içinde , , , ,

OpenCampus Nedir?

OpenCampus; bilim insanları, tasarımcılar, geliştiriciler ve gönüllülerin topluma ve dünyaya katkı sunmak için buluştukları iş birliğine dayanan bir üretim alanıdır. OpenCampus şimdi DAO tabanlı bir ReFi (Regenerative Finance) ve DeSCi projesi inşa ediyor. 

2018 yılında faaliyete başladıktan sonra birçok etkinlik ve HacknBreak düzenleyen oluşum, geçen yıl gerçekleşen bir yangında doğa ile iç içe bulunan kampüsünü kaybetti. Tekrar denemeye karar verdiler. Etkinliklere devam etmeyi ve doğada bulunan ortak çalışma ve paylaşım alanlarını tekrar diriltmeyi planladılar. Peki biz bu ekibin Web3 ve genel çalışmalarına yardımcı olmak için nasıl yardımcı olabiliriz? OpenCampus’e GitCoin üzerinden bağış atılabilir, bu bağışların oluşuma geri dönüşü daha büyük olduğu için aslında küçük miktarlar bile fayda sağlayabilmektedir. Ayrıca OpenCampus ekibi, bağış yapanlara seneye yapacakları blockchain kampının kontenjanına göre katılım önceliği sağlayabileceklerini belirtmiştir.

2016’dan beri HacknBreak etkinlikleri düzenlenmekte, etkinliğin süresi 9 gün olmakla birlikte pek çok kişinin birbiri ile iletişim kurması sağlandı. Özgür topluluklardan ve inovasyon kültürlerinden ilham alınarak kuruldu, aynı zamanda Türkiye’deki blockchain topluluklarının ilk kez bir araya getirilmesini sağladılar.

Bu faaliyetler İzmir Urla’da kiralanan bir arazide gerçekleşti. Topluluk doğayı ve biyolojik çeşitliliğe zarar vermeden küçük bir bütçeyle araziyi restore ediyordu. İşte bu alanın adı OpenCampus’tü. Şu anda da el birliği ile oluşturulan bu yapı tekrar diriltilmeye çalışılıyor. Dünyanın birçok yerinden katılımcıları olan ekosistemi, bir sonraki aşamaya geçirmeye hazırlanıyorlar.

Bitcoin, Çevre

OpenCampus’ü canlı tutmak için ScienceCoop adında bir kooperatif kuruldu. Ne yazık ki kurulduktan sonra pandemi başladı, ekip pandemi sürecince çevrimiçi ücretsiz etkinlikler ve eğitim kampları düzenlemeye devam etti, bu videoları bugün de izleyebiliyoruz. Birlikte yaşam ve sürdürülebilir tarım faaliyetleri denediler. Pandemi sırasında kooperatif ortakları ve topluluk üyeleri ile birlikte dünyayı iklim değişikliğine karşı daha dayanıklı hale getirmek için yeni projelerin deneme, çalışma süreci başladı.

Bu projelerden bazıları :

1- Kenevir ve enginar tarımsal atıklarını kullanarak deprem ve iklim krizlerine dayanıklı sürdürülebilir yapı malzemeleri ile ilgili ArGe ve ÜrGe faaliyetleri.

2- Küresel kuraklık riskine karşı su ve kimyasal gübre tüketimini azaltacak yeni dikim ve sulama teknikleri.

3- Bina altyapısına gömülü karbonu en aza indirmek için BioComposit malzemelerine dayalı bir akıllı ev prototipi tasarlamak ve geliştirmek.

sürdürülebilir, çevre, kriptopara

Yangın sebebiyle ellerindeki kaynakları kaybeden ekip, alanı yeniden diriltmeyi, bunu da ortak akılla yeni tasarımlarla çözeceklerine inanıyorlar. Mevcut arazide OpenCampus, Web3 topluluklarının, bilim adamlarının ve yazılımcıların kullandığı, ürettiği, ortak yaşam alanı ve ortak çalışma alanı olacağı için rol model olması bekleniliyor. C4EST platformu ile birlikte, şehirler ve kırsal alanlarda da OpenCampus modeli uygulanmak isteniliyor. Bunu mevcut ve yeni üyeler ile yani büyüyen bir topluluk oluşturarak gerçekleştirmek mümkün. Topluluğun uzlaşmacı ve paylaşımcı tavrı yeni şehirlere açılımı kolaylaştıracaktır. OpenCampus, insanların bir araya gelerek kendi gıdalarını, enerjilerini ürettikleri doğa ile iç içe bir oluşum olacaktır .

Kısa Dönem Yol Haritası

* OpenCampus DAO topluluğuna çağrı (Eylül-Ekim 2022)

* Yanan ağaçlar yerine 1000 ağaç dikilmesi  (Kasım 2022)

* OpenCampus’ün topluluk ile yeniden tasarlanması (Ekim-Aralık 2022)

* OpenCampus için planlama ve model oluşturma (Ocak- Şubat 2023 )

Bu adımlar için finansal desteğe ihtiyaç olması nedeniyle bağışlar çok önemlidir.

Orta Vade Yol Haritası

* Kalabalık destekli konaklama üniteleri (Şubat-Haziran 2023)

* Tokenomics, whitepaper, DAO katılım koşulları (Mayıs-Aralık 2023)

* OpenCampus İspanya, OpenCampus USA vb yeni oluşumlar

* OpenCampus ve C4EST projelerinin plan ve uygulanması (2024)

* Dünyanın ilk ve en büyük küresel kooperatifi (2024)

Uzun Vade Yol Haritası

* 20 Ekim noktasında 100.000.000 ağaç (2030)

* 20 ülke ve şehirde minimum 20 OpenCampus ve C4EST

* 10.000.000’dan fazla topluluk ve DAO üyesi

* 50.000’den fazla işçi ortağı

Ne Yapabilirsin?

* Dünyayı daha iyi bir hale getirmek için katılım sağlayabilirsin.

* Üzerinde çalışılan konulara meraklı insanları topluluğa yönlendirebilirsin.

* OpenCampus etkinliklerine ücretsiz bir şekilde katılım sağlayabilirsin.

Bitcoin, Çevre

GR15’e başvuru sebebi ekibin, topluluğu güçlendirmek ve büyütmek, topluluğun küreselleşmesini sağlamak, üretim ve paylaşım ortamını dünya çapında ki insanlara ulaştırmaktır.

Ekibin İlkeleri

1- Bilimsel ve eleştirel düşünmeyi desteklemek ve sağlamak

2- Doğayı ve biyolojik çeşitliliğe sahip çıkmak

3- Cinsiyet eşitliği ve cinsiyet adaleti

4- Üretim, geri dönüşüm

5- Açık iletişim ve konuşma özgürlüğü

6- Ücretsiz yazılım ve açık kaynak

7- Kapsayıcılık ve açıklık

8- Kooperatifler, topluluklar ve DAO’lar için öncelik

OpenCampus bugüne kadar topluluk desteği ile ilerlemiş, kripto para OG’leri, blockchain meraklıları, ve Web3 destekçilerinden de ilgi görmüş durumda. HacknBreak etkinlikleri ile de fon sağlamış, gelecekte de projeler ile fon sağlamaya devam edeceklerini paylaşmışlardır. Ekipden aldığımız bilgilere göre bu projelerden birkaç tanesi şunlar olabilir.

* Tokenize edilmiş fidan üretimi

* Geliştirilen projelerin aldıkları patentler

* Alandaki satışlar

OpenCampus aktif üyelerini Web3’e entegre etmeye çalışıyor. Web3 entegrasyonu küresel bir adım olduğu için dünya üzerindeki birçok insan potansiyel DAO üyesidir.

Günümüz dünyası enerji, iklim, su gibi krizler ile boğuşurken yeni üreten toplumlar kendilerini fakirleşmekten kurtarmaya çalışıyor. Suyun olmadığı, gıdanın olmadığı toplumlarda paranın nasıl bir önemi önemi olabilir? Kendine yetmeyi amaçlayan topluluklar özgür ve rahat olarak önümüze çıkıyor. Web3 üretmek ve yeni bağımsız topluluklar kurmak için artık kullanılıyor.

OpenCampus DAO’ya dönüşme sürecinde DeFi, ReFi, DeSCi toplulukları haricinde üniversite topluluklarını da destekliyor. ITU ve ODTU takımlarına GR15’de ufak da olsa bağış yapan ekip, Türkiye’den çıkma ekip ve projelere desteklerini gösteriyorlar. Bu da bize Web3 topluluklarını bir çatı altında toplayabilme becerisine sahip olduklarını, yardımlaşma ve paylaşımcılığın gerekliliğini bildiklerini gösteriyor (Ekip GR15’de 30 projeye destek oldu).

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

dodoeth tarafından yazıldı.

DogeCoin (DOGE) için Boğa Koşusu mu Başlıyor?

Proof of Integrity Nedir?