içinde ,

Ons Altın (XAU/USD): Yön Ne Tarafa?

Bugün sizler için hazırlamış olduğum ons altın (XAU/USD) analizimi paylaşmak istiyorum.

Ons altın pazartesi günü ABD dolarının bir ayın en düşük seviyesine gerilemesinden destek bularak yükselirken, küresel ekonomideki durgunluk endişeleri güvenli limana talebi toparlıyor. 

Yazının kaleme alındığı sırada ons altın $1.862 seviyesinden fiyatlanıyor. Bu seviyenin 9 Mayıs’tan bu yana görülen en yüksek nokta olduğunu belirtmekte yarar var. Dolar endeksi (DXY), bugün %1’e yakın geri çekildi. DXY yazının kaleme alındığı sırada 102 seviyesinde hareket ediyor. Hatırlanacağı üzere DXY, geçtiğimiz günlerde 105 ile tarihi zirvesini test etmişti. Zayıflayan ABD doları (DXY), altın fiyatlını alıcılar için daha ucuz hale getiriyor.

Analistlere göre ons altın, zayıflayan dolar endeksinden (DXY), enflasyonun hızlanmasına yönelik endişelerden ve küresel büyüme korkularından destek buluyor. Analistlere göre yakın vadede daha zayıf bir dolar endeksi, değerli metali daha fazla destekleyebilir. Ancak buna karşılık, FED’in faiz oranlarına yönelik agresif yaklaşımının, sıfır getirili metal için büyük bir barikat olabilir. 

ons altın

Çin’de Covid-19 karantinalarının gevşetilmesiyle birlikte küresel ekonominin desteklenmesine yönelik umutlar ve ABD 10 yıllık tahvil oranındaki yükseliş ons altını (XAU/USD) sınırlayabilecek diğer unsurlar olarak sayılabilir.

Hatırlanacağı üzere St.Louis FED Başkanı James Bullard, geçen hafta yükselen enflasyonu daha hızlı kontrol altına almak için faiz oranlarını bu yıl %3,5’e yükseltmesi gerektiği görüşünü yinelemişti. 

Diğer taraftan yatırımcılar, FED’in enflasyonu kontrol altına almak için daha sert adımlar atması gerektiğine ikna olmuş görünüyor. Bu nedenle, piyasanın odak noktası, çarşamba günkü en son FOMC para politikası toplantısının tutanaklarının yayınlanmasına bağlı olacak. Bununla birlikte yatırımcılar, haftanın ikinci yarısında önemli ABD makro verilerinden de küresel ekonominin yönüne dair ipuçları arıyor olacaklar.

Yazının kaleme alındığı sırada ons altın $1.862 seviyesinden fiyatlanıyor. Teknik olarak ilk destek seviyeleri $1.850 ve $1.840 seviyeleri olarak görülüyor. $1.840 seviyesinin 200 günlük hareketli ortalama olduğunu belirtmekte fayda var. Bu seviyenin altında sonraki destek noktası ise $1.835 seviyesi olarak gözüküyor. Buna karşılık ilk direnç noktaları $1.885 ve $1.900 olarak gözüküyor. Bir sonraki direnç seviyesi ise $1.915 seviyesinde bulunuyor. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

AVAX, SOL, ADA Güncel Fiyat Analizleri | 23.05.2022

Terra, LUNA

Terra (LUNA) CEO’su Do Kwon Yeni Açıklamalarda Bulundu