in ,

OP (Optimism) Stack Nedir?

OP Stack, (OP Yığını) Optimism Collective tarafından sürdürülen Optimism’e güç veren standartlaştırılmış, paylaşılan ve açık kaynaklı geliştirme yığınıdır.

OP Stack, Optimism Collective tarafından yönetilen ve sürdürülen ve birlikte Optimism’in omurgasını oluşturan birçok farklı yazılım bileşeninden oluşur. OP Stack, Ethereum ve Optimism ekosistemleri için bir kamu malı olarak inşa edilmiştir.

OP Stack, Optimism’e Güç Verir

OP Stack, Optimism’e güç veren yazılım setidir. Şu anda Optimism Mainnet’in arkasındaki yazılım formatında olan OP Stack, ileriki aşamlarda Optimism Superchain ve onun yönetişimi üzerinde rol alacaktır.

Süper Zincir konseptinin ortaya çıkmasıyla birlikte, Optimism’in önerilen Süper Zincir ekosistemi içinde birlikte çalışabilecek yeni zincirlerin güvenli bir şekilde oluşturulmasını kolayca desteklemesi giderek daha önemli hale gelmiştir. Sonuç olarak, OP Stack öncelikle yeni Layer-2 blok zincirleri oluşturmak için paylaşılan, yüksek kaliteli ve tamamen açık kaynaklı bir sistemin oluşturulmasına odaklanmıştır. Optimism Collective, ortak standartlar üzerinde koordinasyon sağlayarak aynı yazılımı zincirlerde tekrar tekrar inşa etmekten kaçınabilir.

OP Stack bugün Layer-2 blok zincirleri oluşturma sürecini önemli ölçüde basitleştirmekle birilikte, bunun OP Stack’in ne olduğunu temelde tanımlamadığını belirtmek önemlidir. OP Stack, Optimism’e güç veren tüm yazılımlardır. Optimism geliştikçe OP Stack de gelişecektir.

OP Stack, Optimism ekosisteminin belirli bir katmanını tanımlamaya yardımcı olan ya da mevcut bir katmanda modül olarak rol oynayan yazılım bileşenleri olarak düşünülebilir. OP Stack’in şu anki kalbi Layer-2 blok zincirlerini çalıştırmaya yönelik altyapı olsa da, OP Stack teorik olarak blok kaşifleri, mesaj geçiş mekanizmaları, yönetişim sistemleri ve daha fazlası gibi araçlar da dahil olmak üzere altta yatan blok zincirinin üstündeki katmalara kadar uzanmaktadır.

Katmanlar genellikle yığının altına doğru daha sıkı bir şekilde tanımlanır. (Veri Kullanılabilirliği Katmanı gibi) ancak yığının tepesine doğru daha gevşek bir şekilde tanımlanır (Yönetişim Katmanı gibi)

Optimism Bedrock, OP Stack’in güncel yinelemesidir. Bedrock sürümü, üretim kalitesinde bir Optimistic Rollup blok zincirinin başlatılması için gerekli araçları sağlamaktadır. Şu anda, OP yığınının farklı katmanlarına yönelik API’ler hala yığının bu Rollup yapılandırmasına sıkı sıkıya bağlıdır.

Bugünkü OP Stack, güvenliği, iletişim katmanlarını ve ortak bir geliştirme yığınını paylaşan önerilen bir Layer-2 ağı olan Optimism Superchain’i desteklemek için oluşturulmuştur. OP Stack’in Bedrock sürümü, piyasaya sürüldüğünde Süper Zincir ile uyumlu olacak bir Layer-2 kurmayı kolaylaştırıyor.

Yeni Layer-2 sistemleri oluşturmak için OP yığınının bileşenlerini değiştirmek mümkündür. Bedrock sürümünden itibaren OP yığınının bu değişiklikleri destekleyecek şekilde tasarlanmadığını ve kod tabanını büyük ölçüde hackleyeceğinizi lütfen unutmayın. Sonuç olarak, şimdilik OP Stack Hack’leri için sınırlı geliştirici desteği beklemelisiniz. OP Stack Hack’leri muhtemelen zincirinizi Optimism Superchain ile uyumsuz hale getirecektir. Eğlenin, ancak riski size ait olmak üzere ve Süper Zincire katılmak istiyorsanız Bedrock sürümüne bağlı kalın.

OP Stack gelişmekte olan bir kavramdır. Optimism büyüdükçe OP Stack de büyümeye devam edecektir. Bugün, OP Stack Bedrock sürümü yeni Layer-2 Rollup’larının dağıtım sürecini basitleştirmektedir. Yığın üzerindeki çalışmalar devam ettikçe, farklı modülleri takmak ve yapılandırmak daha kolay hale gelecektir. Süper Zincir şekillenmeye başladıkça, OP yığını da farklı zincirlerin sorunsuz bir şekilde birlikte çalışmasına olanak tanıyan mesaj iletme altyapısını içerecek şekilde onunla birlikte gelişebilir. Günün sonunda OP Stack, Optimism ağının ihtiyaç duyduğu her şey haline gelir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Haftanın Takip Edilecek Makroekonomik Gelişmeleri

Neden Injective Protocol’ü Tercih Etmelisiniz?