yazmadığını görme yeteneği.
  • Grup sohbeti işlevi.
  • Tarayıcınızda OpenChat açık olmasa bile bekleyen mesajlarınız olup olmadığını görebilmeniz için bildirimlerin entegrasyonu.

Internet Computer

Tipik bir mesajlaşma uygulamasında bulunmayan bazı OpenChat özellikleri ise şunlardır:

  • Kullanıcıların herhangi bir cihazda kullanıcı adı veya parola olmadan güvenli ancak sorunsuz bir şekilde anonim olarak oturum açmasını sağlayan Internet Identity blockchain kimlik doğrulama teknolojisi ile entegrasyon (esas olarak WebAuthn protokolü, web tarayıcısının TPM yongaları ile entegre olmasına izin verir, örneğin bir MacBook’taki parmak izi sensörü veya bir telefondaki Face ID sistemi veya YubiKey gibi HSM cihazları aracılığıyla).
  • Internet Computer blockchain ağını barındıran node makinelerinde SEV etkinleştirildiğinde güvenlikten ödün vermeden tüm sohbet geçmişinizde arama yapma yeteneği.
  • Internet Computer’da hesaplamayı güçlendirmek için kullanılan cycle’ları diğer geliştiricilere gönderme yeteneği.

OpenChat İçin Sonraki Adımlar

Yakın gelecekte, OpenChat açık bir internet hizmeti haline gelirken, erken benimseyenler ve katkıda bulunanlar, hizmetin yönetimine katılmak için kullanılabilecek OpenChat tokenleri ile ödüllendirilecekler. OpenChat, Internet Computer’ın Ağ Sinir Sisteminden türetilen Hizmet Sinir Sistemi modelini benimseyecek.

OpenChat, kullanıcıların yönetişim yoluyla değerli kıldıkları hizmetlere katılmaları ve nihayetinde ekibin bir parçası olmaları ve forum görevi gören genel sohbet gruplarında moderatörlük gibi görevlere katılarak ödüller kazanmaları gerektiğine inandıklarını belirtiyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

Hangi Kripto Para Birimi Son Günlerde Daha İyi Performans Sergiliyor?

Uniswap Kullanımında Sıkça Karşılaşılan Hatalar